Materiał Partnera
Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Mimo wzrostu świadomości na temat opieki zdrowotnej w przypadku kobiet w ciąży, wciąż pokutuje w tej kwestii wiele szkodliwych mitów. Jeden z nich dotyczy badania i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Jak się okazuje, takich wizyt nie należy unikać. Wręcz przeciwnie – są one obowiązkiem każdej przyszłej mamy. Dlaczego tak jest i co warto na ten temat wiedzieć?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najskuteczniejszym sposobem na zdrowy i piękny uśmiech jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Profilaktyka w ciąży jest w tym zakresie niezwykle istotna, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do wielu niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej będących następstwem rewolucji hormonalnej zachodzącej w organizmie przyszłej mamy. W tym okresie może dojść m. in. do rozpulchnienia dziąseł oraz zmiany pH śliny, zębom nie służą również poranne nudności czy wieczorne podjadanie. Wszystko to może doprowadzić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Warto zadbać o zdrową dietę oraz ograniczyć spożywanie słodyczy. Koniecznie pamiętajmy o systematycznych wizytach u stomatologa, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.

Na wizyty warto uczęszczać regularnie, a nie dopiero w momencie, gdy zaczynają nam doskwierać dolegliwości bólowe. - Dodaje ekspert reprezentujący gabinet Best Dent w Warszawie. - Regularne kontrole pozwolą na bieżąco monitorować stan uzębienia i zapobiegać stanom zapalnym. W ciąży można, a nawet powinno się również wykonywać zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling czy piaskowanie, dzięki którym można zapobiegać próchnicy oraz problemom związanym z przyzębiem.

Kiedy za późno na profilaktykę

Nie zawsze da się uniknąć problemów z zębami, nawet rygorystycznie przestrzegając zasad higieny i regularnie kontrolując stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Ciąża nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z leczenia zębów. Wręcz przeciwnie – należy pamiętać, że nieleczone stany zapalne mogą stać się przyczyną poważnych infekcji i stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia dziecka i mamy. Dlatego też w razie pojawienia się bólu i stanu zapalnego należy niezwłocznie udać się do dentysty. Leczenie zębów w ciąży może być konieczne w każdym tygodniu, jednak przyjmuje się, że najbezpieczniejszy czas na zabiegi endodontyczne, czyli na leczenie kanałowe, przypada na drugi trymestr. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG. Alternatywą dla tej techniki obrazowania może być przeprowadzenie zabiegu przy pomocy mikroskopu.

Znieczulenie w ciąży

Najwięcej mitów wokół opieki stomatologicznej w ciąży narosło wokół możliwości korzystania ze znieczulenia przez przyszłe mamy. Na szczęście nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży. Dzisiaj bez przeszkód mogą one poddawać się zabiegom w znieczuleniu. Oczywiście o swoim stanie należy poinformować lekarza, który dobierze bezpieczną metodę znieczulenia. Najważniejsze, by w takiej sytuacji unikać środków powodujących obkurczenie naczyń krwionośnych. Jak się zatem okazuje, leczenie stomatologiczne w ciąży jest możliwe, a nawet konieczne i w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.

Kategorie
Warto przeczytać
Metody profesjonalnego wybielania zębów
Niemal każdy z nas chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, a w dodatku idealnie białe żeby, na których nie będzie widać żadnych odbarwień. Większość osób niestety w tym celu stara się korzystać w ogólnie dostępnych w...
Ortodontyczne nakładki na zęby – wady i zalety
Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Zależy Ci na skorygowaniu wady zgryzu, ale nie wyobrażasz sobie noszenia metalowego aparatu ortodontycznego? Wypróbuj nakładki na zęby! Jest to nowa metoda, która pomoże skorygować...
Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych
Odbudowa utraconego z różnych przyczyn uzębienia jest niezwykle ważna. Brak nawet pojedynczych zębów może bowiem prowadzić do poważnych problemów związanych z przeżuwaniem pokarmu, negatywnie wpływać na estetykę naszego...
Znajdź gabinety stomatologiczne