Materiał Partnera
Podatki w firmie - czym jest optymalizacja podatkowa i Jednolity Plik Kontrolny?

Podatki w firmie - czym jest optymalizacja podatkowa i Jednolity Plik Kontrolny?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia podatków, które niejednokrotnie są dość wysokie. Optymalizacja podatkowa ma na celu zmniejszenie zobowiązań podatkowych wymaganych przez państwo. Jest dobrowolnym działaniem, służącym poprawie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli w firmie prowadzona jest komputerowa księgowość, to jej właściciel jest zobligowany do prowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na czym polegają te procesy i kogo dotyczą?

Optymalizacja podatkowa – sposób na zmniejszenie kosztów związanych z podatkami

To działania związane z różnego rodzaju podatkami: PIT, CIT i VAT, proponowane głównie tym przedsiębiorcom, którym oszczędności, jakie powstaną dzięki zastosowaniu optymalizacji, pozwolą na poprawę funkcjonowania firmy. Istnieją dwa rodzaje optymalizacji podatkowej. W optymalizacji w oparciu o polskie prawo  w dokładny sposób analizuje się przepisy prawa pod kątem podatków, co w efekcie zmniejsza wysokie opłaty podatkowe. Dzięki współpracy z biurem rachunkowym, które zajmuje się tym rodzajem optymalizacji można zmniejszyć ryzyko powstania błędów. Drugą metodą jest optymalizacja oparta o planowanie podatkowe. Jej zastosowanie daje możliwość przeniesienia firmy poza granice Polski albo utworzenie jej w kraju, gdzie płaci się niższe podatki. Celem optymalizacji podatkowej jest takie zmniejszenie zobowiązań podatkowych, by były one najkorzystniejsze finansowo dla przedsiębiorcy. Zadaniem księgowego jest przeprowadzenie analizy kosztów i przychodów pod kątem podatków. Przedsiębiorca do zmniejszenia zobowiązań podatkowych może wykorzystać wszelkie narzędzia, pod warunkiem, że są one w pełni legalne. Narzędziami tymi mogą być wszelkie transakcje restrukturyzacyjne, ulgi, zwolnienia oraz odliczenia. Optymalizacja podatkowa może zostać przeprowadzona doraźnie (do momentu osiągnięcia równowagi w firmie) ale może również obejmować długoterminowe planowanie podatkowe, które  eliminuje ryzyko pojawienia się wysokich podatków, daje stabilizację finansową firmie i zwiększa jednocześnie jej zdolność kredytową.

Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik kontrolny składa się z kilku struktur: JPK_KR – dotyczy ksiąg rachunkowych, JPK_WB – wyciągów bankowych, JPK_MAG – to magazyny, JPK_VAT – dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, JPK_VA – to faktury VAT, JPK_EWP – ewidencja przychodów oraz JPK_PKPIR – dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Został wprowadzony z początkiem 2018 roku. Służy do wirtualnej komunikacji między przedsiębiorcą a organami kontroli skarbowej oraz organami podatkowymi. Są to zbiory danych z operacji gospodarczych za dany okres: kwartał albo miesiąc. Generuje się je bezpośrednio z księgowego oprogramowania firmy i przekazuje tylko drogą elektroniczną odpowiednim instytucjom. JPK posiada wiele zalet: utrudnia wyłudzenia podatkowe, daje większy wgląd w transakcje oraz pozwala na skrócenie i ułatwienie kontroli skarbowej. Jednolity Plik Kontrolny jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą komputerową księgowość, czyli korzystają w specjalistycznych programów księgowych, zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych, ale również dla tych, którzy używają arkuszy Excell przygotowanych do prowadzenia księgowości. Firmy prowadzące księgowość papierową nie muszą prowadzić JPK.

Zarówno optymalizację podatkową, jak prowadzenie JPK można zlecić biurowi rachunkowemu, takiemu jak Kancelaria Księgowa Anna Skarła, która zajmie się finansami twoimi i twojej firmy. Dobrze, gdyby jednocześnie oferowała prowadzenie pełnej księgowości (m.in. prowadzenie ksiąg handlowych, rozliczenia ZUS, księgi przychodów i rozchodów), doradztwo podatkowe, pomoc kadrową – płacową, jak też sporządzanie opinii podatkowych oraz raportów, sprawozdań dla GUS, weryfikowanie ksiąg i wyprowadzanie zaległości.

Opracowanie:
Kraków, Wysłouchów 14 lok. 34
tel. 12 262 95 96
Kategorie
Warto przeczytać
Biuro rachunkowe online, czyli jak dbać o swoją firmę
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zlecić komuś prowadzenie księgowości? Dowiedz się więcej o zaletach biur rachunkowych online.Biuro rachunkowe online – dla kogo?Biuro rachunkowe online oferuje swoje...
Załóż firmę! Wskazówki dla przedsiębiorcy
BiznesFinder jest serwisem, dzięki któremu dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć własną firmę. Chciałbyś założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Może zastanawiasz się nad spółką? Zawsze warto zaczerpnąć...
Renomowane biuro rachunkowe – czym konkretnie może się zająć?
Sprawdzone biura rachunkowe, takie jak np. to prowadzone przez doświadczoną księgową Jolantę Krzyształowską, jest w stanie pomóc przedsiębiorcom w wielu problematycznych kwestiach. Warto zlecić specjalistom...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe