Leczenie bez bólu. Jakie są rodzaje znieczulenia u dentysty?

Leczenie bez bólu. Jakie są rodzaje znieczulenia u dentysty?

Wizyta u stomatologa kojarzy ci się z bólem? Zanim usiądziesz na fotel dentystyczny, godzinami rozmyślasz nad zabiegiem, któremu musisz się poddać, a który może być nieprzyjemny? Pamiętaj, że zabiegi dentystyczne nie muszą być bolesne. Stomatolog zawsze przygotowany jest na niepokoje swojego pacjenta. W zapasie ma cały wachlarz środków, które uśmierzą twój ból i nerwy. Poznaj rodzaje znieczuleń, z których możesz skorzystać w gabinecie.

Jak działa znieczulenie?

Każde znieczulenie miejscowe działa podobnie. Blokuje przewodzenia impulsów bólowych do mózgu. Dzięki temu mózg pozbawiony jest natychmiastowej informacji dotyczącej tego, co dzieje się w znieczulonym miejscu.

Środek znieczulający blokuje kanał sodowy, który obecny jest w komórkach nerwowych. Blokada ta jest odwracalna. Znieczulenie najczęściej działa od godziny do dwóch. Dużo również zależy od naszego organizmu. Czas ten może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Rodzaj znieczulenia miejscowego uzależniony jest od techniki, w której znieczulenie zostało zaaplikowane. Można wyróżnić trzy techniki:

  • znieczulenie powierzchniowe – znieczulenie w postaci żelu lub aerozolu. Najczęściej stosuje się je u dzieci przed podaniem właściwego znieczulenia. Substancja ta przygotuje młodego lub niepokornego pacjenta na ukłucie. Sprawdza się przy usuwaniu mlecznych zębów;
  • znieczulenie nasiękowe – podawany przy pomocy jednorazowej strzykawki. Wkłuć może być kilka. Stomatolodzy wykorzystują je przy zabiegach obejmujących periodontologię, protetykę oraz stomatologię zachowawczą. Znieczulenie nasiękowe używane jest również przy ekstrakcji zęba;
  • znieczulenie przewodowe – znieczulenie to podaje się w okolice pnia nerwu. Ból znika w całej okolicy unerwionej przez dany nerw. Technika ta przydatna jest przy wyrywaniu zębów bocznych dolnych.

Czasami, na życzenie pacjenta, przy ekstrakcji zębów stosuje się również znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Najczęściej decydują się na to osoby obawiające się bólu, który może towarzyszyć im przy wyrwaniu. Prosząc o tego typu znieczulenie chirurga stomatologicznego, należy pamiętać, że jest ono bardziej inwazyjne i może trwać nawet 6 godzin.

Ostatnio coraz popularniejsze staje się znieczulenie komputerowe. Przy pomocy znieczulenia komputerowego wykonywane są wszystkie wyżej opisane znieczulenia, ale to komputer decyduje o ich aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu dyskomfort odczuwany przy nakłuciu zmniejsza się do minimum.

Jakie są skutki uboczne znieczulenia?

Każda ingerencja w organizm może wywołać efekt niepożądany. Nawet prawidłowo wykonane znieczulenie może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Skutkiem ubocznym znieczulenia mogą być:

  • ogólne złe samopoczucie pacjenta – najczęściej będzie ono związane z reakcją alergiczną na podane znieczulenie;
  • miejscowe dolegliwości, związane ze zranieniem tkanek miękkich – w miejscu ukucia mogą pojawić się obrzęk oraz ból.

Przed przyjęciem znieczulenia, uprzedź stomatologa, jeżeli:

  • masz chorą wątrobę, problemy z układem krążenia czy oddechowym – podanie leku znieczulającego może okazać się bardzo niebezpieczne;
  • bierzesz leki nasercowe, psychotropowe oraz środki odurzające – mogą one wejść w reakcje z podanym znieczuleniem, przez co może dojść do utraty przytomności.

Jeśli planujesz wyrwanie zęba i przyjmujesz leki przeciwkrzepliwe, odstaw je przed zabiegiem.

Ból przez każdego odczuwany jest inaczej. Ten sam bodziec u jednej osoby może nie wywołać żadnej reakcji, a u drugiej być przyczyną bólu o znacznym natężeniu. Zanim poprosisz o znieczulenie, warto sprawdzić swój próg bólu. Poproś o zastrzyk dopiero wtedy, kiedy poczujesz, że jest on potrzebny. Każda substancja, którą przyjmujemy, ma wpływ na nasz organizm.

Kategorie
Warto przeczytać
Ortodontyczne nakładki na zęby – wady i zalety
Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Zależy Ci na skorygowaniu wady zgryzu, ale nie wyobrażasz sobie noszenia metalowego aparatu ortodontycznego? Wypróbuj nakładki na zęby! Jest to nowa metoda, która pomoże skorygować...
Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny
Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do jego gabinetu udajemy się na wizyty kontrolne, to on zajmuje się leczeniem...
Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?
Powszechnie uważa się, że próchnica jest największym wrogiem uzębienia. Okazuje się jednak, że osiągnięcie idealnego uśmiechu uniemożliwia jeszcze kilka problemów. Są to: stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość zębowa oraz...
Znajdź gabinety stomatologiczne