Materiał Partnera
Budowa implantów zębowych

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe są bezsprzecznie najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. O ich przewadze nad innymi rodzajami uzupełnień protetycznych decyduje fakt, że umożliwiają one nie tylko znakomita odbudowę estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim przywrócenie pełnej funkcjonalności układowi żucia. Tak doskonałe rezultaty są możliwe do osiągnięcia dzięki bardzo ciekawej budowie implantów, których głównym elementem nie jest odwzorowanie korony zęba, tylko jego korzenia.

Implant, czyli odbudowa korzenia zęba

Najważniejszym elementem implantu zębowego jest jego filar. Element ten jest tak naprawdę wykonaną z tytanu lub jego stopów śrubą, którą wkręca się w dziąsło lub żuchwę pacjenta i która przejmuje funkcje naturalnego korzenia zęba. Dobór materiału, z którego wykonany jest filar implantu nie jest przypadkowy. Tytan wykazuje bowiem pełną biozgodność z tkankami organizmu, dzięki czemu implant po wszczepieniu nie będzie odrzucony tylko obrastany przez tkanki kostne, tak samo jak jest obrastany korzeń naturalnego zęba. Ma to bardzo duże znaczenie. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Rodentia w Opolu: Dzięki temu, że implant jest obrastany przez tkanki kostne zapobiega się powstawaniu atrofii, czyli procesom zanikowym kości, które się rozpoczynają po utracie naturalnych zębów pacjenta, gdy tkanka kostna w miejscu ich utraty nie ma możliwości wzrostu i dalszego rozwoju.

Oprócz tego tytan wykazuje także bardzo dużą odporność na zachodzące w jamie ustnej podczas procesu żucia obciążenia mechaniczne, co jest bardzo ważne dla zapewnienia nowemu zębowi należytej stabilności.

Filar protetyczny

Bardzo ważnym elementem każdego implantu stomatologicznego jest również filar protetyczny, czyli łącznik, którego zadaniem jest połączenie ze sobą filaru implantu ze sztuczną koroną zęba. Lekarz zajmujący się wszczepieniem implantu stomatologicznego ma do wyboru bardzo dużo rodzajów łączników, które różnią się między sobą m.in. kształtem, wielkością kątem nachylenia. Dobór właściwego elementu zależy od tego w którym miejscu wszczepiany jest implant.

Korona protetyczna

Ostatnim elementem budowy implantów zębowych, jest korona protetyczna. Na początku, tuż po wykonaniu zabiegu, stosuje się najczęściej akrylową koronę tymczasową. Ma ona za zadanie zabezpieczyć świeżo wszczepiony implant oraz powstałą w wyniku wykonania zabiegu ranę. Po przyjęciu implantu oraz całkowitym zagojeniu rany, koronę tymczasową zastępuje się porcelanową koroną stałą. 

Kategorie
Warto przeczytać
Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?
Powszechnie uważa się, że próchnica jest największym wrogiem uzębienia. Okazuje się jednak, że osiągnięcie idealnego uśmiechu uniemożliwia jeszcze kilka problemów. Są to: stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość zębowa oraz...
Rodzaje znieczuleń w stomatologii
Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z bólem. Dzisiejsza stomatologia gwarantuje możliwość skorzystania z wielu rodzajów skutecznych znieczuleń, które nie tylko całkowicie redukują ból, ale przede wszystkim są...
Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – czym się charakteryzuje?
Pedodoncja skupia się na profilaktyce oraz leczeniu zębów dziecięcych. Do dzieci potrzebne jest specjalne podejście. Dodatkowo jama ustna malucha różni się od jamy ustnej dorosłej osoby. Leczenie zębów mlecznych i...
Znajdź gabinety stomatologiczne