Materiał Partnera
Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Mimo wzrostu świadomości na temat opieki zdrowotnej w przypadku kobiet w ciąży, wciąż pokutuje w tej kwestii wiele szkodliwych mitów. Jeden z nich dotyczy badania i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Jak się okazuje, takich wizyt nie należy unikać. Wręcz przeciwnie – są one obowiązkiem każdej przyszłej mamy. Dlaczego tak jest i co warto na ten temat wiedzieć?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najskuteczniejszym sposobem na zdrowy i piękny uśmiech jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Profilaktyka w ciąży jest w tym zakresie niezwykle istotna, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do wielu niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej będących następstwem rewolucji hormonalnej zachodzącej w organizmie przyszłej mamy. W tym okresie może dojść m. in. do rozpulchnienia dziąseł oraz zmiany pH śliny, zębom nie służą również poranne nudności czy wieczorne podjadanie. Wszystko to może doprowadzić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Warto zadbać o zdrową dietę oraz ograniczyć spożywanie słodyczy. Koniecznie pamiętajmy o systematycznych wizytach u stomatologa, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.

Na wizyty warto uczęszczać regularnie, a nie dopiero w momencie, gdy zaczynają nam doskwierać dolegliwości bólowe. - Dodaje ekspert reprezentujący gabinet Best Dent w Warszawie. - Regularne kontrole pozwolą na bieżąco monitorować stan uzębienia i zapobiegać stanom zapalnym. W ciąży można, a nawet powinno się również wykonywać zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling czy piaskowanie, dzięki którym można zapobiegać próchnicy oraz problemom związanym z przyzębiem.

Kiedy za późno na profilaktykę

Nie zawsze da się uniknąć problemów z zębami, nawet rygorystycznie przestrzegając zasad higieny i regularnie kontrolując stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Ciąża nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z leczenia zębów. Wręcz przeciwnie – należy pamiętać, że nieleczone stany zapalne mogą stać się przyczyną poważnych infekcji i stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia dziecka i mamy. Dlatego też w razie pojawienia się bólu i stanu zapalnego należy niezwłocznie udać się do dentysty. Leczenie zębów w ciąży może być konieczne w każdym tygodniu, jednak przyjmuje się, że najbezpieczniejszy czas na zabiegi endodontyczne, czyli na leczenie kanałowe, przypada na drugi trymestr. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG. Alternatywą dla tej techniki obrazowania może być przeprowadzenie zabiegu przy pomocy mikroskopu.

Znieczulenie w ciąży

Najwięcej mitów wokół opieki stomatologicznej w ciąży narosło wokół możliwości korzystania ze znieczulenia przez przyszłe mamy. Na szczęście nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży. Dzisiaj bez przeszkód mogą one poddawać się zabiegom w znieczuleniu. Oczywiście o swoim stanie należy poinformować lekarza, który dobierze bezpieczną metodę znieczulenia. Najważniejsze, by w takiej sytuacji unikać środków powodujących obkurczenie naczyń krwionośnych. Jak się zatem okazuje, leczenie stomatologiczne w ciąży jest możliwe, a nawet konieczne i w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody
Kamień nazębny to nie tylko zmora osób noszących aparaty ortodontyczne. Codziennie na zębach tworzy się płytka nazębna, która zmienia się w twardy, żółtawy nalot. Twardniejący kamień szpeci uśmiech i powoduje próchnicę...
Dlaczego odbudowa uzębienia z użyciem implantów zębowych jest tak skuteczna?
Implanty zębowe jako jedyna metoda uzupełniania braków zębowych pozwala na idealne odwzorowanie nie tylko estetyki straconego zęba, ale przede wszystkim jego pełnej funkcjonalności. Dlaczego metoda ta jest tak doskonała...
Kompleksowe usługi dentystyczne Przychodni Stomatologicznej Dental
Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech dodają pewności siebie i są odbierane pozytywnie przez naszych rozmówców, dlatego warto zadbać o stan całej jamy ustnej. W tym celu pomocne okazują się zabiegi dentystyczne wykonywane...
Znajdź gabinety stomatologiczne