Czym są licówki i dlaczego się je stosuje?

Czym są licówki i dlaczego się je stosuje?

Chcesz mieć piękny uśmiech, ale na myśl o długotrwałych zabiegach stomatologicznych pęka ci głowa? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Licówki to porcelanowe płytki, które przykleja się do zębów, aby poprawić ich kształt, kolor i wygląd. Ich założenie umożliwia korektę uzębienia bez długotrwałego leczenia u specjalisty. Przeczytaj, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Co to są licówki?

Licówki są to cieniutkie płytki, które przykleja się do zębów, aby nadać im idealny wygląd. Najczęściej są one wykonywane u pacjentów cierpiących na trwałe przebarwienia spowodowane leczeniem kanałowym, lekami lub nadmiarem fluoru w organizmie.

Licówki stosuje się również w celu zatuszowania urazów mechanicznych – pęknięć i złamań zębów oraz ubytków spowodowanych nieodpowiednią dietą. Dzięki założeniu licówek możliwa jest także korekcja diastemy, czyli przerwy między jedynkami.

Licówki umożliwiają szybką korektę uzębienia – pozwalają na pokrycie wypełnień, przebarwień, a nawet zmianę kształtu zęba. Oczywiście ich zastosowanie nie zastąpi leczenia – będzie jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykonać korektę bez długich wizyt u specjalisty.

Chciałbyś zdecydować się na ich założenie? Pamiętaj, że przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest niewyleczona próchnica, choroby dziąseł i bruksizm, który mógłby spowodować uszkodzenie lub odklejenie płytek.

Jak zakłada się licówki?

Aby założenie licówek było możliwe, w pierwszej kolejności należy wyleczyć zęby. Następnie stomatolog wykonuje wyciski, które są podstawą dla modeli, na których później protetyk będzie projektował wygląd licówek.

Kolejna wizyta to przymierzanie tak zwanego mock-up’u, który pacjent nosi przez kilka dni. Swoje uwagi co do kształtu licówek przekazuje lekarzowi, który koryguje uśmiech na następnym spotkaniu. Wtedy także usuwa on niewielką ilość szkliwa i zakłada licówki tymczasowe, które pacjent nosi do czasu, aż powstaną dobrane indywidualnie licówki porcelanowe. Te nakładane są na ostatniej wizycie.

Wykonanie licówek pełnoceramicznych to przeważnie trzy wizyty. Na pierwszej z nich stomatolog omawia zabieg z pacjentem, następnie wykonuje i cementuje nakładki. Aby uzyskać najlepszy efekt, wszystkie płytki powinny być wykonywane jednocześnie.

Rodzaje licówek

  • Licówki porcelanowe – dają one trwały efekt przez około 8 lat. Płytka dopasowywana jest do pozostałych zębów – maskuje ubytki, nieładny kształt zęba, jego nieodpowiednią długość i barwę. Zaletą takich licówek jest fakt, że nie osadza się na nich kamień a materiał, z którego są wykonane, jest obojętny dla organizmu.
  • Licówki kompozytowe – można nosić je wiele lat, jednak są mniej trwałe niż płytki wykonane z porcelany. Płytki tego typu są zbudowane z komponentów o różnych właściwościach. Są one względnie tanie, dodatkową zaletą jest fakt, że w każdej chwili można zmienić ich barwę oraz kształt.
  • Licówki akrylowe – są to licówki tymczasowe, pacjent korzysta z nich przed założeniem ostatecznych licówek. Są one grubsze i mniej trwałe – wytrzymują około 2 lata. Nie dają również tak dobrego efektu estetycznego, jak np. płytki porcelanowe.
  • Licówki ceramiczne – płytki tego typu są twardsze niż prawdziwe szkliwo zębów, dlatego są też bardziej wytrzymałe niż np. płytki kompozytowe

Dlaczego warto zdecydować się na licówki?

Licówki są świetnym pomysłem dla osób, które pragną w szybki sposób poprawić stan swojego uzębienia. Ponadto można je nosić wiele lat – licówki porcelanowe starczą nam na 10-15 lat! Kształt i barwa płytki są dobierane indywidualnie, dlatego mogą one poprawić wizerunek noszącego je pacjenta.

Ile kosztują licówki? Cena takich płytek różni się w zależności od użytego materiału – wynosi ona od kilkuset do około 3 tysięcy złotych za ząb.

Kategorie
Warto przeczytać
Bezbolesne leczenie kanałowe – czy to w ogóle możliwe?
Leczenie kanałowe fachowo nazywane jest leczeniem endodontycznym. Stomatolodzy specjalizujący się w endodoncji zajmują się głównie dwoma strukturami zębowymi – miazgą i zębiną. Leczenie kanałowe kojarzy się pacjentom z...
Na czym polega bruksizm?
W literaturze popularnonaukowej, a także na blogach i forach tematycznych poświęconych zdrowiu, bruksizm zazwyczaj utożsamiany jest z zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. W stomatologii i medycynie snu zjawisko...
Nadwrażliwość zębów – kiedy wymaga wizyty u dentysty?
Nadwrażliwość zębów jest uciążliwą dolegliwością, która wywołuje ból. Można mówić o niej wówczas, gdy każdy łyk zimnego napoju lub kęs gorącego dania powoduje nieprzyjemne odczucia. I chociaż nadwrażliwości można...
Znajdź gabinety stomatologiczne