Materiał Partnera
W jaki sposób wybrać dobre biuro księgowe?

W jaki sposób wybrać dobre biuro księgowe?

Obowiązek prowadzenia księgowości spoczywa na każdej firmie, niezależnie od jej wielkości oraz branży w jakiej działa. Choć większości małych i średnich firm nie stać na to, by stworzyć własny dział księgowości, to wciąż mogą one liczyć na profesjonalną obsługę finansów – wystarczy skorzystać z usług biura księgowego. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed wyborem jednego z nich.

Staż biura na rynku

W bardzo wielu przypadkach przed skorzystaniem z usług firmy sprawdzamy od jak dawna funkcjonuje ona na rynku. Wychodzimy z założenia, że firmy funkcjonujące dłużej mają zdecydowanie większe kompetencje i są bardziej rzetelne od młodszej konkurencji, skoro zyskały zaufanie innych klientów i zdołały utrzymać się wśród konkurencji. Nie inaczej jest w przypadku biur księgowych – im dłużej dane biuro prowadzi swoją działalność, tym większą możemy mieć pewność, że rzetelnie podejdzie do obsługi naszych finansów.

Wykształcenie pracowników biura

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest niezbędne do prowadzenia ksiąg rachunkowych, dlatego każdy pracownik wybranego przez nas biura rachunkowego powinien mieć ukończone odpowiednie studia magisterskie – jako klienci mamy prawo prosić obsługujących nas księgowych o przedstawienie dyplomów potwierdzających posiadanie przez nich wykształcenia wyższego.

Przynależność do Stowarzyszenia Księgowych oraz pozostałe zaświadczenia

Kolejną kwestią jest przynależność biura rachunkowego do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, czyli najstarszej krajowej organizacji skupiającej środowisko zawodowe związane z finansami i rachunkowością. Każdy członek SKwP posiada certyfikat, potwierdzający jego kwalifikację, profesjonalne standardy oraz zasady etyczne. Warto upewnić się, że wybrane przez nas biuro przynależy do SKwP oraz że posiada Licencję Ministra Finansów i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zakres usług

Biura rachunkowe posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę – niektóre z nich, jak na przykład Biuro Rachunkowe Grażyny Jabłońskiej w Gliwicach, poza obsługą księgową proponują swoim klientom również inne usługi, np. z zakresu doradztwa podatkowego czy spraw kadrowych. Nawiązanie współpracy z biurem gwarantującym kompleksową obsługę w różnych aspektach prowadzenia firmy to przede wszystkim wygoda dla przedsiębiorcy – wszystkie sprawy załatwiane są przez jedno biuro, zatem nie ma żadnych problemów z komunikacją czy procedurami.

Kategorie
Warto przeczytać
Zaufany księgowy – liczy się wiedza i doświadczenie
Dobry, rzetelny i zaufany księgowy to prawdziwy skarb. Dzięki jego wiedzy możemy mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi, a kontrole skarbowe w firmie nie powodują u nas ataków paniki. Niestety, znalezienie takiego...
Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?
Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od...
Idą zmiany. Co musisz wiedzieć o JPK?
Od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Tzw. Jednolity Plik Kontrolny jest generowany i przesyłany w wersji elektronicznej....
Znajdź biura rachunkowe