Co może oznaczać ból zęba?

Co może oznaczać ból zęba?

Ból zęba objawia się ostrym, dokuczliwym kuciem lub pulsowaniem. Może mieć on różne przyczyny – najczęściej jest to skutek głębokiej próchnicy, odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Takiego stanu nie należy lekceważyć. Przeczytaj, jak złagodzić ból zęba domowymi sposobami i kiedy należy zgłosić się do stomatologa, który usunie przyczynę bólu.

Przyczyny bólu zęba

Początkowo ból zęba może objawiać się nadwrażliwością na ciepłe i zimne pokarmy. Przyczyną takiego stanu może być odsłonięcie szyjek zębowych powstałe wskutek zbyt mocnego szczotkowania zębów. W takim przypadku pomocne może być użycie specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych. Dentysta może również zalecić zastąpienie uszkodzonych tkanek specjalnym materiałem, dzięki któremu zęby będą mniej wrażliwe.

Częstą przyczyną bólu jest również próchnica, która rozkłada tkanki zęba i – gdy dotrze bardzo głęboko – zaczyna zagrażać żywym komórkom. Jeśli stan jest naprawdę poważny, stomatolog rozpoczyna leczenie kanałowe. Prawidłowo wykonany zabieg może sprawić, że ząb uda się zachować i nie dojdzie do zakażenia organizmu. Ząb i jego komórki są powiązane z krwioobiegiem, dlatego taki stan może rzutować na cały organizm.

Ostry ból zęba może być spowodowany zapaleniem tkanki okostnej. Jest to poważna komplikacja, która wynika z choroby zębów lub jamy ustnej. Do stanu zapalnego może dojść w wyniku powstania ropnia lub zgorzeli albo obumarcia miazgi zęba spowodowanego nieleczonym stanem zapalnym. W przypadku zapalenia okostnej konieczne jest zastosowanie antybiotyków, leczenie kanałowe a w skrajnych przypadkach również usunięcie zęba.

Zdarza się, że ból zęba, który odczuwamy, jest spowodowany powiększeniem się węzła chłonnego, problemami ze stawem żuchwowym lub neuralgią. Schorzenia stawu żuchwowego objawiają się między innymi bólem szczęki, nasilającym się podczas otwierania ust. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u stomatologa.

Co zrobić, aby ząb przestał boleć?

Bolącego zęba nie należy lekceważyć  - w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Co jednak, jeśli wizyta u specjalisty jest możliwa dopiero za kilka dni? Mamy dla ciebie kilka porad, jak złagodzić ból zęba domowymi sposobami:

  • przyjmuj leki zawierające paracetamol lub ibuprofen
  • żuj goździki – mają one właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe
  • na złagodzenie bólu pomocne są okłady – z surowego ziemniaka, kostek lodu, mieszanki jodyny i soli oraz czosnku, możesz również skropić ząb ekstraktem z wanilii
  • stosuj płukankę z szałwii, tymianku lub rumianku, pomocna będzie również płukanka z zimnego alkoholu
  • jeśli w zębie powstał ubytek, pomocny będzie okład z olejkiem kamforowym, jodłowym lub goździkowym
  • staraj się gryźć drugą stroną
  • ból nasila się w pozycji leżącej, dlatego za dnia staraj unikać się leżenia

Ból zęba – leczenie i profilaktyka

Leczenie zależne jest od przyczyny bólu zęba. Najczęściej stosowane jest leczenie kanałowe, nierzadko wykonuje się również ekstrakcję zęba. W przypadku próchnicy chora tkanka jest usuwana, a ząb odbudowywany materiałem stomatologicznym. Ból spowodowany stanem zapalnym dziąseł wymaga dokładnego usunięcia kamienia nazębnego.

Aby zapobiegać bólowi, warto stosować się do pewnych zasad. Bardzo ważna jest regularna higiena jamy ustnej – prawidłowe szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Co pół roku powinniśmy również kontrolować stan zębów i usuwać kamień nazębny u stomatologa. Pamiętajmy również, że bólu zęba nie należy lekceważyć, może on bowiem doprowadzić do zainfekowania całego organizmu.

Kategorie
Warto przeczytać
Próchnica – przyczyny i zapobieganie
Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie jamy ustnej. Niestety większość osób bagatelizuje istniejące ubytki, zwlekając z wizytą u stomatologa. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny próchnicy i...
Jakie licówki wybrać?
Pewność siebie w ogromnej mierze uzależniona jest od tego, jak dobrze czujemy się we własnym ciele. I choć zawsze znajdą się sprawy, na które wpływu po prostu nie mamy, to warto pamiętać o tym, iż zawsze należy dbać o...
Czym są licówki? Kiedy warto się na nie zdecydować?
Zdrowe zęby nie muszą być idealne. Dbając o zachowanie nienagannego zdrowia uzębienia, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć powstawania szpecących wygląd zębów przebarwień np. powstałych podczas zastosowania niektórych...
Znajdź gabinety stomatologiczne