Materiał Partnera
Implanty zębowe. Komu są dedykowane?

Implanty zębowe. Komu są dedykowane?

We współczesnej stomatologii dostępne są różne metody, które umożliwiają uzupełnienie braków, powstałych w naszym uzębieniu. Do jednej z nich należą nowoczesne implanty zębowe, które obecnie stanowią najlepsze rozwiązanie problemu odbudowy uzębienia. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym ono polega i kto może z niego skorzystać. Zapraszamy do lektury!

Pierwsze implanty zębowe

Historia implantów stomatologicznych sięga XVI wieku. Pierwsza wzmianka o zabiegu implantacji pochodzi z 1562 roku, a korzeń zęba zastąpiła wówczas kość słoniowa. Od lat 60. XX wieku implanty zębowe wykonywane są z tytanu. Od tamtego czasu – nieprzerwanie od ponad 50 lat – specjaliści na całym świecie udoskonalają tę technikę odbudowy uzębienia.

Implanty zębowe a inne metody uzupełniania uzębienia

Naturalnie, poza implantami, istnieją inne metody uzupełniania zgryzu. Ale czy są one tak samo skuteczne? Odpowiedź brzmi: tak. Inne metody na równi z implantami są w stanie skutecznie wypełnić lukę po utraconym zębie lub zębach. Ale – co niezwykle istotne – samo wypełnienie przestrzeni po utraconym zębie nie rozwiązuje problemu braku zęba naturalnego. Pozostaje jeszcze jego funkcjonalność, wpływ na organizm oraz stopień komfortu, jaki jest w stanie zaoferować. Widoczna bowiem gołym okiem korona zęba jest jak wierzchołek góry lodowej. Pod dziąsłem, jak pod taflą wody, kryje się większa część całości – korzeń w kości szczęki i żuchwy. Zatem ważnym i koniecznym krokiem jest wybór takiej metody uzupełnienia braków w uzębieniu, która rozwiąże problem w sposób kompleksowy.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest, aby uzupełnienie braku nie odbywało się kosztem innych, zdrowych, naturalnych zębów. Wreszcie rzecz fundamentalna – Matka Natura, choć potrafi czasem płatać figle i być złośliwa, „zaprojektowała” nas w sposób optymalny. Kiedy więc „naprawiamy” swoje ciała, trzymając się jej wskazówek, sukces jest gwarantowany.

Wszczepienie implantu stomatologicznego spełnia wszystkie te warunki, dlatego jest obecnie najlepszą metodą odbudowy brakującego uzębienia. A lata doświadczeń i badań nad tą metodą tylko to potwierdzają. Implant wraz z koroną z powodzeniem spełnia wszystkie funkcje naturalnego zęba, nie odbiegając przy tym od niego w swej sile i skuteczności, jak to bywa w przypadku protez, zarówno ruchomych, jak i stałych. Żucie i gryzienie przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku zębów naturalnych. Dzięki temu obciążenia powstające w trakcie tych czynności przenoszone są bezpośrednio na kości szczęk i zapobiegają zanikowi kości, w której był osadzony utracony ząb.

Implanty są niezwykle trwałe, służą nawet do kilkudziesięciu lat bez konieczności wymiany. Protezy należy codziennie wyjmować i czyścić, z czasem modyfikować – gdyż układ kostny się zmienia – i wymieniać regularnie co kilka lat. Implanty nie wpływają destrukcyjnie na inne zęby oraz nie wymagają ich piłowania, tak jak mosty. Do tego wyglądają dokładnie tak, jak zęby naturalne, co nie jest możliwe w przypadku innych rozwiązań. 

Implanty zębowe – dla kogo?

Jak wyjaśnia ekspert, specjalista protetyki stomatologicznej z Kliniki Unimedex w Szczecinie: Implanty stosujemy zarówno w przypadku utraty pojedynczych zębów, jak również w sytuacji braku kilku zębów bądź przy całkowitym bezzębiu. Implanty stomatologiczne to alternatywa dla leczenia koronami, mostami czy protezami. Bywają jednak sytuacje, w których implanty stanowią metodę konieczną. Tak jak to bywa w przypadku zaniku kości szczęki. Wówczas implanty zębowe stanowią wówczas jedyne rozwiązanie, która pozwoli na osadzenie protez.

To, co powstrzymuje pacjentów przed podjęciem decyzji o implantacji to koszt, ewentualny ból i sam zabieg chirurgiczny. Tak, implantacja jest kosztowna, ale przeprowadzona raz wystarcza na wiele lat, zapewnia zdrowie i komfort funkcjonowania na co dzień. Do tego pozwala na swobodny uśmiech.

Po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu z pacjentem, specjalista jest w stanie zaaplikować znieczulenie, które zniweluje ryzyko bólu. A sam zabieg? Obecnie jest to bezpieczna i mało inwazyjna procedura medyczna, stąd odpowiednia dla pacjentów w każdym wieku (od momentu, w którym kości przestają się rozwijać). Warto jeszcze na koniec dodać, iż dzięki nowoczesnym technikom proces gojenia oraz integracji implantów przebiega coraz szybciej.

Kategorie
Warto przeczytać
Bezbolesne leczenie kanałowe – czy to w ogóle możliwe?
Leczenie kanałowe fachowo nazywane jest leczeniem endodontycznym. Stomatolodzy specjalizujący się w endodoncji zajmują się głównie dwoma strukturami zębowymi – miazgą i zębiną. Leczenie kanałowe kojarzy się pacjentom z...
Stomatologia zachowawcza – Zakres przeprowadzanych zabiegów
Stomatologia zachowawcza (często zwana również stomatologią ogólną) jest podstawową dziedziną stomatologii. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim leczeniem oraz profilaktyką chorób...
Pierwsza wizyta Twojego dziecka u stomatologa
Wybierając się ze swoim dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa, warto jest je do niej odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że dla małego dziecka, które mogło już na ten temat słyszeć różne opinie od swoich koleżanek...
Znajdź gabinety stomatologiczne