Artykuł sponsorowany
Na czym polega lakowanie zębów?

Na czym polega lakowanie zębów?

Wszystkim rodzicom zależy na zdrowiu swoich pociech. Dlatego powinni oni zwracać szczególną uwagę na stan uzębienia dzieci i zapobiegać rozwojowi próchnicy. W tym celu warto zdecydować się na lakowanie zębów. Trzeba je wykonać jak najwcześniej, gdyż gwarantuje to nie tylko brak ubytku, ale także mocne zęby na całe życie. Czym jest lakowanie? I jak ono przebiega?

Lakowanie zębów – co to takiego?

Lakowanie zębów to jeden z podstawowych profilaktycznych zabiegów stomatologicznych. Jego istotą jest pokrycie powierzchni zębów lakiem. Ten specjalny preparat nakłada się na wszystkie bruzdy oraz szczeliny występujące na płaszczyźnie całego uzębienia. Dzięki temu płytka nazębna ma zdecydowanie mniejszą szansę się tam odłożyć – zapewnia to skuteczniejsze mycie zębów oraz utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej.

Dlaczego poleca się wykonywanie zabiegu lakowania? Na próchnicę są narażone wszystkie zęby, ale najbardziej podatne są na nią trzonowce i przedtrzonowce. Kiedy się wyżynają, często nie ma możliwości ich dokładnego umycia. Dlatego aby możliwie najskuteczniej je chronić, pokrywa się je lakiem.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie powinno być bezzwłocznie wykonane u dzieci, u których pojawiły się już stałe zęby trzonowe. Kiedy w miejsce zęba mlecznego pokaże się uzębienie stałe, każdorazowo trzeba ząb poddać lakowaniu. Procedurę taką można przeprowadzić w komfortowych warunkach i przy użyciu nowoczesnego sprzętu – w Częstochowie np. w gabinecie dentystycznym Agnieszki Dobrakowskiej.

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny.

Pierwszy etapem jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Wykonuje się je przy pomocy urządzenia, które przypomina do złudzenia domową szczoteczkę elektryczną. Sprzęt ten ma zamontowane specjalne końcówki potrafiące wyjątkowo starannie wyczyścić wszystkie zagłębienia i szczeliny. Kolejnym korkiem jest aplikacja żelu. Jest to preparat wytrawiający, który ma za zadnie przygotować zęby do pokrycia lakiem. Wytrawiacz nie zostaje na uzębieniu – usuwa się go, a następnie suszy wszystkie zęby.

Po osuszaniu można przejeść do nakładania bardzo cienkiej warstwy laku. Ma on konsystencję płynu, dlatego bez najmniejszego problemu wnika nawet w ciasne zagłębienia. Kiedy wszystkie stałe zęby będą pokryte lakiem, do pracy przystępuje lampa. Emitowane przez nią światło powoduje, że lak zostaje utwardzony. Na koniec dentysta sprawdza, czy warstwa laku, która została nałożona na ząb, nie będzie powodować zaburzeń zgryzu.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe pozwala uratować zepsuty ząb przed usunięciem, likwiduje ból, a dzięki nowoczesnym znieczuleniom i technikom stomatologicznym jest niemal bezbolesne. Mimo to na dźwięk tych słów wciąż wiele osób czuje...
Profilaktyka stomatologiczna – czym jest i co obejmuje?
Na stan naszych zębów wpływa wiele czynników, między innymi to, co jemy czy też, w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej. Bardzo duże znaczenie ma korzystanie z zabiegów zaliczanych do profilaktyki stomatologicznej,...
Bezbolesne leczenie w Centrum Stomatologicznym New-Dent
Z reguły zaniedbywanie stanu uzębienia wynika z lęku przed bólem związanym z leczeniem stomatologicznym lub samym zastrzykiem ze środkiem powodującym jego brak. Rozwiązanie tego problemu znajdziemy w Centrum...
Znajdź gabinety stomatologiczne
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas