Materiał Partnera
Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Zanim do niej dojdzie, lekarz stomatolog stara się rozwiązać problemy stomatologiczne w mniej radykalny sposób, czyli poprzez dobór nowoczesnych metod leczenia. Nie zawsze jest to możliwe np. ze względu na zaawansowaną próchnicę, złamanie zęba lub problemy w obrębie tkanej przyzębia. Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia i w jaki sposób przebiega zabieg?

Zabieg ekstrakcji zęba – kiedy okazuje się niezbędny?

 

Nowoczesna stomatologia jest sposobem na uratowanie zębów, które kiedyś od razu zostałyby usunięte. Obecnie zabieg ekstrakcji wykonuje się jedynie w ostateczności, czyli w sytuacji, gdy zębów nie da się uratować poprzez odpowiednio dobrane metody leczenia. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie zęba lub zębów, które są zdrowe – dzieje się tak m.in. w przypadku poważnych urazów i złamań szczęki, urazów zębów oraz skomplikowanego leczenia ortodontycznego.

Stomatolodzy mają do dyspozycji nowoczesne metody diagnostyki oraz leczenia, które pozwalają, w wielu przypadkach, uniknąć niepotrzebnej ekstrakcji zębów. Niestety, zdarza się też, że nawet u młodych osób konieczne jest ich usunięcie ze względu na zaawansowaną próchnicę, nieskorygowane problemy ortodontyczne oraz urazy w obrębie twarzoczaszki – wyjaśnia ekspert z firmy Medidens z Częstochowy.

Najczęstsze wskazania do ekstrakcji zębów

Nie zawsze stomatologia zachowawcza jest w stanie poradzić sobie z problemami w obrębie jamy ustnej pacjentów. Wówczas może być konieczna ekstrakcja zębów, którą zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Zabieg usunięcia zęba wykonuje się najczęściej z powodu braku możliwości skutecznego leczenia zachowawczego, protetycznego i endodontycznego; brak możliwości leczenia może wynikać z zaawansowanej próchnicy lub innych chorób zębów i przyzębia np. paradontozy.

Ekstrakcja zęba może być też konieczna, gdy: 

  • ząb ulegnie trudnemu złamaniu w wyniku urazu lub wypadku,
  • ząb wyrasta w nieprawidłowy i niemożliwy do skorygowania sposób,
  • ząb nie może zmieścić się w łuku zębowym (jest to częsty problem w przypadku tzw. zębów mądrości),
  • ekstrakcja jest niezbędna w celu leczenia ortodontycznego. 

Jak przebiega usunięcie zęba? 

Zabieg ekstrakcji zęba poprzedzony jest wnikliwą diagnostyką m.in. wykonaniem zdjęcia RTG. Samo usunięcie zęba może odbyć się z wykorzystaniem typowych narzędzi, które pozwalają na jego obruszanie, a następnie oddzielenie od tkanki kostnej i usunięcie oraz poprzez zabieg chirurgiczny, który wykonuje się najczęściej w przypadku usuwania zębów mądrości oraz pozostałych w szczęce korzeni zębowych. Ekstrakcja zębów odbywa się po zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia oraz uwzględnia dokładne oczyszczenie i zaopatrzenie rany po usuniętym zębie. Po zabiegu konieczne jest właściwe postępowanie w celu uniknięcia stanu zapalnego, czyli stosowanie środków antyseptycznych oraz ściągających.

Kategorie
Warto przeczytać
Implanty zębowe. Komu są dedykowane?
We współczesnej stomatologii dostępne są różne metody, które umożliwiają uzupełnienie braków, powstałych w naszym uzębieniu. Do jednej z nich należą nowoczesne implanty zębowe, które obecnie stanowią najlepsze...
Rodzaje implantów zębowych
Implanty stomatologiczne są nowoczesnym oraz bardzo komfortowym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Dzięki postępach w nauce mamy możliwość wyboru różnego rodzaju implantów. Zanim jednak zdecydujemy się na...
Lakowanie zębów u dziecka. Charakterystyka zabiegu
Lakowanie zębów u dziecka. Charakterystyka zabieguLakowanie zębów to w pełni bezpieczny i całkowicie bezbolesny zabieg, który skutecznie uchroni zęby Twojego dziecka przed bakteriami próchnicy. Przeprowadzany jest w...
Znajdź gabinety stomatologiczne