Materiał Partnera
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia?

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia?

Piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób – jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł cieszyć się śnieżnobiałymi zębami. Istnieje kilka sposobów na to, by uzębienie prezentowało się efektownie, a przede wszystkim estetycznie. Mimo tego spora grupa ludzi chcących wybielić zęby zastanawia się, czy metody te są rzeczywiście bezpieczne. Poniżej odpowiadamy na pytanie, czy mają one wpływ na zdrowie i na jamę ustną.

Wybielanie zębów a kwestia bezpieczeństwa

Zdarza się, że zęby z biegiem lat tracą swój naturalny, biały kolor. Niekiedy jest to efektem utrzymywania nieodpowiedniej higieny w jamie ustnej, ale najczęściej odpowiedzialne jest za to spożywanie kawy, herbaty czy czerwonego wina. Jednak kolor zębów można łatwo poprawić.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które są tworzone z myślą o tym, aby wybielać uzębienie. Są to tradycyjne pasty, ale także bardziej zaawansowane preparaty. Mimo tego ich skuteczność w porównaniu do metod stosowanych w gabinetach stomatologicznych jest znikoma. Ponadto ich używanie na własną rękę może się źle skończyć. Mogą one doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej, a nawet do stanów zapalnych. Dlatego też o biały kolor zębów warto zatroszczyć się w gabinecie dentystycznym.

W aptekach, w drogeriach, a nawet w Internecie wiele firm proponuje produkty mające wybielić zęby. Trzeba przy tym pamiętać, że ich aplikacja może być kłopotliwa, a także trzeba ją przeprowadzać umiejętnie. Zestawy do wybielania składają się z past lub żeli i gotowych nakładek. Nakładki takie nie są dobrze przystosowane do uzębienia danego użytkownika. Dlatego efekt ich stosowania jest mizerny, a ponadto może doprowadzić to do problemów ze zdrowiem jamy ustnej” – mówi ekspert z Gabinetu dentystycznego MOLAR.

Bezpieczeństwo profesjonalnych metod wybielania zębów

W gabinecie dentystycznym stomatolog pobiera odcisk uzębienia pacjenta. Nastąpienie na tej podstawie wykonywana jest specjalna nakładka na zęby. Stosuje się ją wraz z preparatem wybielającym i zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat taki zawiera odpowiednie stężenie substancji czynnych, co zapewnia satysfakcjonujący efekt. Poza tym nakładka jest tak dopasowana, aby był on aplikowany jedynie na zęby – minimalizuje to ryzyko podrażnień.

Można także spotkać się z opiniami, że zabieg wybielania zębów przy pomocy lampy stwarza ryzyko dla zdrowia. Nie ma w tym jednak nic z prawdy. Lampy takie i emitowane przez nie światło są bardzo skuteczne, a jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie i stan jamy ustnej.

 

 

Kategorie
Warto przeczytać
Plastyka wędzidełek. Wskazania i przebieg zabiegu
W stomatologii spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek. Wśród nich najczęściej występuje wrodzony przerost lub nieprawidłowy przyczep. Zła budowa wędzidełek bywa przyczyną wielu problemów, na przykład...
Rodzaje znieczuleń w stomatologii
Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z bólem. Dzisiejsza stomatologia gwarantuje możliwość skorzystania z wielu rodzajów skutecznych znieczuleń, które nie tylko całkowicie redukują ból, ale przede wszystkim są...
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody
Kamień nazębny to nie tylko zmora osób noszących aparaty ortodontyczne. Codziennie na zębach tworzy się płytka nazębna, która zmienia się w twardy, żółtawy nalot. Twardniejący kamień szpeci uśmiech i powoduje próchnicę...
Znajdź gabinety stomatologiczne