Na czym polega windykacja należności?

Na czym polega windykacja należności?

Prowadzenie działalności gospodarczej to zajęcie, które może przynieść dużo satysfakcji. Ale nie tylko – wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Musisz ściągnąć długi od kontrahenta? Możesz zrobić to na kilka sposobów. Jesteś dłużnikiem? Sprawdź, jakie prawa ci przysługują. Dowiedz się, czym jest windykacja należności i jak może się odbywać.

Czym jest windykacja?

Windykacja jest to rodzaj mediacji, która odbywa się pomiędzy dłużnikiem a firmą lub osobą prywatną, która udzieliła pożyczki. Windykacja należności opiera się na dialogu i negocjacjach – celem windykatora, w przeciwieństwie do pracy komornika, jest dobrowolne podpisanie ugody i wypracowanie kompromisu uwzględniającego potrzeby obu stron sporu.

Kto zajmuje się windykacją? Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze możesz zgłosić się do biura rachunkowego lub specjalistycznej firmy windykacyjnej, która skontaktuje się z dłużnikiem w twoim imieniu. To wygodne i praktyczne rozwiązanie – szczególnie wtedy, gdy prowadzisz firmę i nie masz czasu zajmować się negocjacją.

W praktyce najczęściej stosuje się dwa rodzaje windykacji – polubowną i sądową. Pierwsza z nich polega na wysłaniu wiadomości o długu i regularnym przypominaniu dłużnikowi o konieczności spłaty należności. Jest to wyjście najkorzystniejsze dla dłużnika, który na tym etapie ma jeszcze możliwość dogadania się z udzielającym pożyczki podmiotem. Windykacja sądowa jest stosowana w przypadku, gdy windykacja polubowna nie jest skuteczna. Wówczas sprawa zostaje skierowana do sądu a do dłużnika zostaje wysłany komornik.

Jak wyegzekwować długi?

Tak, jak wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności długi odzyskujemy za pomocą windykacji polubownej. Prowadzi się ją za pomocą takich działań jak próba kontaktu z wierzycielem, wysyłanie wezwań do zapłaty i odzyskania należności, informowanie dłużnika o zamiarze podjęcia bardziej drastycznych kroków i konsekwencjach nie spłacenia długu a także podejmowanie negocjacji. Windykacja polubowna pozwala firmie na zachowanie poprawnych relacji z dłużnikiem, a dłużnikowi na dogadanie się z podmiotem udzielającym pożyczki.

Jeśli windykacja polubowna nie przynosi skutków, należy przejść do windykacji sądowo-egzekucyjnej, która ma na celu uzyskanie prawomocnego wyroku umożliwiającego zwrócenie się do komornika o ściągnięcie należności i przeprowadzenie egzekucji majątku. W tym przypadku stosuje się środki o charakterze prawnym – pozwy, tytuły egzekucyjne. Pozew możemy złożyć w sądzie znajdującym się w miejscu zamieszkania dłużnika lub w e-Sądzie. Ta forma odzyskania należności jest jednak droższa niż poprzednia, firma naraża się również na ryzyko utraty kontrahenta. Z kolei dłużnik musi liczyć się z prawdopodobną wizytą komornika i nieprzyjemnymi konsekwencjami swojego zachowania.

Przedsiębiorstwo może również odzyskać długi za pomocą windykacji samodzielnej, którą może przeprowadzić zarówno w formie polubownej jak i sądowej. W tym przypadku należy jednak pamiętać o pilnowaniu konsekwencji działań i regularnym kontakcie z dłużnikiem. Firma może także skorzystać z windykacji on-line. Takie systemy pozwalają między innymi na generowanie wezwań do zapłaty, złożenie pozwu do sądu, wystawienie długu na giełdę, zlecenie czynności komorniczych czy otrzymanie scenariuszy windykacji oraz terminarzy koniecznych do wykonania czynności.

Co może, a czego nie może robić firma windykacyjna?

O tych aspektach powinny pamiętać obydwie strony sporu. Jeśli próbujesz odzyskać dług, masz prawo do:

  • przesłania dłużnikowi wezwania do zapłaty
  • prowadzenia negocjacji, które mają na celu doprowadzenie do spłaty zadłużenia
  • złożenia pozwu o zapłatę długu

Jesteś dłużnikiem? Pamiętaj, że najkorzystniejszym dla ciebie rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy, które pozwala np. na rozłożenie długu na raty. Kontaktując się z firmą windykacyjną, uważaj na oszustów. Pamiętaj, że przedsiębiorstwo chcące odzyskać swoje należności nie może:

  • domagać się wyjawienia majątku
  • stosować gróźb oraz zastraszać dłużnika i jego rodzinę
  • rozmawiać z rodziną czy sąsiadami dłużnika
  • nachodzić dłużnika w domu lub mieszkaniu
Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?
Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od...
Terminy wystawiania faktur – najważniejsze informacje
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 roku istnieje kilka terminów wystawiania faktur. Co więcej, możliwe jest także wystawienie dokumentu jeszcze przed dokonaniem dostawy. O czym więc powinien pamiętać...
Biuro rachunkowe online, czyli jak dbać o swoją firmę
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zlecić komuś prowadzenie księgowości? Dowiedz się więcej o zaletach biur rachunkowych online.Biuro rachunkowe online – dla kogo?Biuro rachunkowe online oferuje swoje...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe