Materiał Partnera
Pierwsza wizyta Twojego dziecka u stomatologa

Pierwsza wizyta Twojego dziecka u stomatologa

Wybierając się ze swoim dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa, warto jest je do niej odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że dla małego dziecka, które mogło już na ten temat słyszeć różne opinie od swoich koleżanek i kolegów, wizyta w gabinecie stomatologicznym może się okazać ciężką traumą, która z pewnością będzie miała wpływ na ten element dbania o stan sowich zębów w przyszłości. Bardzo ważnym elementem jest także wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, który specjalizuje się w leczeniu dzieci.

Przygotowanie dziecka do wizyty

Początkowym etapem przygotowań do pierwszej wizyty z dzieckiem u dentysty jest odpowiednie przygotowanie naszej pociechy na to co będzie ją czekało. Dlatego też pamiętajmy o tym, żeby nie zwlekać z pójściem z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego do momentu aż coś się stanie, na ząbkach pojawi się jakiś osad lub dojdzie do powstania ubytku. Na pierwszą wizytę powinniśmy się udać już w momencie, gdy u naszej pociechy zaczynają pojawiać się pierwsze zęby mleczne. Wtedy taką wizytę można potraktować jako typową wizytę zapoznawczą, w trakcie której dziecko pozna stomatologa oraz będzie mogło obejrzeć gabinet.

Pamiętajmy też żeby niepotrzebnie dziecka nie straszyć. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Ars Dentana w Gdyni: Przygotowując dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym nie warto mówić o tym, że czasem zabiegi u stomatologa są nieprzyjemne, a już na pewno o tym, że na ich skutek można odczuwać ból. Przed wizytą warto wytłumaczyć dziecku, czym zajmuje się lekarz dentysta i dlaczego tak ważne jest jego regularne odwiedzanie. Warto także mniej więcej opisać jak będzie wyglądała taka wizyta.

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

Drugim bardzo ważnym punktem przygotowań jest wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. W dzisiejszych czasach większość klinik stomatologicznych posiada już bardzo dobrze wyposażone oddziały stomatologii dziecięcej, w których na dzieci w poczekalni czeka bardzo dużo atrakcji, które umilą im czas oczekiwania na wizytę. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ jest dodatkowym bodźcem, który sprawia, że wizyta w gabinecie będzie miło zapamiętana.

Jednak sam gabinet to nie wszystko, ważniejszy jest bowiem przyjmujący nas lekarz. Dobry stomatolog dziecięcy jest prawdziwym skarbem, dlatego jeżeli uda nam się takiego znaleźć, to nie powinniśmy go zmieniać. Pamiętajmy, że dobry stomatolog dziecięcy to taki, który potrafi z łatwością nawiązać kontakt ze swoimi małymi pacjentami, a przy tym ma na tyle dużo cierpliwości, że przed wykonaniem każdej czynności, potrafi ją dokładnie opisać.

Podziel się

Kategorie
Warto przeczytać
Próchnica – przyczyny i zapobieganie
Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie jamy ustnej. Niestety większość osób bagatelizuje istniejące ubytki, zwlekając z wizytą u stomatologa. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny próchnicy i...
Przyczyny i leczenie krwawienia dziąseł
Krwawiące dziąsła to powszechny problem, którego nie wolno nigdy lekceważyć. Powtarzające się urazy w jamie ustnej i nadwrażliwość mogą świadczyć o występowaniu poważnych chorób, w tym paradontozy lub cukrzycy. Dowiedz...
Jak leczyć bruksizm?
Bruksizm jest schorzeniem, które dotyka coraz większą część populacji. Ze względu na to, że jego objawy pojawiają się głównie w nocy, często chory nawet nie wie, że cierpi na tą dolegliwość. Taka sytuacja może być...
Znajdź gabinety stomatologiczne