Materiał Partnera
Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych

Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych

Odbudowa utraconego z różnych przyczyn uzębienia jest niezwykle ważna. Brak nawet pojedynczych zębów może bowiem prowadzić do poważnych problemów związanych z przeżuwaniem pokarmu, negatywnie wpływać na estetykę naszego uśmiechu, a także powodować zanik kości. Najlepszym obecnie sposobem odbudowy braków zębowych jest wszczepienie implantów. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Całkowite przywrócenie prawidłowej funkcji żucia

Utrata nawet jednego zęba poważnie zaburza funkcjonalność całego układu żucia. Każdy ubytek zębowy destabilizuje naszą zdolność do przeżuwania pokarmów. Pacjenci, którzy utracili zęby często skarżą się na ból, w dodatku obserwuje się u nich przesuwanie zębów, które sąsiadują z powstałą luką. Z tego powodu tak bardzo ważne jest, aby każdą utratę zęba wystarczająco wcześniej odbudować.

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe pozwalają nie tylko zamaskować powstałe braki, ale przede wszystkim doskonale zastępują naturalne zęby pacjenta. Implant stomatologiczny to tak naprawdę filar, który jest wprowadzany w uprzednio przygotowane na wszczep miejsce w kości szczęki. Filar ten wykonany jest z tytanu, jednego z jego stopów lub z cyrkonu. Materiały te oprócz tego, że wykazują dużą trwałość oraz odporność na różnego typu obciążenia mechaniczne, są całkowicie biozgodne z tkankami organizmu. Oznacza to, że po wszczepieniu, implant traktowany jest przez nasz organizm jak jego naturalna część, a nie jak materiał obcy.

Bardzo często mianem implanta zębowego nazywa się cały ząb, tymczasem implant to tak naprawdę jedynie korzeń zęba, natomiast elementem widocznym na zewnątrz jest przymocowana do niego korona protetyczna. Najczęściej wykonuje się ją z porcelany, która również cechuje się dużą wytrzymałością, a w dodatku nie różni się wyglądem od naturalnych zębów. W zależności od metody implantacji, koronę mocuje się do filaru od razu po wykonaniu wszczepienia lub dopiero po pewnym czasie.

Przeciwdziałanie zanikowi kości

Największym problemem, z jakim zmagają się pacjenci po utracie naturalnego zęba jest proces atrofii, czyli zaniku kości. Implantologia jest jedyną metodą która pozwala na całkowite zablokowanie tego procesu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z  Kliniki Stomatologicznej Multimed w Zamościu: Znajdujące się wokół korzeni naturalnych zębów tkanki kostne, utrzymywane są dzięki naturalnie zachodzącym procesom regeneracji. W wyniku utraty zęba, w miejscu w którym znajdował się jego korzeń, zaczyna dochodzić do procesów zanikowych. Implantologia jest jedyną metodą odbudowy braków zębów, która zakłada odbudowę także ich korzeni. Zewnętrzna część wszczepianego implantu dodatkowo jest pokrywana porowatym materiałem, hydroksyapatytem lub plazmą tytanowa, co umożliwia kości obrastania sztucznego korzenia i zapewnienie mu należytej stabilności. Jednocześnie całkowicie eliminuje ryzyko powstawania procesu atrofii.
Kategorie
Warto przeczytać
Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?
Powszechnie uważa się, że próchnica jest największym wrogiem uzębienia. Okazuje się jednak, że osiągnięcie idealnego uśmiechu uniemożliwia jeszcze kilka problemów. Są to: stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość zębowa oraz...
Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny
Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do jego gabinetu udajemy się na wizyty kontrolne, to on zajmuje się leczeniem...
Wybielanie zębów ze specjalistą
Kto z nas nie marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu? Lśniące, białe zęby celebrytów przykuwają naszą uwagę podczas oglądania telewizji lub przeglądania czasopism. Niejednokrotnie zazdrościmy im możliwości wybielenia...
Znajdź gabinety stomatologiczne