Materiał Partnera
Cyfrowe rejestratory drgań. Charakterystyka

Cyfrowe rejestratory drgań. Charakterystyka

Cyfrowe rejestratory drgań pojawiły się na początku lat 80. Są to urządzenia przeznaczone do pomiarów drgań parasejsmicznych. Służą do monitorowania drgań gruntu oraz obiektów budowlanych. Dane zarejestrowane na urządzeniu zapisywane są w kodzie binarnym i znajdują się w pamięci rejestratora. Dzięki odpowiedniemu programowi, wyniki trafiają do komputera, gdzie można poddać je dalszej analizie.

Rolą cyfrowych rejestratorów drgań jest zapisanie sygnału otrzymanego z sejsmometru,  którego centralną częścią czujnika jest wahadło. Ma ono postać magnetycznego walca i jest zawieszone na dwóch centralnych sprężynach. Wahadło pracuje w środku nieruchomej cewki, a dzięki jego ruchom tworzy się siła elektromotoryczna. 

Sygnał z sejsmometru, w formie analogowej, podawany jest do rejestrującej aparatury cyfrowej. Tam przechodzi przez filtry analogowe, a następnie, przetwornik analogowo-cyfrowy zamienia go w postać cyfrową (najczęściej binarną). Sygnał zostaje zapisany w pamięci elektronicznej, a forma jego zapisu, umożliwia przetwarzanie go według określonych algorytmów – wyjaśnia ekspert z firmy Emag-Serwis

W zależności od oprogramowania rejestratora cyfrowego drgań, można go poddawać specjalistycznym analizom. Dzięki  użyciu właściwego oprogramowania, można przenieść dane do komputera. Następnie mogą one być dalej przetwarzane, a wyniki interpretowane i porównywane.

Zastosowanie aparatury cyfrowej rejestrującej drgania w podziale na rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje cyfrowych rejestratorów drgań. Pierwsze to rejestratory przebiegu drgań, które charakteryzują się wysoką częstotliwością próbkowania. Dzięki tej właściwości dokonują pełnego zapisu drgań w czasie, na kilku kanałach pomiarowych jednocześnie. Najczęściej stosowane są w celach badawczych dla dokładnego opisu drgań.

Kolejne to rejestratory szczytowe wartości parametrów drgań, które można zastosować w procesie monitorowania intensywności drgań. Tego typu urządzenia mogą pracować nieprzerwanie, np. przez miesiąc. Czas pracy rejestratora zależny jest od rodzaju zasilania (sieciowe, akumulatorowe), pojemności pamięci oraz ilości zdarzeń do zapisania. Rejestrator w sposób ciągły analizuje wartości mierzone i wybiera te maksymalne dla określonego interwału czasowego.

Ostatni typ to rejestratory przebiegu drgań monitorujące w sposób ciągły. Jest to aparatura łącząca dwa systemy – szczytowy i przebiegu, pozwalająca na monitorowanie drgań z jednoczesnym dokonywaniem zapisów pełnych przebiegów.

Kategorie
Warto przeczytać
O podstawowym sprzęcie geodezyjnym z firmą GD Geodezja
To, jakie usługi świadczą firmy geodezyjne z pewnością wiedzą osoby, które mają za sobą etap budowania domu jednorodzinnego lub chciały podzielić nieruchomość i sprzedać jedynie część posiadanej działki. Warto jednak...
Co warto powiedzieć o geodezyjnej mapie do celów projektowych?
Praca geodety kojarzy się gównie z opracowaniem specjalistycznej dokumentacji kartograficznej, w tym przede wszystkim map. Jeżeli można w tym miejscu pokusić się o stworzenie systemu gradacji, to zdecydowanie...
Geodezyjna obsługa inwestycji ze sprawdzoną firmą?
Realizowanie jakiejkolwiek inwestycji budowlanej wymaga szerokiego zakresu prac geodezyjnych, określanych jako geodezyjna obsługa inwestycji. Celem takich prac jest systematyczne kontrolowanie zgodności z planami i...
Znajdź geodetów