Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?

Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?

Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od najbliższych. Sprawdź, ile wynoszą kwoty wolne od podatku i gdzie zgłosić się w celu dopełnienia wszystkich formalności. Zobacz, jakie są konsekwencje niezgłoszenia otrzymanej darowizny. Przeczytaj cenne porady.

Czy darowizna od rodziców jest opodatkowana?

Nie, jeśli są spełnione określone warunki. Należy pamiętać, że otrzymanie każdej darowizny opodatkowane jest podatkiem od spadku i darowizn, ale w niektórych grupach podatkowych istnieją kwoty wolne od podatku. Jeśli więc wartość darowizny ich nie przekroczy, nie masz obowiązku opłacania podatku.

Grupy podatkowe i wysokość kwot wolnych od podatku:

  • 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej – są to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa.
  • 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej – są to zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki).
  • 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej – są to pozostali nabywcy.

Jeśli otrzymałeś darowiznę od rodziców w wysokości mniejszej niż 9 637 zł, kwota jest zwolniona z podatku i nie musisz nigdzie zgłaszać tego faktu.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy otrzymasz darowiznę od jednej osoby (w tym także rodzica) kilkakrotnie w ciągu 5 lat, jej wartość jest sumowana. Jeśli dostaniesz darowiznę od kilku członków rodziny, każdą kwotę rozlicza się oddzielnie.

Gdzie i kiedy zgłosić darowiznę od rodziców?

Rodzice sprawili ci kosztowny prezent? Dostałeś darowiznę, która przekracza podaną kwotę, czyli 9 637 zł? Musisz zgłosić ją do właściwego urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Masz pół roku na przedstawienie tego faktu od momentu nabycia darowizny. Jeśli dopełnisz formalności, darowizna zostaje zwolniona z podatku. W razie wątpliwości możesz skorzystać z porad biura rachunkowego.

W przypadku otrzymania darowizny pieniężnej od rodziców, która jest większa niż 9 637 zł, konieczne jest udokumentowanie jej przekazania przelewem na rachunek bankowy lub rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazania jej pocztą. Pozwoli to na weryfikację i umożliwienie zwolnienia z podatku. Wraz z formularzem SD­-Z2 musisz przekazać dowody w postaci na przykład wydruku z rachunku bankowego.

Oczywiście pod uwagę bierze się wszystkie kwoty otrzymane od jednej osoby. Jeśli więc każdego roku otrzymujesz przelew na kwotę 2 000 zł, to po pięciu latach limit zostaje przekroczony i musisz zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny?

Jeśli nie zgłosisz darowizny w wyznaczonym terminie lub w ogóle o tym zapomnisz, darowizna zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych. Wtedy musisz złożyć deklarację i ponieść koszty opłacenia podatku od darowizny od rodziców.

Warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Gdy po latach okaże, się że darowizna nie została zgłoszona, urząd skarbowy może dodatkowo nałożyć karę.

W przypadku darowizny mieszkania od rodziców, powinni oni wykazać, skąd pochodzą pieniądze na tak dużą inwestycję. Jeśli tego nie zrobią, mogą dodatkowo ponieść karę pieniężną.

Źródło: finanse.mf.gov.pl

Kategorie
Warto przeczytać
Biuro rachunkowe Contabilita – ponad 20 lat doświadczenia księgowego
Powierzenie kwestii rachunkowych naszej firmy profesjonalistom to w przeważającej większości przypadków bardzo dobry pomysł. Zakres owego powiernictwa może być różny – wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb....
Własna księgowość czy współpraca z biurem rachunkowym? Co się bardziej opłaca
Księgi przychodów i rozchodów, rachunkowe, ewidencje, raporty, obsługa kadr… Wielość i różnorodność zadań związanych z obsługą rachunkową przedsiębiorstwa zawsze wymaga sięgnięcia po pomoc profesjonalisty. Pytanie,...
Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?
Zagadnienia podatkowe i kwestie finansowe nie są łatwym tematem. Dlatego kiedy prowadzimy własną działalność, nie chcemy zajmować się tymi sprawami. Boimy się popełnienia błędów, które mogłyby doprowadzić do trudnych...
Znajdź biura rachunkowe