
Jaki olej wybrać do olejowania drewna?
Olejowanie drewna ma za sobą wielowiekową tradycję — nic dziwnego, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na jego zakonserwowanie. Dzięki olejowaniu drewno zachowuje swój elegancki wygląd na dłużej, a także otrzymuje dodatkową ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co warto wiedzieć na temat olejowania drewna, a przede wszystkim, który olej będzie najlepszy?
Podstawowe informacje na temat olejowania drewna
Jak już zostało wspomniane, olejowanie drewna służy do jego konserwacji. Ta metoda staje się coraz popularniejsza nie tylko ze względu na długotrwałe efekty, ale także łatwość w nakładaniu oleju — wystarczy do tego jedynie pędzel. Zaletą używania preparatów olejowych do drewna jest także fakt, że olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc je nie tylko powierzchniowo przed wilgocią i szarzeniem, ale także przed pękaniem w wyniku schnięcia oraz promieniami UV.
Jakie są dostępne oleje do drewna?
W zależności od rodzaju drewna poleca się inny olej. Oto najpopularniejsze rodzaje:
oleje barwiące/bezbarwne: do olejowania drewna zwykle służą oleje: słonecznikowy, lniany i tungowy. I choć nie zmieniają one barwy samego drewna, po wyschnięciu mogą wzmocnić głębię koloru. Niemniej jednak istnieją oleje, które w swoim składzie posiadają barwniki zmieniające kolor drewna — najczęściej stosuje się je do dekoracji i ochrony drewna podłogowego bądź ogrodowych elementów drewnianych,
olej do drewna egzotycznego/liściastego/iglastego: dlaczego rodzaj drewna ma znaczenie? Wpływ na to ma zawartość naturalnych żywic, która oddziałuje na możliwości wchłaniania oleju w głąb swojej struktury. Z drugiej strony niektórzy producenci, na przykład Dufa, oferują oleje uniwersalne, które sprawdzają się do każdego rodzaju drewna,
oleje twardniejące/nietwardniejące: oleje twardniejące będą zawierały żywicę, która wzmacnia drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Używa się ich głównie do powierzchni, które są często używane — jak na przykład parkiet. Ich jedynym minusem może być dość długo utrzymujący się zapach żywicy; osoby, które za nim nie przepadają, powinny w tym czasie opuścić dom. Z kolei oleje nietwardniejące świetnie chronią przed wilgocią i szarzeniem.