Materiał Partnera
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Jeżeli jest to spółka jednoosobowa, trzeba zajmować się zarówno świadczeniem usług, marketingiem oraz prowadzeniem rachunkowości. Ten ostatni element można jednak powierzyć firmie zewnętrznej. W dłuższym czasie tzw. outsourcing pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu oraz pieniędzy. Wszystkie czynności związane z rachunkowością przejmują w tej sytuacji biura rachunkowe. Jakie są zalety takiego rozwiązania i jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Jakie są zalety współpracy z biurem rachunkowym?

Prowadzenie rachunkowości w firmie samodzielnie jest trudnym i czasochłonnym zajęciem, zwłaszcza kiedy ten obszar nie leży w kręgu zainteresowań przedsiębiorcy. Dzisiejsze programy komputerowe są w stanie „załatwić” za nas część pracy, ale zawsze warto mieć pojęcie na temat chociażby podstawowych zagadnień z dziedziny rachunkowości. Outsourcing pozwala zaoszczędzić czas i nie martwić się o zagadnienia finansowe, które nie leżą w gestii przedsiębiorcy, takie jak np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowanie i składanie okresowych zeznań oraz wspieranie podczas kontroli z ZUS. Właściwie wybrane biuro rachunkowe zajmie się księgami firmy i da możliwość skupienia się na innych obszarach prowadzenia działalności.

Weryfikacja kompetencji

Podczas wyboru biura rachunkowego należy zwrócić uwagę na jego właścicieli. Osoba prowadząca biuro powinna posiadać wyższe wykształcenie oraz odpowiednie kompetencje potwierdzone imiennym certyfikatem wydawanym przez Ministra Finansów. Dodatkowo można sprawdzić, czy biuro rachunkowe należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej, które to organizacje narzucają swoim członkom pewne wysokie standardy w obszarze etyki zawodowej, dbając dzięki temu o jakość ich usług.

Weryfikacja biura rachunkowego może odbyć się również poprzez osobiste spotkanie z właścicielem. Zadając kolejne pytania łatwo zauważyć, czy firma ma doświadczenie w obsłudze klienta i pomoże nam w pewnych kwestiach.

Usługi dodatkowe i lokalizacja

Wiele biur nie ogranicza się tylko do prowadzenia ksiąg i świadczy kompleksową obsługę firm, dlatego warto zapoznać się również z usługami dodatkowymi, wśród których mogą znajdować się: pomoc prawna lub usługi wirtualnego biura. Korzystanie z wielu usług świadczonych przez jedną firmę, jaką jest biuro rachunkowe, jest bardzo wygodne i może przynieść w przyszłości wiele korzyści.

Warto mieć na uwadze także lokalizację biura. Jeżeli znajduje się ono blisko, w przypadku problemów zawsze będzie można podjechać i wyjaśnić sprawy osobiście. Dodatkowym atutem jest możliwość przesyłania dokumentów księgowych pocztą mailową – zauważa właścicielka Biura Rachunkowego Galant, będącym rodzinną firmą z dwudziestoletnim doświadczeniem, które proponuje swoim klientom kompleksową pomoc w prowadzeniu małych i średnich przedsiębiorstw.
Kategorie
Warto przeczytać
Progi podatkowe i kwota wolna od podatku w 2018 roku
System podatkowy w Polsce opiera się na tak zwanej progresji podatkowej. W ustawie są zapisane konkretne progi, istnieje również zapis o kwocie wolnej od podatku. Ten system jest dla ciebie zbyt skomplikowany?...
Znaczenie audytu podatkowego
Prawidłowa obsługa dokumentacji podatkowej firmy oraz zbudowanie skutecznego systemu obciążeń skarbowych nie jest zadaniem prostym i wymaga zaangażowania ekspertów rachunkowości. Profesjonalnie przeprowadzony audyt,...
Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?
Wielu z nas marzy o tym, aby zrezygnować ze swojej stałej pracy na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten odważny krok, powinniśmy uświadomić sobie, że niesie on za sobą...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe