Materiał Partnera
W jaki sposób biuro rachunkowe może pomóc w działalności firmy

W jaki sposób biuro rachunkowe może pomóc w działalności firmy

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy prowadzenie ksiąg rachunkowych. Wiele firm rezygnuje jednak z prowadzenia samodzielnej księgowości na rzecz korzystania z usług partnera zewnętrznego. Jaki jest zakres usług biura rachunkowego oraz w jaki sposób pomaga ono przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu?

Oszczędza cenny czas

To jeden z najważniejszych powodów, dla których tak wiele firm korzysta z usług biur rachunkowych. Prowadzenie księgowości wymaga bowiem od przedsiębiorcy specjalistycznej wiedzy, która dodatkowo musi być ciągle aktualizowana, a przede wszystkim czasu. Rzetelna księgowość wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, przychodów i rozchodów, a także rozliczania podatków, co jest niezwykle czasochłonne. Dobre biuro rachunkowe wyręczy firmę w tych zadaniach i podejmie się dodatkowych obowiązków, np. obsługi kadrowo-płacowej czy doradztwa i optymalizacji podatkowej. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się wyłącznie na działalności firmy i realizacji wytyczonych celów.

Przynosi korzyści finansowe

Chociaż obsługa biura rachunkowego jest płatna, to paradoksalnie pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić pieniądze. Koszt współpracy z takim biurem jest znacznie niższy od zatrudnienia księgowego na etat, co wiąże się z wydatkami na kupno specjalnego oprogramowania, stworzenia i utrzymania stanowiska. Pomoc biura rachunkowego to nie tylko oszczędność, ale też inne profity finansowe, wynikające np. profesjonalnego doradztwa podatkowego, które pozwoli przedsiębiorcy na optymalizację kosztów prowadzenia działalności.

Reprezentuje firmę

Kontrole z urzędów to jedna z bardziej stresujących sytuacji w każdej firmie. Korzystając z usług biura rachunkowego, przedsiębiorca nie musi się tym przejmować. Partner zewnętrzny może go reprezentować przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie biuro rachunkowe może także stać się pełnomocnikiem ogólnym firmy we wszelkich sprawach podatkowych i związanych z organami kontroli skarbowej.

Pomaga w zarządzaniu

Oferta nowoczesnych biur rachunkowych, takich jak E-Tax z Warszawy, wykracza poza obowiązkowe zadania związane z prowadzeniem ksiąg i rozliczaniem podatków. To pomoc firmie również na innych płaszczyznach, np. w sprawach kadrowych, kompleksowe doradztwo podatkowe, a także wsparcie w zarządzaniu poprzez dostarczanie wyczerpujących informacji finansowych dla przedsiębiorców. Raporty o różnych profilach, np. sprawozdania z kosztów czy sprzedaży lub audyty podatkowe, pozwalają na optymalizację działania firmy. Niektóre biura zajmują się też szeroko zakrojonym controllingiem, czyli działaniami polegającymi na planowaniu i koordynacji działalności firmy, zwłaszcza pod kątem finansowym, co wspiera podejmowanie trafnych decyzji menadżerskich.

Kategorie
Warto przeczytać
Twoje podatki to ich specjalność – biuro rachunkowe Bilans
To jasne, że rozrost firmy pociąga za sobą nie tylko korzyści w postaci zwiększonych obrotów, dodatkowych możliwości i większej liczby klientów, ale także pewne wymagania. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia...
Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe
Specyfika działania organizacji pozarządowych NGO zmusza do dostosowania usług księgowych oraz finansowych do konkretnych wymogów prawnych, a także do sposobów finansowania i zarządzania NGO. Każda z organizacji powinna...
Umowy cywilnoprawne a ZUS
Zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać, że umowa o dzieło i umowa zlecenie nie zawsze zwalnia z obowiązku opłacania składek ZUS....
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe