Artykuł sponsorowany
Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

W Polsce istnieje opcja prowadzenia pełnej i uproszczonej księgowości. Wybór konkretnego sposobu ewidencjonowania operacji gospodarczych zależy nie tylko od rodzaju działalności, lecz także rocznych dochodów i wielu innych czynników tego typu. Jakie są różnice pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną? Jacy przedsiębiorcy są zobowiązani do stosowania konkretnej metody?

Dla kogo jest pełna księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości nie zawsze jest obowiązkiem. Z formy uproszczonej mogą bowiem korzystać właściciele spółek partnerskich, jawnych i cywilnych oraz osoby fizyczne. Wszystko zależy jednak od wysokości rocznych dochodów. Jeśli przekroczą one konkretną sumę, przedsiębiorca będzie musiał rozpocząć prowadzenie pełnej księgowości.

Bardziej szczegółowe ewidencjonowanie działań gospodarczych dotyczy osób, których dochód przekroczył 2 miliony euro rocznie. Jest to konieczność również w przypadku przedsiębiorców przekształcających swoją firmę w spółkę osobową lub kapitałową prawa handlowego. Podobnie jest także w sytuacji, gdy konkretna organizacja to jednostka budżetowa o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim lub państwowym. Księgowość pełną muszą prowadzić również banki, instytucje działające na podstawie Prawa Bankowego oraz przedstawicielstwa i oddziały firm zagranicznych.

To, że dany właściciel przedsiębiorstwa aktualnie korzysta z księgowości uproszczonej, nie oznacza, że z czasem nie będzie on musiał przejść na wariant pełny. Taka sytuacja ma miejsce, na przykład, wtedy, gdy dochód firmy przekroczy 2 miliony euro rocznie.

Czym jest księgowość pełna?

Księgowość pełna wiąże się z koniecznością dokładnego ewidencjonowania działań gospodarczych. W tym celu wymagane jest stworzenie obszernej dokumentacji, która pozwala na zawarcie wszystkich ważnych danych. Są to księgi rachunkowe, w których skład wchodzą takie elementy, jak:

  • księga główna,
  • księgi pomocnicze,
  • wykaz składników aktywów i pasywów,
  • zestawienie sald kont i obrotów,
  • dzienniki.

Prowadzenie pełnej księgowości jest dość żmudnym zajęciem, a pominięcie niektórych elementów może doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zlecenie ewidencjonowania działań gospodarczych profesjonalnym firmom, takim jak biuro rachunkowe Ademi. Specjaliści pracujący w podobnych miejscach dysponują wiedzą na temat aktualnych wymagań, co pozwala na uniknięcie przykrych konsekwencji w przyszłości. Jest to również odciążenie dla całego przedsiębiorstwa, pozwalające na przekazanie obowiązków profesjonalistom w tym zakresie.


Kategorie
Warto przeczytać
Różnice między księgowością pełną a uproszczoną
Księgowość pełna czy uproszczona? Przed takim dylematem bardzo często stają nowi przedsiębiorcy, będący w trakcie rejestracji swoich firm. Warto wiedzieć, że o ile księgowość uproszczona polega na prostym rejestrze...
Jak znaleźć najtańsze OC na rynku?
Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Dla wielu osób zakup OC kojarzy się z dużymi wydatkami. Nie musisz jednak...
Jak powinna wyglądać polityka rachunkowości w firmie?
Nowoczesne przedsiębiorstwa muszą opracować i wdrożyć politykę rachunkowości. Stanowi ona zestaw zasad finansowych, zgodne z którymi prowadzone są księgi rachunkowe. Są to zatem konkretne reguły i praktyki przyjęte w...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas