Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja implantów?

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja implantów?

Zęby powinny służyć nam przez całe życie. Aby tak się stało, należy o nie prawidłowo dbać. Dbać trzeba także o implanty zębowe. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że nie będziemy mieć z nimi problemów. Przekonaj się, jak należy czyścić implanty zębowe. Sprawdź, jakie są skutki braku odpowiedniej higieny.

Czym jest implant zębowy?

Implant to tytanowa śruba. Wszczepiana jest ona w kość i zastępuje korzeń brakującego zęba.  Do śruby montuje się porcelanową nadbudowę – naśladuje ona naturalną koronę zęba.

Zabieg polega na wkręceniu implantu zębowego do żuchwy bądź szczęki. Dochodzi do zrostu między tkanką kostną a powierzchnią wszczepu. Jeżeli implant wkomponowany jest precyzyjnie, mamy poczucie komfortu oraz trwałości.

Jak dbać o implanty zębowe?

Pamiętaj, że o implanty należy dbać tak jak o własne zęby. Sztuczne zęby nie są podatne na próchnicę,  zapalenie miazgi czy demineralizacje szkliwa. Nie ma mowy o nadwrażliwości na zimne lub gorące pokarmy czy napoje. Implanty zębowe nie są unerwione, co oznacza, że nie bolą. Nie znaczy to, że nie trzeba o nie dbać.

 Posiadaczowi implantu w nawyk powinno wejść regularne szczotkowanie oraz nitkowanie. Budowa implantu wymaga  codziennego stosowania nici dentystycznej oraz wprowadzania jej pod linię dziąseł. Prawidłowe nitkowanie jest podstawą dobrej higieny.

Pamiętaj, że oprócz prawidłowej higieny ważne są także regularne kontrole implantologiczne – warto robić je dwa razy do roku. Jeżeli zaczyna się coś dziać, należy działać szybko. W początkowej fazie stanu zapalnego wokół implantu często wystarczy podstawowy skaling. Dzięki niemu implant zostanie porządnie oczyszczony.

Jak dbać o higienę po wszczepieniu implantu?

Zanim jednak zaczniesz standardową higienę, pamiętaj, że po zabiegu implanty wymagają specjalnego traktowania. W ciągu pierwszych siedmiu dni od wykonania zabiegu używaj miękkiej szczoteczki do zębów. Pamiętaj, żeby:

  • pierwszy posiłek spożyć nie wcześniej niż cztery godziny po zabiegu;
  • w pierwszej dobie ograniczyć się do delikatnych, płynnych lub półpłynnych posiłków o temperaturze pokojowej;
  • przez parę dni po zabiegu unikać dań nabiałowych i mącznych – przyczyniają się one do powstawania osadu na ranie zabiegowej;
  • w ciągu pierwszej doby nie płukać ust ani nie szczotkować okolicy, w której wykonano zabieg;
  • przez trzy dni powstrzymać się od palenia papierosów.

Jeżeli zauważysz, że coś jest nie tak, lub miejsce, na którym wykonano zabieg, będzie bolało, zgłoś się jak najszybciej do stomatologa. Nie zwlekaj z wizytą.  Oszczędzisz sobie wielu problemów i cierpienia.

Czym grozi zaniedbanie implantów zębowych?

Zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. Może dojść do zapalenia okołoimplantologicznego. Wywołane jest ono drobnoustrojami chorobotwórczymi, które powstają na płytce i kamieniu. Objawy są podobne jak przy zapaleniu przyzębia. Typowe dolegliwości to obrzęk, krwawienie oraz wysięk ropny. Pamiętaj, że stan zapalny może być także bezobjawowy.

Jeżeli nieprawidłowa higiena implantów występuje przez dłuższy czas, stan zapalny może doprowadzić do obniżenia się linii dziąseł oraz odsłonięcia metalowej powierzchni implantu. O trwałości implantu decyduje ogólny stan zdrowia, prawidłowa higiena i regularne kontrole u specjalisty.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega wybielanie zębów?
Dla wielu osób lśniące, białe zęby są niezbędne, by czuć się atrakcyjnie. Jednak nawet stosowanie wybielających past i skrupulatnie przeprowadzane codzienne zabiegi higieniczne mogą nie wystarczyć do osiągnięcia...
Skuteczne leczenie próchnicy
Próchnica jest poważną chorobą zębów, której nie można bagatelizować. W momencie pojawienia się ubytków należy jak najszybciej udać się do stomatologa – tym bardziej, że obecnie usuwanie próchnicy nie zawsze wymaga...
Co może oznaczać ból zęba?
Ból zęba objawia się ostrym, dokuczliwym kuciem lub pulsowaniem. Może mieć on różne przyczyny – najczęściej jest to skutek głębokiej próchnicy, odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Takiego stanu nie należy...
Znajdź gabinety stomatologiczne