Materiał Partnera
Charakterystyka stomatologii zachowawczej

Charakterystyka stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną, to tak naprawdę dentystyczny lekarz pierwszej pomocy. To właśnie do gabinetu stomatologii ogólnej zapisujemy się w celu wykonania okresowych badań kontrolnych naszego uzębienia, tu również stomatolog wykonuje zabiegi mające na celu skuteczne wyleczenie choroby próchnicowej oraz przeprowadza zabiegi profilaktyczne. Czym dokładnie zajmuje się stomatologia zachowawcza, dowiesz się z naszego artykułu.

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa

Marząc o pięknym i zdrowym uśmiechu nie możemy zapominać o wykonywaniu regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Takie wizyty wykonuje się w gabinecie stomatologii ogólnej. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu stomatologicznego New-Dent w Lublinie: Znaczenie tych wizyt jest bardzo duże, ponieważ wcześnie wykryta choroba próchnicowa często nie wymaga borowania, a jedynie oczyszczenia zębów i odpowiedniego ich zabezpieczenia za pomocą żelu lub lakieru z fluorem.. Na takie wizyty w gabinecie, każdy pacjent powinien się zgłaszać dwa razy w roku. Tylko wtedy będzie miał pewność, że wykonywane przez niego zabiegi higieniczne jamy ustnej przynoszą odpowiednie rezultaty, a jego zęby są całkowicie zdrowe i tylko wtedy będzie miał możliwość uniknięcia zawsze mało przyjemnego borowania.

Leczenie próchnicy

Jeżeli jednak nie uda nam się w porę zareagować na pojawiających się na zębach próchnicę, i dojdzie do powstania ubytku, konieczne jest jego dokładne oczyszczenie oraz założenie plomby. Tym również zajmuje się dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej. W tym miejscu również warto jest przypomnieć, że im wcześniej uda się wykryć zmiany próchnicowe, tym przeprowadzany w gabinecie zabieg będzie prostszy i mniej nieprzyjemny.

Próchnica rozwija się z różną szybkością. Na początku jedynymi jej oznakami są pojawiające się drobne przebarwienia szkliwa zęba, później jednak zaczyna atakować głębiej, powodując ubytki, a w ostatnim stadium atakując unerwioną miazgę zębową. Próchnica w ostatnim stadium powoduje bardzo silny ból i wymaga już zastosowania, dużo mniej przyjemnego i czasochłonnego leczenia kanałowego. Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest ostatnią deską ratunku dla chorego zęba, żeby uchronić go przed ekstrakcją.

Profilaktyka chorób zębów

Ostatnim, choć równie ważnym, elementem jest wykonywanie w gabinecie zabiegów mających na celu uchronienie zębów przed rozwojem choroby próchnicowej. Zabiegi te polegają przede wszystkim na usunięciu z zębów gromadzącego się kamienia oraz płytki nazębnej, wzmocnieniu struktury zębów oraz ich odpowiednim zabezpieczeniu. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. piaskowanie i lakierowanie zębów, polerowanie oraz skaling. 

Kategorie
Warto przeczytać
Leczenie kanałowe krok po kroku
W przypadku zakażenia miazgi zębowej konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Ma no na celu usunięcie obecnych w kanałach korzeniowych bakterii oraz uratowanie zęba lub zębów, bo proces chorobowy może być...
Bezbolesne leczenie kanałowe – czy to w ogóle możliwe?
Leczenie kanałowe fachowo nazywane jest leczeniem endodontycznym. Stomatolodzy specjalizujący się w endodoncji zajmują się głównie dwoma strukturami zębowymi – miazgą i zębiną. Leczenie kanałowe kojarzy się pacjentom z...
Stomatologia zachowawcza – Zakres przeprowadzanych zabiegów
Stomatologia zachowawcza (często zwana również stomatologią ogólną) jest podstawową dziedziną stomatologii. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim leczeniem oraz profilaktyką chorób...
Znajdź gabinety stomatologiczne