Ortodontyczne nakładki na zęby – wady i zalety

Ortodontyczne nakładki na zęby – wady i zalety

Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Zależy Ci na skorygowaniu wady zgryzu, ale nie wyobrażasz sobie noszenia metalowego aparatu ortodontycznego? Wypróbuj nakładki na zęby! Jest to nowa metoda, która pomoże skorygować wadę zgryzu. Dowiedz się, jakie są wady i zalety tej metody. Sprawdź, ile kosztują nakładki i czym różnią się od zwykłych aparatów ortodontycznych.

Czym różnią się nakładki od aparatu ortodontycznego?

Aparaty nakładkowe w odróżnieniu od stałych aparatów nie są przyczepiane na stałe. W razie potrzeby – ważnego spotkania czy posiłku można je łatwo zdjąć. Nie sprawia to jednak, że są one mało efektywne. Ta nowoczesna metoda korygowania wady zgryzu jest równie skuteczna co tradycyjne metody.

W odróżnieniu od leczenia stałym aparatem, nakładki na zęby można łączyć z innymi systemami ortodontycznymi. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli masz poważną wadę zgryzu albo musiałeś przerwać leczenie stałym aparatem. Nakładki na zęby to nowe podejście do leczenia ortodontycznego.

Wady i zalety nakładek ortodontycznych

Nakładki ortodontyczne mają wiele zalet. Ich użytkowanie jest nieinwazyjne i bardzo komfortowe. Takie rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Nakładki prostujące zęby są bardzo wygodne – możesz zdjąć je kiedy chcesz. Dodatkowo są prawie niewidoczne, dzięki czemu nie będziesz musiał przejmować się, że będą wyglądały one niekorzystnie.

Przesuwanie zębów przez nakładkę następuje równomiernie oraz delikatnie, dzięki czemu użytkowanie jej nie sprawia bólu. Zdejmowana nakładka ułatwia także utrzymanie higieny jamy ustnej, a czas leczenia wad zgryzu takim sposobem jest krótszy niż leczenie klasycznym aparatem, co również stanowi ogromny plus.

Zdejmowane nakładki mają jednak parę wad:

  • nie są one przeznaczone do każdej wady zgryzu;
  • do leczenia niezbędna jest duża liczba nakładek;
  • jest to jeden z droższych rodzajów aparatów ortodontycznych.

Takie rozwiązanie ma zatem wady i zalety. Najlepiej skonsultować swój wybór z dentystą. Lekarz doradzi, która metoda leczenia wady zgryzu będzie dla ciebie najlepsza. Aparaty ortodontyczne to bardzo indywidualna kwestia. Warto umówić się na niezobowiązującą konsultację i wysłuchać przydatnych porad.  Jeżeli nie możemy wykorzystać nakładek prostujących, warto zapoznać się z innymi rodzajami aparatów ortodontycznych.  

Przebieg leczenia

Proces leczenia zawsze zaczyna się od konsultacji. Pacjent powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny co trzy lub cztery tygodnie. Zestaw nakładek zazwyczaj otrzymuje się podczas drugiej wizyty, a jedną nakładkę powinno nosić się przez tydzień lub dwa.

Po wykorzystaniu zestawu nakładek wykonywane są powtórne wyciski. Podczas konsultacji sprawdza się także postępy leczenia. W razie potrzeby dopasowania lub aktywacji nakładek ortodonta poprawia je w gabinecie przy pomocy specjalnych kleszczy.

Ile kosztują nakładki ortodontyczne?

W koszty leczenia należy wliczyć konsultacje ortodontyczne. Cena kompleksowej usługi dla każdego pacjenta jest inna. Wszystko uwarunkowane jest wadą zgryzu pacjenta oraz przebiegiem leczenia. Od tych dwóch czynników zależy ilość nakładek oraz wizyt kontrolnych.

Jeżeli zdecydujesz się już na nakładkę, warto wiedzieć, że każda wizyta kontrolna to koszt około 150 – 200 zł. Pierwsza wizyta łączy się ze specjalnym badaniami i odciskami oraz zdjęciami RTG – może ona wynieść nawet 2000 zł. Zestaw nakładek kosztuje od 650 złotych. Wydatki te jednak można rozłożyć w czasie i spłacać w ratach.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega wybielanie zębów?
Dla wielu osób lśniące, białe zęby są niezbędne, by czuć się atrakcyjnie. Jednak nawet stosowanie wybielających past i skrupulatnie przeprowadzane codzienne zabiegi higieniczne mogą nie wystarczyć do osiągnięcia...
Stomatologia zachowawcza – Zakres przeprowadzanych zabiegów
Stomatologia zachowawcza (często zwana również stomatologią ogólną) jest podstawową dziedziną stomatologii. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim leczeniem oraz profilaktyką chorób...
Poszukiwanie piękna
Każdy z nas dąży do tego, aby stać się pięknym zgodnie z własnymi potrzebami. Niestety, często zapominamy o tym, że nasze kanony piękna nie zawsze powodują, że inni będą postrzegać nas w tych samych kategoriach. Piękno...
Znajdź gabinety stomatologiczne