Materiał Partnera
Pieniądze na kontach ZUS i OFE, a dziedziczenie

Pieniądze na kontach ZUS i OFE, a dziedziczenie

ZUS i OFE to dwie z wielu instytucji, w których gromadzimy środki na swoją emeryturę. Konto w ZUS-ie mają wszyscy pracujący. W przypadku OFE posiadanie rachunku jest od 2014 roku dobrowolne. Czasami zdarza się, że osoba ubezpieczona umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Sprawdźmy więc, co wtedy dzieje się z pieniędzmi, które zgromadziła na kontach w ZUS-ie i OFE? Czy środki te podlegają dziedziczeniu, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

Co to są konta emerytalne w ZUS-ie i OFE?

Polski system emerytalny do 1998 roku opierał się wyłącznie na gromadzeniu składek osób pracujących przez ZUS. Jednak reforma systemu w 1999 roku zezwoliła na działalność Otwartych Funduszy Emerytalnych, do których jest przekazywana część składek osób pracujących. Składki te są zapisywane na indywidualnych rachunkach w postaci jednostek rozrachunkowych. OFE ma prawo inwestować posiadane środki w dopuszczone przez prawo instrumenty finansowe. Kolejne zmiany w systemie emerytalnym zaowocowały tym, że od maja 2011 roku każdemu członkowi OFE zostało założone subkonto zarządzane przez ZUS. Jak wyjaśnia ekspert firmy Meritum z Bielsko-Białej specjalizującej się w odzyskiwaniu środków zgromadzonych na kontach w ZUS-ie i OFE:

W wyniku zmian nastąpiła zmiana metody podziału składek emerytalnych oraz sposobu ich ewidencjonowania.  Do wybranego przez ubezpieczonego OFE trafiały środki w wysokości 2,92 % podstawy wymiaru składek, natomiast na subkoncie ZUS zapisywano środki w wysokości 4,38% podstawy wymiaru składek. Taki stan rzeczy obowiązywał do zmian emerytalnych wprowadzonych w 2014 roku. Obecnie członkostwo w OFE jest zupełnie dobrowolne, a osoby, które dopiero rozpoczynają pracę zawodową, mają 4 miesiące na podjęcie decyzji. Jeśli nie przystąpią do OFE, część ich składki emerytalnej, w wysokości 7,3% podstawy wymiaru, będzie zapisana tylko na subkoncie w ZUS. Mimo licznych zmian środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE nadal podlegają dziedziczeniu.

Kto i jak może dziedziczyć pieniądze z ZUS i OFE?

Mimo iż zarówno środki zgromadzone w ZUS-ie, jak i w OFE podlegają dziedziczeniu, to spadkobiercy nie zawsze mają świadomość tego, iż mogą o nie wystąpić. Tym bardziej że nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Warto też pamiętać, że procedury związane z dziedziczeniem z ZUS-u i OFE różnią się od siebie. W przypadku gdy osoba zmarła posiadała subkonto w ZUS-ie, a jednocześnie była członkiem OFE proces podziału i wypłaty zgromadzonych środków należy rozpocząć w OFE. Jeśli zmarły wskazał osobę uposażoną, występuje ona do funduszu z wnioskiem o wypłatę. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymagane dokumenty. Następnie OFE informuje ZUS o wypłacie, a ten rozpoczyna procedurę wypłaty środków zgromadzonych przez zmarłego na subkoncie.

Inaczej jest, gdy osoba zmarła nie wskazała osoby uposażonej. Wtedy dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych i obejmuje wszystkich uprawnionych. To właśnie w takich sytuacjach spadkobiercy mają najwięcej wątpliwości. Warto wtedy skorzystać z usług firmy pomagającej w dziedziczeniu pieniędzy z ZUS i OFE, której pracownicy wyjaśnią wszystkie zawiłości dotyczące dziedziczenia przez współmałżonka oraz inne osoby upoważnione do spadku. Ponadto mogą zająć się kompleksową obsługą takich spraw. Począwszy od ustalenia osób dziedziczących, a na złożeniu dokumentów do OFE i ZUS-u skończywszy.

Kategorie
Warto przeczytać
W jaki sposób wybrać dobre biuro księgowe?
Obowiązek prowadzenia księgowości spoczywa na każdej firmie, niezależnie od jej wielkości oraz branży w jakiej działa. Choć większości małych i średnich firm nie stać na to, by stworzyć własny dział księgowości, to...
Zaliczki na podatek dochodowy – jak je rozliczać?
Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy. W większości przypadków właściciele firm rozliczają się z fiskusem miesięcznie. Okazuje się jednak, że niektórzy przedsiębiorcy...
Dorota Bartkowska – twoje finanse w dobrych rękach
Jeśli potrzebujesz fachowej, rzetelnej i uczciwej księgowej – właśnie ją znalazłeś! Dorota Bartkowska, która swoje biuro prowadzi w Gryficach, to osoba, której możesz powierzyć opiekę nad swoimi pieniędzmi....
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe