Materiał Partnera
Projektowanie hali stalowej. Co należy wziąć pod uwagę?

Projektowanie hali stalowej. Co należy wziąć pod uwagę?

Dobry projekt hali stalowej jest niezbędny, by w przyszłości odpowiednio pełniła swoją funkcję i była miejscem bezpiecznym dla pracowników. Późniejsze usuwanie błędów popełnionych na etapie tworzenia planów jest dla trudne i kosztowne. Jak w takim razie powinno przebiegać projektowanie hali stalowej? Jakie elementy należy wziąć przy tym pod uwagę?

Projekty hal stalowych – określ cel i miejsce

Podstawową kwestią, jaka będzie miała wpływ na każdy element projektu, jest określenie, jakiego rodzaju hala ma powstać, do czego będzie służyć. Chodzi więc o ustalenie, czy będzie to hala przemysłowa, magazynowa czy może ujeżdżalnia albo obiekt handlowo-usługowy. Rzecz jasna od tego zależy całe wyposażenie hali, jej wysokość, powierzchnia, zastosowane posadzki, liczbę oraz wielkość drzwi i okien, oraz ewentualnych pomieszczeń, a nawet zasady bezpieczeństwa uwzględniane przez projektanta. Od tego zależy też plan oświetlenia i poprowadzenie mediów – instalacji elektrycznej, gazu czy wody.

Ogromne znaczenie ma też lokalizacja projektowanej hali. Ważne jest, by wiedzieć, na jakim gruncie powstanie i co będzie się znajdować w okolicy. Ta wiedza pomoże właściwie dobrać materiały, by odpowiednio wykorzystać możliwości gruntowe oraz stworzyć obiekt spójny z otoczeniem.

Aby wykonać naprawdę dobry projekt hali stalowej, potrzeba nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też lat doświadczenia. – To właśnie umożliwia minimalizację kosztów budowy przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższych standardów – podkreślają specjaliści firmy LargoHale i taki cel powinien przyświecać każdemu zespołowi projektowemu.

Projekt hali stalowej musi być przyszłościowy

Bardzo ważnym czynnikiem, który zawsze należy brać pod uwagę podczas prac projektowych, jest uwzględnianie rozwoju firmy. Jeśli zabraknie przewidywania, świeżo wybudowana hala bardzo szybko okaże się niewystarczająca. Może na przykład brakować pomieszczeń dla pracowników albo przestrzeni na maszyny czy na przechowywanie rosnącej ilości towarów. To naprawdę ważne, aby projekt hali pozostawiał pewien margines na dokonywanie w przyszłości ewentualnych zmian.

Projektowanie hali stalowej wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, ale im więcej weźmie się ich pod uwagę, tym lepszy będzie efekt. Dlatego na projekcie nie należy oszczędzać ani czasu, ani środków. Takie oszczędności z czasem okazują się bardzo kosztowne, a z ich konsekwencjami trzeba się borykać przez całe lata. Znacznie lepiej pozostawić projektowanie w rękach doświadczonych ekspertów, którzy dobrze wiedzą, jak zoptymalizować koszty, nie obniżając przy tym jakości obiektu.

 

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas