Materiał Partnera
Jak szybko i skutecznie usunąć wilgoć z budynku?

Jak szybko i skutecznie usunąć wilgoć z budynku?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z wilgocią w domu, dobrze wie, jak złożony jest to problem. Mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych i zdrowotnych, ale przede wszystkim tych związanych z bezpieczeństwem budowlanym. Wilgoć w krótkim czasie może bowiem doprowadzić do osłabienia się konstrukcji budynku. Ma również destrukcyjny wpływ na podłogi, ściany i przylegające do nich meble. Domowe metody walki z wilgocią dają marne efekty. Jak mogą pomóc profesjonaliści?

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Najczęściej wilgoć pojawia się w domu na skutek braku odpowiedniej izolacji wodochronnej fundamentów lub podpiwniczenia. W starszym budownictwie izolacje te z czasem uległy wyeksploatowaniu, a w nowym – mogły zostać nieprawidłowo dobrane lub wykonane. W przypadku nowych domów sporym problemem jest też szczelność. Inwestorzy nie szczędzą środków na staranne docieplenie ścian czy montaż wysokiej jakości drzwi i okien. Pozwala to ograniczyć koszty ogrzewania budynku, ale jednocześnie zaburza proces odprowadzania wilgoci z pomieszczeń. Aby raz na zawsze pozbyć się jej z domu, należy precyzyjnie zlokalizować źródło problemu. Pomogą w tym firmy specjalizujące się w osuszaniu i odwilgacaniu budynków. Po wnikliwej ocenie fundamentów i wykonaniu kilku badań zawodowcy wdrożą stosowne działania naprawcze i zapobiegawcze.

Metody osuszania budynków stosowane przez specjalistów

Jak informuje specjalista z firmy Hydroizolacje Piszczek – często najskuteczniejszą metodą walki z wilgocią jest remont izolacji pionowej lub poziomej. Zdarza się też, że hydroizolację budynku trzeba stworzyć na nowo, gdyż stara jest zbyt zniszczona lub zupełnie niefunkcjonalna. Można to zrobić za pomocą iniekcji. Firma Hydroizolacje Piszczek wykorzystuje w tym celu materiały firmy RENO. Metoda iniekcji umożliwia wytworzenie przepony przeciwwilgociowej w murach, które zostały zawilgocone przez podciąganie wody z gruntu. Dzięki temu mury schną i zyskują solidne zabezpieczenie przed ponownym zawilgoceniem. Skuteczność techniczna tego rozwiązania została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych i poparta wieloletnią praktyką zawodową pracowników firmy Hydroizolacje Piszczek. Jak aplikuje się preparat iniekcyjny w zawilgocone mury? Najpierw trzeba wywiercić w murze otwory iniekcyjne o średnicy 14 mm i długości 70% grubości muru. Otwory te należy wykonać w jednej linii, równolegle do podłoża. Następnie wlewa się w nie 0,5 litra wody, a potem metodą grawitacyjną lub niskociśnieniową, wprowadza się do wywierconych otworów mieszankę wody, cementu portlandzkiego i aktywatora krzemianowego w odpowiednio dobranych proporcjach wagowych. Wtórne wytworzenie hydroizolacji następuje po około siedmiu dniach.  

Osuszaniem murów powinna zająć się doświadczona firma zatrudniająca wysoko wykwalifikowanych fachowców. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe zdiagnozowanie źródła problemu.

Opracowanie:
Ścinawka Średnia, Kościuszki 9 lok. 3
tel. 604 236 478