Materiał Partnera
Zasadnicze różnice między implantem a protezą zębową

Zasadnicze różnice między implantem a protezą zębową

Zdrowe i mocne zęby są niezbędne do komfortowego funkcjonowania na co dzień. Co jednak zrobić, gdy z różnych przyczyn niektóre z nich trzeba usunąć? Powstałe luki w uzębieniu należy koniecznie uzupełnić – w tym zakresie do wyboru mamy kilka rodzajów protez zębowych lub nowoczesne implanty. Jakie są ich właściwości i czym tak naprawdę się od siebie różnią?

Najważniejsze cechy protezy zębowej 

Pierwsze protezy zębowe powstały już w starożytnym Egipcie, a protetyka intensywnie rozwijała się przez całe wieki. Tworzone dzisiaj rekonstrukcje zębów do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, dobrze się prezentują i są wygodne w użytkowaniu. Protezy dzielą się na:

  • ruchome, które można w dowolnej chwili wyjąć z jamy ustnej, w tym protezy akrylanowe, szkieletowe, osiadające;
  • stałe, mocowane trwale do zębodołu lub sąsiednich zębów, takie jak korony i mosty protetyczne.

Nowoczesne gabinety, takie jak Gabinet dentystyczny Proper Dent w Skawinie, zapewniają szeroki wybór uzupełnień protetycznych, które można idealnie dobrać do potrzeb i wymagań każdego pacjenta. Protezy stosuje się zarówno do zastąpienia pojedynczych zębów, jak bezzębnej szczęki czy żuchwy. Poszczególne rodzaje różnią się również ceną, a do najtańszych należą rekonstrukcje akrylowe.

Czym są implanty zębowe? 

Implanty zębowe mają w założeniu doskonale odwzorowywać naturalne zęby – nie tylko ich wygląd, ale i sposób połączenia ze szczęką. Rolę korzenia zęba przejmuje tutaj tytanowy wkręt umieszczony chirurgicznie w kości, który z czasem się z nią zrasta, co gwarantuje trwały efekt. Do tego wszczepu mocuje się wystający przez dziąsło słupek, a do niego sztuczną koronę zęba. Zabieg jest przeprowadzany ze znieczuleniu i przebiega w trzech etapach następujących w sporych odstępach czasowych, by organizm uznał implant za integralną część dziąsła (osteointegracja), a rana mogła się dobrze zagoić.

Implanty zębowe są zatem wyjątkowo trwałe i zapewniają naturalny efekt – dba się o nie tak samo jak o prawdziwe zęby, nie trzeba się martwić, czy się przesuną, wypadną lub zniszczą. Z czasem można wręcz o nich zapomnieć. Mogą zastąpić dowolną liczbę zębów, stosuje się je również w przypadku zupełnego braku uzębienia. W porównaniu z protezami dają większy komfort, ich minusem jest jednak zdecydowanie wyższa cena. Nie każdemu pacjentowi można założyć implant – warunkiem, który musi być spełniony, są zdrowe dziąsła i tkanka kostna. Przeciwwskazaniami są m.in. młody wiek (poniżej 17 roku życia), zaawansowana osteoporoza czy bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami.

Kategorie
Warto przeczytać
Z jakich materiałów i w jaki sposób wykonuje się protezy zębowe?
Wykonywaniem protez zębowych zajmuje się dział stomatologii nazywany protetyką. Łączy on w sobie zagadnienia medycyny i techniki, aby móc tworzyć funkcjonalne i wygodne dla pacjenta uzupełnienia ubytków tkankowych....
Rodzaje znieczuleń stosowane w stomatologii
Znieczulenie dentystyczne to sposób na przetrwanie długiej i bolesnej wizyty u dentysty. Wielu pacjentów nie wyobraża sobie leczenia właśnie bez wcześniejszego uśmierzenia bólu, dlatego znieczulenia miejscowe stały się...
Leczenie zębów w ciąży
Mimo wzrostu świadomości na temat opieki zdrowotnej w przypadku kobiet w ciąży, wciąż pokutuje w tej kwestii wiele szkodliwych mitów. Jeden z nich dotyczy badania i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie...
Znajdź gabinety stomatologiczne