Zadbaj o zęby dziecka, czyli wizyta u stomatologa dziecięcego

Zadbaj o zęby dziecka, czyli wizyta u stomatologa dziecięcego

Początek roku to dobry czas na zapisanie dziecka na przegląd u dentysty. Regularne odwiedzanie stomatologa dziecięcego powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Dowiedz się, kiedy należy udać się z maluchem do gabinetu i sprawdź, jak wygląda wizyta. Poznaj najważniejsze zabiegi profilaktyczne oferowane małym pacjentom i zadbaj o zdrowe zęby.  

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do dentysty?

Po raz pierwszy do dentysty należy udać się dzieckiem, które ukończyło 6 miesięcy. W tym wieku pojawiają się pierwsze zęby. Dentysta dziecięcy doradzi, jak powinno się zadbać o dziąsła malucha i zniwelować ból podczas ząbkowania. Gdy dziecko przestaje być karmione piersią, pojawia się ryzyko rozwoju próchnicy, więc właśnie wtedy należy rozpocząć delikatne oczyszczanie dziąseł.

Do dentysty zgłaszaj się regularnie na wizyty kontrole. Gdy pojawią się niepokojące sygnały – dziecko skarży się na ból zęba lub zauważysz przebarwienia, nie czekaj i koniecznie od razu zapisz malucha na wizytę.

Wciąż wielu rodziców uważa, że o mleczaki nie warto dbać, bo przecież i tak wypadną. To zdecydowanie błędne myślenie. Wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że nieleczona próchnica mlecznych zębów może doprowadzić do rozwoju ubytków w zębach stałych. Warto wiedzieć, że zbyt wczesna utrata mleczaków grozi kłopotami ze zgryzem.

Jak wygląda kontrola u stomatologa dziecięcego?

Zarówno wizyta adaptacyjna, jak i kontrolna to okazja nie tylko do przeglądu zębów, ale także wykonania podstawowych zabiegów profilaktycznych. Taka wizyta jest bezbolesna, dlatego dziecko nie będzie czuło strachu przed kolejnym odwiedzeniem gabinetu. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego są wyjątkowo ważne, by nie doprowadzić do pojawienia się groźnych ubytków.

Podczas pierwszej wizyty dentysta wykonuje instruktaż higieny jamy ustnej. Krok po kroku pokazuje maluchowi, jak prawidłowo troszczyć się o czyste zęby. Możesz również poprosić o taki instruktaż podczas przeglądu. Dzięki temu dziecko przypomni sobie najważniejsze zasady dbania o zdrowy uśmiech. Dodatkowo to świetna forma zabawy dla malucha, które poczuje się pewnie w fotelu.

W czasie przeglądu dentysta może usunąć kamień nazębny i wykonać piaskowanie zębów. Zabieg polega na skierowaniu strumienia piasku i wody pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Niestety piasek dentystyczny może mieć dla dziecka nieprzyjemny posmak i podrażnić dziąsła, dlatego niektórzy lekarze uważają, że jest to zabieg zbyt inwazyjny u małych pacjentów. Piaskowanie jest szczególnie zalecane u osób dorosłych, które są narażone na przebarwienia, a u dzieci raczej wykonuje się lakowanie.

Lakowanie zębów polega na uszczelnieniu naturalnych bruzd. Stomatolog nakłada specjalny lakier, który pokrywa zagłębienia i sprawia, że powierzchnia zębów staje się gładka. Dzięki temu zęby są łatwiejsze w czyszczeniu, resztki pokarmu nie zostają w szczelinach, więc zmniejsza się ryzyko próchnicy.  

Kolejny zabieg profilaktyczny to lakierowanie zębów mlecznych, które chroni przed działaniem kwasów osłabiających szkliwo. Stomatolog pokrywa oczyszczone szkliwo zębów specjalnym lakierem z dużą zawartością fluoru.

Jak pokonać strach przed dentystą u dziecka?

Dzieci najbardziej obawiają się bólu. Czy jest na to sposób? W przypadku pojawienia się wczesnych zmian próchnicowych dentysta zamiast bolesnego borowania może wykonać inne bezpieczne zabiegi. Ozonowanie zębów pozwala bez bólu pozbyć się bakterii i zahamować rozwój próchnicy. Lekarz aplikuje gaz, który działa remineralizująco. Inny bezbolesny zabieg to lapisowanie, które polega na aplikacji roztworu azotanu srebra w celu zatrzymania rozwijającej się próchnicy.

Profesjonalne gabinety dentystyczne zapewniają dzieciom specjalne udogodnienia. Strach przed bólem zmniejszy gaz rozweselający, który jest skuteczny i bezpieczny. Popularne są też smakowe żele znieczulające. Atrakcją dla maluchów są szczególnie kolorowe plomby, którymi mogą pochwalić się kolegom z przedszkola lub szkoły. W wielu gabinetach w czasie zabiegu wyświetlane są bajki, które odwracają uwagę od nieprzyjemnego zabiegu.

Kategorie
Warto przeczytać
Wybielanie zębów węglem – domowy sposób na piękny uśmiech
Marzysz o białych zębach, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi u stomatologa? Jest na to rozwiązanie! Węgiel aktywny doskonale poradzi sobie z usunięciem przebarwień i sprawi, że twoje zęby będą widocznie...
Ortodoncja wyznacznikiem dobrego gabinetu dentystycznego
Niestety wiele chorób zębów i przyzębia wywoływanych jest przez nieprawidłowe rozmieszczenie zębów w łukach szczęk górnej oraz dolnej. Bardzo często dochodzi między innymi do tak zwanej recesji dziąseł, której skutkiem...
Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii stomatologicznej
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. W jej ramach funkcjonują poddyscypliny, a jedną z nich jest chirurgia stomatologiczna. Choć zabiegi przeprowadzane w gabinetach dentystów nie cieszą się dobrą sławą,...
Znajdź gabinety stomatologiczne