Materiał Partnera
Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?

Wielu z nas marzy o tym, aby zrezygnować ze swojej stałej pracy na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten odważny krok, powinniśmy uświadomić sobie, że niesie on za sobą ważkie konsekwencje. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powinniśmy ponadto rozstrzygnąć kilka zasadniczych kwestii. O czym warto pamiętać?


Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto pamiętać, aby wybrać odpowiednią formę prawną, zdecydować się na rodzaj opodatkowania, zastanowić się nad źródłem finansowania naszej działalności, a także wybrać nazwę. Długo przed rejestracją firmy w urzędzie, zastanówmy się nad zakresem działalności naszego przedsiębiorstwa oraz jego siedzibą.

O czym należy pamiętać?

Forma

W zakresie formy, do wyboru mamy działalność jednoosobową oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwsza oznacza, iż przedsiębiorca odpowiada ogółem swojego majątku  za finansowe następstwa związane z prowadzeniem działalności.

Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością rejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym, a za zobowiązania finansowe odpowiada spółka do wysokości kapitału zakładowego.

Opodatkowanie

Kolejnym etapem przygotowywania się do rozpoczęcia działalności gospodarczej będzie zweryfikowanie, który rodzaj opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejszy i jakim przepisom będziemy podlegać. Formy opodatkowania, związane z działalnością gospodarczą, to opodatkowanie w skali podatkowej 19 lub 32%, podatek liniowy 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa. Jeśli działalność rejestrujemy w KRS, wówczas obowiązywać nas będzie podatek CIT.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką formę opodatkowania powinniśmy wybrać, zwróćmy się do doradców podatkowych z firmy Marshal Lion Consulting.

Finansowanie

Zasadniczo rozróżnia się dwa źródeł finansowania: zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrzne to prywatny majątek przedsiębiorcy oraz uzyskiwane dochody, zewnętrzny to kredyty, pożyczki oraz środki publiczne.

Nazwa i zakres działalności

Zanim zarejestrujemy naszą działalność gospodarczą, zapoznajmy się z kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Mają one wielopoziomową strukturę; od poziomów ogólnych, po szczegółowe podklasy, precyzujące rodzaj prowadzonej działalności. W wyborze PKD pomoże nam specjalna wyszukiwarka.

Odpowiednia nazwa jest bardzo ważna; powinna być oryginalna i jednocześnie kojarząca się z wykonywaną przez nas działalnością. W przypadku jednoosobowej działalności wystarczy imię i nazwisko właściciela, w przypadku spółek potrzebna będzie nazwa, związana z rodzajem spółki.

Siedziba

Zastanówmy się także nad siedzibą działalności. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych najczęściej będzie to miejsce zamieszkania właściciela lub wyodrębniony lokal. Wydatki na jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli używany jest on wyłącznie w celach zawodowych.

Jeśli działalność rejestrujemy w KRS, adres musi być związany z przynależnością do danego Urzędu Skarbowego.

Kategorie
Warto przeczytać
Najważniejsze cechy dobrego biura rachunkowego
Biura rachunkowe są dziś bardzo popularne i oferują bogaty wybór usług w zakresie prowadzenia księgowości. Decydując się na skorzystanie z oferty biura rachunkowego, warto wiedzieć, czym wyróżnia się dobre biuro i na co...
Biuro rachunkowe online, czyli jak dbać o swoją firmę
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zlecić komuś prowadzenie księgowości? Dowiedz się więcej o zaletach biur rachunkowych online.Biuro rachunkowe online – dla kogo?Biuro rachunkowe online oferuje swoje...
Kontrola z urzędu skarbowego – co musisz wiedzieć?
Prowadząc firmę, przedsiębiorca powinien liczyć się z kontrolą z urzędu skarbowego. Czynności sprawdzające są zwykle stresujące – tym bardziej, że polskie prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Warto być więc zawsze...
Znajdź biura rachunkowe