Materiał Partnera
Rynek wymiany walut – fakty i mity

Rynek wymiany walut – fakty i mity

Kursy walut zmieniają się właściwie nieustannie. Ich wahania wprowadzają wiele pytań, zwłaszcza wśród osób, które nie zajmują się rynkiem wymiany walut zawodowo. Szukając na nie odpowiedzi, możemy napotkać – zwłaszcza w internecie – wiele mitów na temat rynku wymiany walut. W niniejszym artykule przyjrzymy się najczęściej powtarzanym i postaramy się je obalić.

Zmiany kursów zależne od świąt i spłat kredytów

Jednym z najczęściej powtarzających się mitów krążących w internecie jest stwierdzenie, iż ceny euro i funta tanieją przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Miałoby to wynikać z tego, że w tym czasie emigranci zarobkowi masowo wyprzedają zarobione za granicą pieniądze i wymieniają je na walutę kraju swojego pochodzenia. Innym ciekawym mitem, przyjmującym niejako formę wskazówki lub przestrogi, jest twierdzenie, iż nie warto kupować franka szwajcarskiego po pierwszym i dziesiątym dniu każdego miesiąca. Miałoby to się bowiem wiązać z regulowaniem w tych dniach zobowiązań przez frankowiczów spłacających kredyty w tej walucie. Zapotrzebowanie na franka w tych dniach jest duże, więc ich cena jest bardzo wysoka.

Oba mity mogą wynikać z niewielkiej wiedzy na temat tego, jakie czynniki tak naprawdę wpływają na kursy walut. Są to czynniki złożone i wpływające na siebie nawzajem, należą do nich m.in. inflacja, wysokość stóp procentowych, wydarzenia polityczne, czynniki psychologiczne, a także spekulacje na rynku walut. Jak mówi ekspert z Kantoru Cent we Wrocławiu:

Wg tradycyjnych ocen rynku walut, na nawet ponad 90% wszystkich obrotów na rynku Forex wpływ mają spekulanci. Pozostałe kilka procent transakcji, to realne transakcje handlowe. Tak więc niewielki procent transakcji, jakich dokonują emigranci zarobkowi, nie mogą mieć tak dużego wpływu na kurs walut, aby zmiany odczuł cały rynek. Odnosi się to również do frankowiczów, spłacających kredyty.

Korzystanie z kantorów jest niebezpieczne                    

Mimo tego, że kantory funkcjonują w naszym kraju od 30 lat, a kantory internetowe z powodzeniem rozwijają swoją działalność od lat 10, nadal możemy spotkać się z mitem, iż nie są to instytucje godne zaufania. To szkodliwy mit, który może znacząco wpłynąć na nasze finanse. Szczególnie wtedy, kiedy często dokonujemy wymiany walut lub obracamy dużymi kwotami. Kantory oferują bowiem dużo lepsze warunki sprzedaży i kupna walut niż banki. Ponadto, oferują szeroki wybór walut, a w przypadku dużych kwot, niektóre kantory dopuszczają możliwość negocjacji cen, proponują swoim klientom również możliwość rezerwacji kursu wymiany walut i powoływanie się na niższe kursy, udostępniane na swojej stronie internetowej.

Można w nich także skorzystać z transakcji walutowych z udziałem banku. Wtedy zarówna wpłaty, jak i wypłaty pieniędzy mogą zostać wykonane przelewem na konto. Z kolei kantory internetowe mierzą się z mitem dotyczącym ich bezpieczeństwa. Tymczasem najlepsze z nich, nierzadko zakładane przez kantory stacjonarne, stosują zabezpieczenia połączeń podobne do tych bankowych, a cały proces przebiega szybko i bezproblemowo.

Kategorie
Warto przeczytać
Co warto wiedzieć o pożyczkach przez internet?
Chcesz pożyczyć niewielką kwotę? A może potrzebujesz większej gotówki na nieoczekiwane wydatki? Rozwiązaniem może być szybka pożyczka przez internet. Zanim jednak zdecydujesz się na wzięcie pożyczki online, dowiedz się,...
Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe
Specyfika działania organizacji pozarządowych NGO zmusza do dostosowania usług księgowych oraz finansowych do konkretnych wymogów prawnych, a także do sposobów finansowania i zarządzania NGO. Każda z organizacji powinna...
Potrzebna gotówka, a banki zamykają drzwi? Pożyczka w parabanku – dobre rozwiązanie finansowe
Nie ma jednoznacznej definicji parabanku, przyjęto jednak umownie, że nazywane są tak instytucje finansowe, które świadczą usługi podobne do tych oferowanych przez banki. Oznacza to, że parabank może zawierać z...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe