Materiał Partnera
Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców. Ryczałtem mogą rozliczać się z urzędem skarbowym tylko niektórzy przedsiębiorcy, a mianowicie ci, którzy prowadzą działalność samodzielnie lub w formie spółki osobowej. Na czym dokładnie polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i czemu warto rozważyć taką możliwość?

Ryczałt ewidencjonowany jako atrakcyjna forma opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest preferencyjną, uproszczoną formą opodatkowania i polega na płaceniu stałej stawki podatkowej. Jak wskazuje sama nazwa tej formy rozliczania się z fiskusem, przedsiębiorca opłaca podatek od swoich przychodów, a nie od dochodów. Oznacza to, że podczas rozliczenia nie może odliczyć kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnia ekspert z biura rachunkowego GALANT w Szczecinie.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, największą zaletą opodatkowania ryczałtem są niskie stawki, określane na podstawie rodzaju prowadzonej działalności. W 2019 roku najwyższa, dwudziestoprocentowa stawka podatku ryczałtowego obowiązuje wolne zawody, a więc np. lekarzy i tłumaczy; z kolei najniższa stawka (2%) dotyczy m.in. usług związanych z chowem i hodowlą zwierząt oraz działalności rybackiej. Firmy działające w branży gastronomicznej i handlu mogą korzystać z ryczałtu ze stawką 3% (nie dotyczy to sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%), zaś dla przedsiębiorstw budowlanych i transportowych stawka wynosi 5,5%. Kolejną korzyścią płynącą z opodatkowania ryczałtem jest możliwość rozliczania się w okresach kwartalnych.

Jak powiedzieliśmy już we wstępie, z możliwości rozliczania się ryczałtem mogą korzystać tylko firmy o określonej formie prowadzenia działalności, jednak wymogów jest więcej. Bardzo ważnym warunkiem wyboru ryczałtu jest wysokość przychodu w poprzednim roku; kwota nie może przekraczać 250 tys. euro. Ze zryczałtowanej formy opodatkowania wyłączone są niektóre branże. Z takiego sposobu ewidencjonowania i rozliczania podatku nie mogą korzystać m.in. właściciele lombardów, aptek, firm ochroniarskich i detektywistycznych, a także przedsiębiorstwa działające w handlu częściami samochodowymi.

Jak wygląda księgowość u ryczałtowców?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu, czyli tzw. ryczałtowcy, zobowiązani są do prowadzenia księgowości uproszczonej w postaci ewidencji przychodów. W takiej ewidencji należy ująć wyłącznie przychody z działalności, z pominięciem kosztów, które w tym przypadku nie mają przecież wpływu na wysokość podatku. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników, obok ewidencji przychodów musi być prowadzona również ewidencja zatrudnienia. Z kolei jeśli firma posiada majątek trwały, wymagane jest również prowadzenie ewidencji takich środków. Obowiązkiem, o którym nie powinni zapominać ryczałtowcy, jest konieczność rozliczania wszystkich przychodów, a więc nie tylko kwot należnych z tytułu świadczonych usług i sprzedawanych towarów. Opodatkowaniu podlegają więc także dotacje, odszkodowania, odsetki na firmowych rachunkach bankowych czy przychody ze sprzedaży składników majątku.

Chociaż ryczałt ewidencjonowany nazywamy księgowością uproszczoną, jego poprawne prowadzenie nie zawsze jest łatwe. Na szczęście przedsiębiorcy nie muszą prowadzić ewidencji samodzielnie. Ryzyko pomyłek zawsze można ograniczyć przez współpracę z dobrym biurem rachunkowym.

Kategorie
Warto przeczytać
Oprogramowanie dla biur rachunkowych
Praca w biurze rachunkowym wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim chodzi tu o względy bezpieczeństwa przetwarzanych danych klientów oraz możliwość sprawnego przeprowadzania działań rachunkowych....
Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?
Wielu z nas marzy o tym, aby zrezygnować ze swojej stałej pracy na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten odważny krok, powinniśmy uświadomić sobie, że niesie on za sobą...
Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?
Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe