Materiał Partnera
Na czym polega lakowanie zębów?

Na czym polega lakowanie zębów?

Wszystkim rodzicom zależy na zdrowiu swoich pociech. Dlatego powinni oni zwracać szczególną uwagę na stan uzębienia dzieci i zapobiegać rozwojowi próchnicy. W tym celu warto zdecydować się na lakowanie zębów. Trzeba je wykonać jak najwcześniej, gdyż gwarantuje to nie tylko brak ubytku, ale także mocne zęby na całe życie. Czym jest lakowanie? I jak ono przebiega?

Lakowanie zębów – co to takiego?

Lakowanie zębów to jeden z podstawowych profilaktycznych zabiegów stomatologicznych. Jego istotą jest pokrycie powierzchni zębów lakiem. Ten specjalny preparat nakłada się na wszystkie bruzdy oraz szczeliny występujące na płaszczyźnie całego uzębienia. Dzięki temu płytka nazębna ma zdecydowanie mniejszą szansę się tam odłożyć – zapewnia to skuteczniejsze mycie zębów oraz utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej.

Dlaczego poleca się wykonywanie zabiegu lakowania? Na próchnicę są narażone wszystkie zęby, ale najbardziej podatne są na nią trzonowce i przedtrzonowce. Kiedy się wyżynają, często nie ma możliwości ich dokładnego umycia. Dlatego aby możliwie najskuteczniej je chronić, pokrywa się je lakiem.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie powinno być bezzwłocznie wykonane u dzieci, u których pojawiły się już stałe zęby trzonowe. Kiedy w miejsce zęba mlecznego pokaże się uzębienie stałe, każdorazowo trzeba ząb poddać lakowaniu. Procedurę taką można przeprowadzić w komfortowych warunkach i przy użyciu nowoczesnego sprzętu – w Częstochowie np. w gabinecie dentystycznym Agnieszki Dobrakowskiej.

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny.

Pierwszy etapem jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Wykonuje się je przy pomocy urządzenia, które przypomina do złudzenia domową szczoteczkę elektryczną. Sprzęt ten ma zamontowane specjalne końcówki potrafiące wyjątkowo starannie wyczyścić wszystkie zagłębienia i szczeliny. Kolejnym korkiem jest aplikacja żelu. Jest to preparat wytrawiający, który ma za zadnie przygotować zęby do pokrycia lakiem. Wytrawiacz nie zostaje na uzębieniu – usuwa się go, a następnie suszy wszystkie zęby.

Po osuszaniu można przejeść do nakładania bardzo cienkiej warstwy laku. Ma on konsystencję płynu, dlatego bez najmniejszego problemu wnika nawet w ciasne zagłębienia. Kiedy wszystkie stałe zęby będą pokryte lakiem, do pracy przystępuje lampa. Emitowane przez nią światło powoduje, że lak zostaje utwardzony. Na koniec dentysta sprawdza, czy warstwa laku, która została nałożona na ząb, nie będzie powodować zaburzeń zgryzu.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowe usługi dentystyczne Przychodni Stomatologicznej Dental
Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech dodają pewności siebie i są odbierane pozytywnie przez naszych rozmówców, dlatego warto zadbać o stan całej jamy ustnej. W tym celu pomocne okazują się zabiegi dentystyczne wykonywane...
Charakterystyka stomatologii zachowawczej
Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną, to tak naprawdę dentystyczny lekarz pierwszej pomocy. To właśnie do gabinetu stomatologii ogólnej zapisujemy się w celu wykonania okresowych badań kontrolnych...
Wybielanie zębów węglem – domowy sposób na piękny uśmiech
Marzysz o białych zębach, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi u stomatologa? Jest na to rozwiązanie! Węgiel aktywny doskonale poradzi sobie z usunięciem przebarwień i sprawi, że twoje zęby będą widocznie...
Znajdź gabinety stomatologiczne