Materiał Partnera
Na czym polega leczenie paradontozy?

Na czym polega leczenie paradontozy?

Paradontoza to jedna z najgroźniejszych chorób przyzębia, mogąca prowadzić nawet do utraty uzębienia. Sygnałem alarmującym powinna być krew, pojawiająca się podczas szczotkowania, a także rozchwianie zębów. Jeśli zaobserwujemy u siebie także obrzęk dziąseł, możemy być pewni, że jama ustna została zaatakowana przez paradontozę. Jak ją prawidłowo leczyć? Co robić, by do niej nie doprowadzić?

Paradontoza, czyli inaczej zapalenie dziąseł, może mieć różnorakie przyczyny. Podstawową jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, chociaż choroba może zaatakować również na skutek niewłaściwego leczenia w gabinecie dentystycznym. Nieodpowiednia dieta, wady zgryzu, cukrzyca czy nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów to kolejne przyczyny występowania tej groźnej choroby. Dlatego w zakres leczenia wchodzi także profilaktyka. Od niej zacznijmy, zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Profilaktyka przede wszystkim

Czynnikiem, powodującym paradontozę, jest zaleganie na zębach płytki bakteryjnej, która gromadzi się wokół szyjki zęba, a także w przestrzeni międzyzębowej. To ona odpowiada za zmiany w zabarwieniu dziąseł, ich rozrost, krwawienie podczas szczotkowania, a także powstawanie kieszonek dziąsłowych.

W efekcie, przy zaawansowanej paradontozie, możemy nawet odczuwać ból szczęki – ostrzega stomatolog z Gabinetu Stomatologicznego SOS Jarocin.

Domowa higiena jamy ustnej to podstawa, nie zapominajmy jednak o wizytach u dentysty. Wczesne wykrywanie i usuwanie próchnicy oraz walka z płytką bakteryjną nazębno-dziąsłową, poprzez regularne usuwanie kamienia nazębnego, sprawią, że nie doprowadzimy do powstania paradontozy, a jeśli już się ona pojawi, szybko się jej pozbędziemy. Co jednak, gdy zaniedbaliśmy higienę jamy ustnej i standardowe zabiegi dentystyczne to za mało?

Leczenie

Leczenie zaawansowanej paradontozy polega na laseroterapii, podawaniu antybiotyków ogólnie lub miejscowo, w celu pozbycia się stanu zapalnego, a także przeprowadzaniu mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Aby je wykonać, trzeba najpierw wyleczyć stan zapalny tkanek i usunąć kamień, co jest procesem wieloetapowym i długotrwałym. Coraz chętniej w leczeniu paradontozy, zamiast bolesnych dla pacjenta zabiegów chirurgicznych, wykorzystuje się laseroterapię. Przy mniej zaawansowanej paradontozie stosuje się laser biostymulacyjny, a cały zabieg polega na naświetlaniu dziąsła na wysokości kieszonki promieniem lasera, co poprawia krążenie w małych naczyniach krwionośnych, wzmacnia miejscową odporność, przyspiesza gojenie się dziąseł, a także działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Przy rozwiniętej paradontozie stosuje się natomiast laser yagowo-neodymowy. Różni się on miejscowym działaniem na każdy korzeń zęba oraz otaczające go tkanki, przez co dodatkowo niszczy on kamień oraz usuwa resztki osadów z powierzchni korzeni. Proces ten przyspiesza regenerację tkanek przyzębia. Zabieg laserem jest bezbolesny i krótki; trwa około 8 minut. Częstotliwość jego przeprowadzania, a także ilość koniecznych wizyt u stomatologa, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wszystko to sprawia, że jest to jedna z najbardziej popularnych obecnie metod leczenia paradontozy.

Kategorie
Warto przeczytać
Leczenie kanałowe szansą na uratowanie nawet bardzo zniszczonego zęba
Leczenie kanałowe zęba stosowane jest w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa jest już tak bardzo rozwinięta, że zdołała już przedrzeć się przez szkliwo i zębinę i zaatakowała znajdującą się w kanałach zębowych unerwioną...
Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – czym się charakteryzuje?
Pedodoncja skupia się na profilaktyce oraz leczeniu zębów dziecięcych. Do dzieci potrzebne jest specjalne podejście. Dodatkowo jama ustna malucha różni się od jamy ustnej dorosłej osoby. Leczenie zębów mlecznych i...
Na czym polega bruksizm?
W literaturze popularnonaukowej, a także na blogach i forach tematycznych poświęconych zdrowiu, bruksizm zazwyczaj utożsamiany jest z zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. W stomatologii i medycynie snu zjawisko...
Znajdź gabinety stomatologiczne