Materiał Partnera
Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny

Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny

Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do jego gabinetu udajemy się na wizyty kontrolne, to on zajmuje się leczeniem ubytków, wykonuje zabiegi profilaktyczne, a także w przypadku poważniejszych problemów, kieruje nas do stomatologa specjalizującego się w leczeniu bardziej skomplikowanych chorób jamy ustnej.

Wizyty kontrolne

Każdy pacjent chcąc, aby jego zęby były zdrowe i wolne od próchnicy, oprócz dbania o ich codzienną higienę powinien co najmniej dwa razy w roku zgłosić się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Wykonywaniem takich okresowych przeglądów uzębienia zajmuje się dentysta specjalizujący się w stomatologii ogólnej (zachowawczej). W trakcie wizyty dokładnie sprawdza, czy nigdzie nie widać zalążków próchnicy, w żadnym zębie nie pojawił się ubytek oraz w razie potrzeby wykonuje różnego typu zabiegi profilaktyczne. Jeżeli, na którymś zębie zauważy pojawiającą się próchnicę, dentysta dokładnie go wyczyści oraz zabezpieczy specjalnym żelem zawierającym fluor, natomiast w przypadku ubytku, zajmie się jego oczyszczeniem i wypełnieniem.

Leczenie ubytków

Każdy pacjent zgłaszający się na wizytę kontrolną do stomatologa ma nadzieję, że jego zęby są całkowicie zdrowe i nie będzie konieczności wykonywania borowania. Niestety nie zawsze tak jest i jeżeli lekarz w trakcie badania zauważy, ze w którymś zębie doszło już do powstania ubytku musi go wypełnić, żeby zapobiec dalszemu postępowi choroby próchnicowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie: Im szybciej uda się wykryć powstający ubytek i im wcześniej rozpoczniemy proces jego leczenia tym lepiej. W późniejszym stadium choroba próchnicowa, po pokonaniu zębiny, zacznie bowiem atakować dalej, aż dotrze do unerwionej i ukrwionej miazgi zębowej. W tym stadium choroby niezbędne będzie już wykonanie znacznie mniej przyjemnego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe, inaczej zwane leczeniem endodontycznym, również jest wykonywane w gabinecie stomatologii ogólnej.

Zabiegi profilaktyczne

Jak już wspomnieliśmy, dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej, oprócz leczenia zębów zajmuje się również wykonywania różnego rodzaju zabiegów profilaktycznych. Zalicza się do nich szeroki zakres działań, mających na celu oczyszczenie zębów z powstałego kamienia oraz płytki nazębnej, wzmacnianie struktury zębów oraz zwiększenie ich odporności na działanie bakterii. 

Kategorie
Warto przeczytać
Profilaktyka i leczenie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym
Dla wielu osób wizja odwiedzin w gabinecie dentystycznym jest na tyle niekomfortowa, że wybierają się do stomatologa jedynie w stanie wyższej konieczności. Warto jednak odwiedzać tego lekarza nie tylko wtedy, gdy...
Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?
Ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Zanim do niej dojdzie, lekarz stomatolog stara się rozwiązać problemy stomatologiczne w mniej radykalny sposób, czyli poprzez dobór nowoczesnych metod leczenia. Nie zawsze jest to...
Kompleksowe usługi dentystyczne Przychodni Stomatologicznej Dental
Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech dodają pewności siebie i są odbierane pozytywnie przez naszych rozmówców, dlatego warto zadbać o stan całej jamy ustnej. W tym celu pomocne okazują się zabiegi dentystyczne wykonywane...
Znajdź gabinety stomatologiczne