Materiał Partnera
Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Mikroskop ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, również w medycynie. Od niedawna wykorzystuje go stomatologia. Dzięki pracy pod mikroskopem stomatolog może powiększyć pole zabiegowe, aby precyzyjniej zbadać strukturę zęba i dotrzeć do wszystkich jego tkanek. Jakie jest dokładne zastosowanie mikroskopu w stomatologii? Sprawdzamy, w jaki sposób wykorzystuje się mikroskop w gabinetach dentystycznych!

Zastosowanie mikroskopu w diagnostyce i stomatologii zachowawczej

Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa należy jego wzrok. Niestety, oczy nie mają właściwości powiększających i doświetlających pole zabiegowe, stąd wprowadzenie mikroskopu do stomatologii okazało się niezwykle pomocne.

Mikroskop ułatwia postawienie diagnozy: pozwala dokładnie sprawdzić stan zębów, wykryć ogniska próchnicy początkowej oraz uwidocznić nieszczelności w istniejących już wypełnieniach. Dzięki mikroskopowi stomatolog może dokładnie skontrolować kondycję szkliwa i sprawdzić, czy na błonie śluzowej jamy ustnej nie ma żadnych zmian chorobowych. Jeśli znajdzie ubytki próchnicze, lepsza widoczność zapewnia dentyście większą precyzję zakładania wypełnień – wyjaśnia nasz ekspert z przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.

Mikroskop pozwala nie tylko na skuteczniejsze wykrywanie i dokładniejsze leczenie zmian, ale też zwiększa komfort pracy dentysty. Stomatolog musi przez wiele godzin dziennie pochylać głowę – z mikroskopem może obserwować leczony obraz bez nadwyrężania kręgosłupa i przyjmowania nienaturalnej postawy. Tym samym mikroskop staje się remedium na wady postawy i zwyrodnienia, które powstają w trakcie kolejnych lat pracy.

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym

Kolejnym sposobem wykorzystania mikroskopu w stomatologii jest leczenie endodontyczne. W tym przypadku mikroskop usprawnia:

  • odnajdywanie ujść kanałów, zwłaszcza w zębach o nietypowej anatomii, a także w przypadku wąskich, zarośniętych kanałów lub zakrzywionych czy znacznie rozgałęzionych korzeni zęba,
  • ocenę długości i kształtu kanałów,
  • opracowanie cieśni kanałów,
  • dokładne oczyszczanie i precyzyjne wypełnianie kanałów,
  • kontrolę czystości opracowania kanałów.

Mikroskop pozwala w łatwiejszy sposób zlokalizować wszystkie uszkodzeń, a także zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo skraca czas leczenia i gwarantuje otrzymanie zamierzonego efektu.

Zastosowanie mikroskopu w protetyce

Mikroskop jest wykorzystywany również w protetyce. Pozwala właściwie przygotować zęby do planowanych prac protetycznych, dokładnie wyszlifować filary pod uzupełnienia i skontrolować szczelność wykonanych uzupełnień. Pozwala przeprowadzić leczenie według najwyższych standardów i w perfekcyjny sposób odtworzyć utracone wskutek wielu przyczyn zęby. 

Zastosowanie mikroskopu w chirurgii

Nie można zapomnieć o wykorzystaniu mikroskopu w chirurgii. Dzięki powiększeniu leczonego obszaru, stomatolog może zastosować mikronarzędzia i cienkie szwy chirurgiczne, które:

  • skracają gojenie rany,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości pozabiegowych,
  • zwiększają komfort powrotu do zdrowia.

Dodatkowo mikroskop zapewnia większą precyzję przeprowadzania leczenia chirurgicznego i lepszą kontrolę przeprowadzonego zabiegu.

Warto zadbać o zdrowe zęby i wybierać gabinety stomatologiczne, które korzystają z najnowszych technik leczenia!

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda usuwanie ósemek?
Ósemki, czyli zęby mądrości sprawiają wiele problemów – bolą, krzywo rosną, rozwija się w nich próchnica lub po prostu nie mieszczą się w szczęce. Często zatem dokonuje się ich ekstrakcji. Dowiedz się, jak wygląda...
Leczenie kanałowe szansą na uratowanie nawet bardzo zniszczonego zęba
Leczenie kanałowe zęba stosowane jest w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa jest już tak bardzo rozwinięta, że zdołała już przedrzeć się przez szkliwo i zębinę i zaatakowała znajdującą się w kanałach zębowych unerwioną...
Kompleksowe usługi dentystyczne Przychodni Stomatologicznej Dental
Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech dodają pewności siebie i są odbierane pozytywnie przez naszych rozmówców, dlatego warto zadbać o stan całej jamy ustnej. W tym celu pomocne okazują się zabiegi dentystyczne wykonywane...
Znajdź gabinety stomatologiczne