Materiał Partnera
Dlaczego odbudowa uzębienia z użyciem implantów zębowych jest tak skuteczna?

Dlaczego odbudowa uzębienia z użyciem implantów zębowych jest tak skuteczna?

Implanty zębowe jako jedyna metoda uzupełniania braków zębowych pozwala na idealne odwzorowanie nie tylko estetyki straconego zęba, ale przede wszystkim jego pełnej funkcjonalności. Dlaczego metoda ta jest tak doskonała dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest implant zębowy

Tym co wyróżnia implanty zębowe od innych, protetycznych uzupełnień jest to, że ich głównym zadaniem jest idealne zastąpienie korzenia zębowego, dzięki czemu odtworzony przy użyciu tej metody ząb nie tylko wygląda idealnie, ale także może w pełni spełniać swoje funkcje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego Citodent w Oławie:  Wszczepiany w żuchwę lub w dziąsło implant może być wykonany z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu. Materiały te mają bowiem tę przewagę nad innymi, że wykazują pełną biozgodność z tkankami organizmu, dzięki czemu są przez nie traktowane jak ich integralna część, a nie jak materiał obcy. Materiały te są również niezwykle wytrzymałe, przez co z łatwością są w stanie wziąć na siebie wszelkie powstające w procesie przeżuwania pokarmów obciążenia mechaniczne.

Żeby ułatwić tkance kostnej obrastanie implanta, przed wszczepieniem jest on jeszcze pokrywany specjalną porowatą substancją – hydroksyapatytem lub plazmą tytanową – która ułatwia cały proces, zapewniając sztucznemu korzeniowi wymaganą stabilność oraz zapobiegając powstawaniu, tak częstego w przypadku utraty zębów, procesowi atrofii, tzn. zaniku kości.

Uzupełnienie implantu zębowego – Korona protetyczna

Wszczepienie implantu zębowego to jednak nie jedyny etap całego zabiegu, ponieważ do pełnego uzupełnienia utraconego zęba niezbędne jest jeszcze nałożenie na korzeń odpowiedniej korony protetycznej. Zazwyczaj całą operacja przebiega w dwóch etapach. Na początku na implant nakłada się wykonaną z kompozytu koronę tymczasową, a dopiero po pewnym czasie, gdy wszczepiony implant zostanie całkowicie obrośnięty przez tkankę kostną i zagoi się rana po operacji, koronę tymczasową zastępuje się koroną stałą.

Korona stała wykonana jest już z porcelany, która swoim wyglądem jest w stanie najdokładniej odwzorować wygląd naturalnego zęba. Materiał ten jest również bardzo trwały i mocny, dzięki czemu decydując się na takie uzupełnienie protetyczne możemy mieć pewność, że wszczepiony implant będzie nam służył przez lata. 

Kategorie
Warto przeczytać
Zadbaj o zęby dziecka, czyli wizyta u stomatologa dziecięcego
Początek roku to dobry czas na zapisanie dziecka na przegląd u dentysty. Regularne odwiedzanie stomatologa dziecięcego powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Dowiedz się, kiedy należy udać się z maluchem do gabinetu i...
Jak przygotować się na wizytę z dzieckiem u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty, tak jak u dentysty, jest dla dziecka ważnym i stresującym wydarzeniem. W przypadku pojawienia się problemów z uzębieniem jest ona istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale też...
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe zalecane są, gdy z jakichś powodów utraciliśmy naturalne uzębienie i przez to w naszej żuchwie znajdują się puste miejsca, które z czasem mogą doprowadzić do zaburzeń w uzębieniu. Od rodzaju i materiałów,...
Znajdź gabinety stomatologiczne