Materiał Partnera
Rodzaje protez zębowych

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe zalecane są, gdy z jakichś powodów utraciliśmy naturalne uzębienie i przez to w naszej żuchwie znajdują się puste miejsca, które z czasem mogą doprowadzić do zaburzeń w uzębieniu. Od rodzaju i materiałów, z jakich zostanie wykonana proteza zębowa, będzie zależało nasze samopoczucie, komfort i pewność siebie. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje protez zębowych.

Protezy ruchome częściowe szkieletowe

Protezy te opierają się na własnych zębach, przez co nie osiadają. Stosuje się je w przypadku częściowej utraty zębów, najczęściej spowodowanych próchnicą lub chorobami przyzębia. Są one stabilne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Proteza szkieletowa składa się z elementów metalowych pokrytych akrylem i mocowana jest do pozostałych za pomocą klamer oraz elementów podpinających, tj. zaczepy i zatrzaski.

Protezy szkieletowe umożliwiają żucie i gryzienie pokarmów, gdyż przenoszą siły na pozostałe zęby. Są one bardzo zbliżone do fizjologicznego układu w jamie ustnej, co sprawia, że są komfortowe w użytkowaniu – zauważa specjalista z gabinetu Stomatologia dr Pańczyk z Warszawy.

Protezy częściowe nakładowe

Oparte są na korzeniach własnych zębów, zaopatrzonych w zaczepy. Pokrywają one na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia lub wszczepów, zwykle śródkostnych. Protezy te stosuje się w przypadku resztkowego uzębienia lub gdy korzenie zębów są na przykład zbyt słabe. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne protezy całkowite. Zaletą w tym przypadku jest lepsza stabilizacja protezy, koordynacja nerwowo-mięśniowa oraz lepszy rozkład sił żucia.

Protezy całkowite

Protezy całkowite stosowane są w przypadku, gdy pacjent nie ma żadnych zębów własnych ani implantów. Protezy te z założenia są protezami osiadającymi. Zęby w protezie są wykonane z porcelany lub akrylu oraz osadzone są w akrylowej płycie. Do ich umocowania stosuje się krem mocujący do protez zębowych, który nie pozwala na przedostanie się jedzenia pod protezę. A jak wiadomo, zgromadzone pod protezą drobinki jedzenia często wywołują dyskomfort oraz mogą podrażnić nasze dziąsła.

Protezy całkowite stabilizowane na implantach

Protezy te używane są w celu uzupełnienia częściowych lub całkowitych braków zębowych i dobrze stabilizują utrzymanie kości dookoła umieszczonych implantów. Protezy całkowite na implantach to dość skomplikowany rodzaj protez, jednak najczęściej polecany przez stomatologów. Aby je zamocować, lekarz musi wszczepić, co najmniej dwa sztuczne zęby, a w przypadku protez ruchomych - cztery. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że pacjent może jeść nawet najbardziej twarde pokarmy.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega odbudowa zębów przy użyciu implantów zębowych
Implanty zębowe stanowią najlepszy sposób odbudowy utraconych zębów, nie tylko ze względu na możliwość idealnej odbudowy estetyki uśmiechu, ale również odbudowę funkcjonalności układu żucia. Z tego powodu, pomimo...
Laser terapeutyczny w stomatologii
Laser ma dziś zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, również w stomatologii. Wykorzystanie urządzeń laserowych staje się standardem w gabinetach dentystycznych. Wiązka laserowa pomaga zwalczyć wiele dolegliwości i...
Na czym polega bruksizm?
W literaturze popularnonaukowej, a także na blogach i forach tematycznych poświęconych zdrowiu, bruksizm zazwyczaj utożsamiany jest z zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. W stomatologii i medycynie snu zjawisko...
Znajdź gabinety stomatologiczne