Artykuł sponsorowany
Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Niestety problemy z ich stanem zdrowia często wykraczają poza próchnicę, przez co konieczne jest zastosowanie chirurgii stomatologicznej. Choć wizyta u niego nie należy do najprzyjemniejszych, z pewnością może poprawić jakość naszego życia. Dowiedz się, jakie zabiegi może wykonywać chirurg stomatolog. 

Nie tylko usuwanie ósemek 

Chirurgia stomatologiczna to jedna ze specjalizacji stomatologii. Obejmuje ona przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, w tym także w znieczuleniu ogólnym. Objawy, które powinny skłonić nas do udania się do chirurga stomatologa, to między innymi: obecność częściowo lub całkowicie zatrzymanych ostatnich zębów trzonowych czy zmiany zapalne w zatoce szczękowej. W Zielonej Górze usługi chirurgii stomatologicznej świadczy między innymi Aldemed Stomatologia

W czym może nam pomóc chirurg stomatolog? 

  • Usuwanie zębów mądrości — ten zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest on niezbędny wtedy, kiedy ósemki rosną w sposób nieprawidłowy i powodują stłaczanie innych zębów. Zęby mądrości są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. 

  • Plastyka dziąseł — korekta kształtu dziąseł, która ma na celu odsłonięcie zębów i poprawienie estetyki uśmiechu. 

  • Resekcja wierzchołka korzenia — jej celem jest usunięcie fragmentu korzenia. Po paru miesiącach chirurg wypełnia puste miejsce nową kością. 

  • Usuwanie torbieli — w przypadku pojawienia się stanów zapalnych mogą powstać zmiany o charakterze torbieli, które niszczą kość i rozsuwają korzenie sąsiadujących zębów. W takim wypadku torbiel usuwa się wraz z kością. 

  • Podniesienie dna zatoki szczękowej — utrata górnych trzonowców i przedtrzonowców prowadzi do utraty kości. Niestabilność tego miejsca uniemożliwia włożenie implantu. Aby to naprawić, w miejscu utraty zębów umieszcza się substytut kości, który będzie dla niego oparciem. 

  • Plastyka wędzidełka — ma miejsce u pacjentów, u których tkanka łącząca język lub wargę jest nieprawidłowo przyczepiona do dziąsła. U dzieci może powodować wadę zgryzu lub problemy z artykulacją. Chirurg koryguje kształt wędzidełka i przyszywa je we właściwym miejscu. 

  • Leczenie ropni — podczas zabiegu nacina się tkanki miękkie i wydobywa zawartość ropnia. 

Wszelkim zabiegom chirurgicznym często towarzyszy stres, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego lekarza. Powinien on rozwiać nasze wątpliwości dotyczące samego zabiegu (np. sposobu jego wykonania, znieczulenia), a także udzielić wskazówek dotyczących rekonwalescencji.

Kategorie
Warto przeczytać
Charakterystyka stomatologii zachowawczej
Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną, to tak naprawdę dentystyczny lekarz pierwszej pomocy. To właśnie do gabinetu stomatologii ogólnej zapisujemy się w celu wykonania okresowych badań kontrolnych...
Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych
Odbudowa utraconego z różnych przyczyn uzębienia jest niezwykle ważna. Brak nawet pojedynczych zębów może bowiem prowadzić do poważnych problemów związanych z przeżuwaniem pokarmu, negatywnie wpływać na estetykę naszego...
Rentgen zębów w diagnostyce stomatologicznej
RTG zębów to badanie z dziedziny diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystuje się promieniowanie X. Z jego użyciem można uwidocznić stan zębów i ich budowę. Okazuje się niezwykle pomocne w diagnostyce stanów zapalnych...
Znajdź gabinety stomatologiczne
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas