Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – czym się charakteryzuje?

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – czym się charakteryzuje?

Pedodoncja skupia się na profilaktyce oraz leczeniu zębów dziecięcych. Do dzieci potrzebne jest specjalne podejście. Dodatkowo jama ustna malucha różni się od jamy ustnej dorosłej osoby. Leczenie zębów mlecznych i pierwszych stałych zębów dziecka, będzie miało wpływ na stan jego  jamy ustnej w przyszłości. Przeczytaj, jakie zabiegi stosuje się w stomatologii dziecięcej i jak przekonać malucha do stomatologa.

Jakie zabiegi wchodzą w zakres stomatologii dziecięcej?

Z uwagi na specyfikę tej dziedziny stomatologii główny nacisk kładzie się na profilaktykę. Ważne, aby zapobiec problemom, które mogą wystąpić w jamie ustnej dziecka. Do podstawowych zabiegów stomatologii dziecięcej zalicza się fluoryzację, lakierowanie oraz lakowanie – zabiegi te mają zabezpieczyć ząb i nie dopuścić do rozwoju próchnicy.

Zdarza się jednak, że trzeba wdrożyć leczenie. Małe plamki na zębach dziecka mogą wskazywać na demineralizację szkliwa – należy wtedy wyleczyć ząb. Jest to już bardziej inwazyjne niż profilaktyka. Stomatolog dziecięcy w większości przypadków stosuje znieczulenie – unika się jednak standardowych znieczuleń, które mogłyby wystraszyć malucha.

Alternatywnym rozwiązaniem jest karpula – bezbolesne znieczulenie. Wyglądem różni się ona od zwykłej strzykawki. Bardzo cienkie igły zwiększają komfort małego pacjenta. Dodatkowo na rynku dostępne są specjalne nakładki w kształcie zwierząt, które maskują urządzenie.

Stomatolog oczyszcza próchnicę, boruje ząb i zakłada na dno ubytku podkład. Potem zostaje założone specjalne wypełnienie. W przypadku, kiedy leczony jest stały ząb, kolor plomby dopasowuje się do koloru zęba. Jeżeli leczone są mleczne zęby, czasami, dziecko może wybrać kolor plomby – dostępne są nawet brokatowe wypełnienia.

Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do dentysty?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się w osiemnastym miesiącu życia – jest to wizyta adaptacyjna. Niezależnie od stanu jamy ustnej, dziecko powinno mieć szansę zaznajomienia się z nowym miejscem. Jest to bardzo potrzebne i ważne.

Już przed pierwszą wizytą u dentysty zajmującego się pedodoncją, należy wdrożyć higienę jamy ustnej. Od urodzenia powinno czyścić się dziąsła dziecka wilgotnym i czystym materiałem. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Zaniedbanie jamy ustnej może mieć bardzo przykre konsekwencje w przyszłości.

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Przed wizytą należy porozmawiać z dzieckiem i opowiedzieć mu o tym, kim jest dentysta i co znajduje się w takim gabinecie.

Jeżeli sam boisz się dentysty, nie mów tego dziecku. Twój strach przejdzie wtedy na malucha, który niechętnie będzie chodził wtedy do lekarza. Krew i igła to także słowa, których nie powinno się używać.

Należy zamienić wizytę u stomatologa w zabawę. Warto kupić zestaw małego dentysty – dziecko zapozna się z wyglądem narzędzi – będzie już wiedziało, co się wydarzy i gabinet stomatologiczny będzie mu się kojarzył przyjemnie – będzie atrakcją i przygodą. Najważniejsze to budować przyjemne skojarzenia związane z gabinetem. Jak dziecko będzie dobrze nastawione, nie będzie się bało i chętnie w przyszłości będzie leczyło zęby, dzięki czemu uniknie bolesnych zabiegów.

Jaki jest koszt leczenia zębów u dzieci?

Pamiętaj, że na leczeniu zębów nie należy oszczędzać. Wizyty czasami bywają drogie, ale niektóre zabiegi są niezbędne. Koszt leczenia zęba mlecznego to około 100 złotych. Lakowanie to wydatek rzędu około 70 złotych. 

Kategorie
Warto przeczytać
Metody wybielania zębów
Wybielanie zębów jest niezwykle popularnym zabiegiem stomatologicznym. Nasze przyzwyczajenia polegające na spożywaniu barwiących płynów, takich jak np. kawa, czarna herbata, czerwone wino czy nawet soki owocowe oraz...
Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny
Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do jego gabinetu udajemy się na wizyty kontrolne, to on zajmuje się leczeniem...
Co może oznaczać ból zęba?
Ból zęba objawia się ostrym, dokuczliwym kuciem lub pulsowaniem. Może mieć on różne przyczyny – najczęściej jest to skutek głębokiej próchnicy, odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Takiego stanu nie należy...
Znajdź gabinety stomatologiczne