Materiał Partnera
W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej

W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej

Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej jest podstawowym elementem przeciwdziałania próchnicy. Szczotkowanie, nitkowanie oraz regularne stosowanie płynu do higieny jamy ustnej jest niezbędne jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zdrowe i nie pojawiały się w nich żadne dziury. Dzięki temu do gabinetu stomatologicznego będziemy przychodzić jedynie w celu sprawdzenia, czy faktycznie prowadzone przez nas zabiegi pielęgnacyjne są całkowicie skuteczne oraz aby poddać się zabiegom profilaktycznym.

Podstawowy zabieg higieniczny – Szczotkowanie zębów

Podstawowym zabiegiem higienicznym jamy ustnej, który na szczęście wykonuje zdecydowana większość z nas, jest codzienne szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki oraz pasty do zębów. Niestety nie wszyscy z nas robią to regularnie. Większość szczotkuje zęby dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem, tymczasem dużo lepszym nawykiem jest szczotkowanie swoich zębów po każdym spożywanym posiłku. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Jardent w Ostródzie: Jeżeli chcemy mieć pewność, że na naszych zębach nie pozostają żadne resztki jedzenia oraz nie dochodzi do rozwijania się bakterii próchnicowych powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i szczotkować nasze zęby po każdym posiłku. Takie działanie pozwala na pozbycie się resztek jedzenia oraz na neutralizacje kwasów. Oczywiście jedząc posiłek poza domem lub będąc w pracy nie zawsze mamy taką możliwość, jednak wtedy warto jest przynajmniej wypłukać jamę ustną wodą lub wziąć gumę do żucia.

Nitkowanie zębów

Drugim niezwykle ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Regularne korzystanie z nitki pozwala bowiem na wyczyszczenie tych obszarów naszych zębów, do których nie mamy możliwości się dostać przy użyciu szczoteczki do zębów. Niestety szczoteczka ma pewne ograniczenia. Za jej pomocą możemy jedynie wyczyścić wierzchnią warstwę zębów, natomiast resztki pokarmu gromadzące się w szczelinach między zębami już nie. W tym pomoże nam nić dentystyczna. Sam zabieg dla niesprawnego pacjenta może wydawać się trudny, jednak po kilku próbach z pewnością każdy nabierze już nieco wprawy i codzienne nitkowanie nie będzie sprawiało mu już żadnych problemów. Zęby powinniśmy nitkować codziennie po ostatnim szczotkowaniu.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej

Ostatnim elementem domowej higieny jamy ustnej jest płukanie zębów przy użyciu płynu z fluorem. Podobnie jak nitkowanie, płukanie jamy ustnej powinniśmy wykonywać raz dziennie po wieczornym szczotkowaniu i nitkowaniu. Specjalny preparat z fluorem pozwala na dokładniejsze pozbycie się resztek pokarmu oraz dodatkowo zabezpiecza nasze zęby fluorem.

Oczywiście pamiętajmy również o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej nie zwalnia nas z obowiązku wykonywania wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Tylko wtedy będziemy mieli 100 proc. pewność, że prowadzone przez nas zabiegi są w pełni skuteczne i na naszych zębach nie rozwija się próchnica. Stomatolog w trakcie wizyty będzie mógł również usunąć gromadzący się na naszych zębach kamień nazębny, którego pozbycie się domowymi metodami jest niestety niemożliwe.  

Kategorie
Warto przeczytać
Dieta a zdrowie zębów. Co warto jeść, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?
Dieta, a właściwie, jak woleliby dietetycy, zrównoważony sposób odżywiania, reguluje funkcjonowanie całego organizmu. To, co jesz, ma wpływ na stan Twoich zębów – ich odporność na próchnicę, choroby przyzębia i...
Gdzie mogą przydać się dozowniki do płynu dezynfekującego?
Placówki medyczne różnego typu: szpitale, gabinety lekarskie czy dentystyczne, to miejsca, w których absolutnie niezbędne są czystość, sterylność i higiena. W tego rodzaju placówkach stosowane są oczywiście specjalne...
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody
Kamień nazębny to nie tylko zmora osób noszących aparaty ortodontyczne. Codziennie na zębach tworzy się płytka nazębna, która zmienia się w twardy, żółtawy nalot. Twardniejący kamień szpeci uśmiech i powoduje próchnicę...
Znajdź gabinety stomatologiczne