Materiał Partnera
Przygotowanie podłoża do montażu wykładziny

Przygotowanie podłoża do montażu wykładziny

Wykładziny dywanowe już od lat cieszą się dużą popularnością w Polsce. Wykończenie z ich zastosowaniem podłogi jest bardzo proste, stosunkowo tanie i daje dużo korzyści funkcjonalnych. Żeby jednak położona wykładzina dywanowa na pewno w pełni spełniała powierzone jej zadania, przed jej montażem konieczne jest właściwe przygotowanie pod nią podłoża, czyli podłogi. W naszym artykule dokładnie tłumaczymy krok po kroku, jak powinno się przygotować podłoże pod montaż wykładziny.

Jakie warunki musi spełniać podłoże pod wykładzinę dywanową?

Podstawowe warunki, jakie musi spełniać podłoże, na którym zostanie zamontowana wykładzina dywanowe to: odpowiednia suchość, czyli brak zawilgoceń, równość, czyli brak wgłębień lub wystających z niej elementów, duża stabilności i wytrzymałość. Tylko wtedy ułożona na podłodze wykładzina dywanowa będzie mogła spełniać swoje funkcje, będzie mogła być w pełni wytrzymała i cieszyć nasze oczy przez wiele lat użytkowania. Gdybyśmy zostawili nierówne podłoże, zapewne i tak udałoby się nam zamontować wykładzinę dywanową, ale bardzo szybko mogłaby się zacząć przecierać i odkształcać, a po pewnym czasie zaczęłyby się w niej także pojawiać jakieś dziury. Dlatego też, jeżeli ma się w planach montaż wykładziny dywanowej, na pewno nie można zignorować konieczności właściwego przygotowania pod nią podłoża. Tylko wtedy wykładzina będzie naprawdę trwała.

Etapy przygotowania podłoża pod montaż wykładziny dywanowej

Celem wszystkich etapów przygotowania podłoża pod montaż wykładziny dywanowej jest usunięcie czynników, które mogłyby mieć negatywny wpływ na żywotność oraz wygodę użytkowania wykładziny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Kamix w Tychach, która jest renomowanym sprzedawcą wykładzin dywanowych oraz zajmuje się wykonywaniem różnego typu usług związanych z ich montażem lub naprawą:

Przed rozpoczęciem układania wykładziny dywanowej trzeba sprawdzić stan podłoża. Przede wszystkim, czy jest ono odpowiednio równe, czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń, zgrubień, szczelin lub dylatacji. Jeżeli zauważy się któreś z tych elementów, koniecznie trzeba je usunąć.

Podstawowe prace przy przygotowaniu podłoża pod montaż wykładziny dywanowej polegają więc na jego wyrównaniu. W ich trakcie na pewno należy usunąć z podłoża wszystkie zgrubienia, szczeliny wypełnić żywicą epoksydową, a potem wszystko jeszcze dokładnie wyrównać. Po wykonaniu takich prac, warto jest jeszcze część lub całość podłoża dokładnie zagruntować i zaszpachlować. To dodatkowo je wzmocni, zapewni dodatkową przyczepność i sprawi, że zostanie wyrównana jej chłonność. Po wykonaniu takich prac, zanim rozpocznie się układanie wykładziny dywanowej, koniecznie trzeba poczekać aż całość dokładnie wyschnie. Poziom wilgotności podłoża nie może być wyższy niż 2%. Jeżeli w trakcie pomiarów stwierdzimy, że ta norma jest przekroczona, będziemy musieli się wstrzymać z montażem do czasu doprowadzania wylewki do takiego poziomu wilgotności, na jakim nam zależy. Później będzie jeszcze trzeba zadbać o czystość podłoża, żeby pod ułożoną wykładziną dywanową nie znajdowały się żadne  fragmenty wylewki, kamienie czy nawet pył. Jest to ważne, ponieważ jeżeli będą pod nią takie elementy, to po nadepnięciu w te miejsca, w wykładzinie mogą powstać dziury.

Przygotowanie podłoża, na którym była wcześniej położona wykładzina

W tym przypadku dodatkowym zadaniem będzie zdjęcie starej wykładziny dywanowej wraz z pozostałościami po chemii montażowej. Zadanie to będzie tym trudniejsze, im lepiej było przygotowane podłoże pod montaż starej wykładziny. Wtedy bowiem na podłożu będzie więcej pozostałości po chemii montażowej i żeby je usunąć, być może będziemy potrzebowali użycia profesjonalnych narzędzi lub urządzeń, czyli skorzystać z usług profesjonalnej firmy.