Materiał Partnera
Dlaczego ubytki w uzębieniu należy uzupełniać? - To nie tylko kwestia estetyki!

Dlaczego ubytki w uzębieniu należy uzupełniać? - To nie tylko kwestia estetyki!

Uzębienie w znacznym stopniu wpływa na nasz wygląd, a co za tym idzie na naszą samoocenę i to, jak widzą nas inni. Ładny uśmiech ukazujący proste, białe zęby to coś, o co warto zadbać. W tym celu niezbędne są regularne wizyty u stomatologa, szczególnie w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Jak się zresztą okazuje, warto o to zadbać nie tylko przez wzgląd na naszą aparycję, ale także zdrowie.

Konsekwencje zaniedbanych braków zębowych

Nie da się ukryć, że brak zębów – przede wszystkim przednich, ale też trzonowych – to spory mankament pod względem estetycznym. Niepełny uśmiech prezentuje się niezbyt atrakcyjnie, co przekłada się na obniżenie samooceny i może nawet powodować ograniczenie kontaktów towarzyskich. Istnieje jednak jeszcze jeden bardzo ważny aspekt utraty zębów i konsekwencji takiej sytuacji, mianowicie wpływ takiego ubytku na nasze zdrowie, a w szczególności na kondycję narządu żucia. Otóż w momencie, gdy tracimy ząb – czy to na skutek czynników chorobotwórczych, czy też urazu mechanicznego – dochodzi do zmian w obrębie funkcjonowania zgryzu. Zęby sąsiadujące z powstałą luką stopniowo zmieniają swoje położenie, a do tego przez brak korzenia zaczyna również postępować zanik kości. Proces ten może mieć następujące konsekwencje:

  • Zaburzenia funkcji żucia – zmiany w obrębie układu uzębienia powodują problemy z gryzieniem i żuciem, a także mogą prowadzić do zwiększenia się przestrzeni pomiędzy zębami, a także do ich rozchwiania, a nawet utraty.
  • Zmiany w wyglądzie – zanik kości, do którego dochodzi w miejscu utraconego zęba, powoduje stopniowe cofanie się dziąseł, co z kolei skutkuje nieestetycznymi zmianami wyglądu twarzy. Opadające policzki i zapadające się usta sprawiają, że twarz wygląda starzej.
  • Bóle okolic głowy – to objaw, którego często nie łączymy z utratą zębów, a który może być z tym bezpośrednio powiązany, co wynika z zaburzeń w obrębie funkcjonowania stawu skroniowo-ż
  • Problemy z uzupełnienie ubytków – jak wspomniano, zaniedbane ubytki w uzębieniu prowadzą do zaniku kości, co może znacznie utrudnić wszczepienie implantu. Dlatego też nie należy zwlekać z uzupełnieniem braków zębowych i jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa specjalizującego się w dziedzinie implantologii.

Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie luk po utraconych zębach jest zastosowanie implantów zębowych. Dlaczego?

Implant to w rzeczywistości specjalna śruba wykonana z tytanu, którą zastępuje się korzeń zębowy, dzięki czemu zahamowany zostaje zanik kości w dziąśle. - Tłumaczy ekspert z Pracowni Stomatologicznej Rojek Dental w Olsztynie. - Mocowaną na implancie koronę można dopasować do pozostałych zębów, uzyskując tym sposobem w pełni estetyczny efekt.

Jeśli więc zależy nam na zachowaniu pięknego, pełnego uśmiechu i uniknięciu przykrych konsekwencji utraty zębów, warto zainteresować się możliwościami współczesnej implantologii. Na uwagę zasługują również inne rozwiązania stosowane w celu eliminacji ubytków zębowych i naprawy uszkodzonych zębów – należą do nich m.in. koronki, licówki czy mosty protetyczne. Dostępne są również protezy ruchome, jednak te w przeciwieństwie do implantów nie zastąpią korzenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega wybielanie zębów?
Dla wielu osób lśniące, białe zęby są niezbędne, by czuć się atrakcyjnie. Jednak nawet stosowanie wybielających past i skrupulatnie przeprowadzane codzienne zabiegi higieniczne mogą nie wystarczyć do osiągnięcia...
Leczenie bez bólu. Jakie są rodzaje znieczulenia u dentysty?
Wizyta u stomatologa kojarzy ci się z bólem? Zanim usiądziesz na fotel dentystyczny, godzinami rozmyślasz nad zabiegiem, któremu musisz się poddać, a który może być nieprzyjemny? Pamiętaj, że zabiegi dentystyczne nie...
Wybielanie zębów węglem – domowy sposób na piękny uśmiech
Marzysz o białych zębach, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi u stomatologa? Jest na to rozwiązanie! Węgiel aktywny doskonale poradzi sobie z usunięciem przebarwień i sprawi, że twoje zęby będą widocznie...
Znajdź gabinety stomatologiczne