Materiał Partnera
Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe

Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe

Specyfika działania organizacji pozarządowych NGO zmusza do dostosowania usług księgowych oraz finansowych do konkretnych wymogów prawnych, a także do sposobów finansowania i zarządzania NGO. Każda z organizacji powinna więc zatrudniać biuro rachunkowe w oparciu o odpowiednie kryteria. Sprawdźcie jakie.

O rachunkowości dla organizacji pozarządowych

Warto wiedzieć, że sektor pozarządowy podlega odrębnym przepisom podatkowym i zasadom finansowej sprawozdawczości. Pozarządowe organizacje często prowadzą projekty, które finansowane są ze środków europejskich, a ich wydatkowanie wymaga przestrzegania pewnych regulacji. Dotyczą one rachunkowości i realizacji procedur budżetowania oraz rozliczania środków.

-Rachunkowość w sektorze organizacji pozarządowych to dziedzina, w której wiedzę uzupełniać trzeba ciągle. Powinny się nią zajmować wyspecjalizowane w niej biura rachunkowe, znające zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych dla organizacji NGO. Aby świadczyć takie usługi sprawnie i, przede wszystkim, dobrze, trzeba być zaznajomionym z takimi zagadnieniami, jak m.in. odrębność rachunkowa realizowanych programów i projektów oraz działalność nieodpłatna i odpłatna pożytku publicznego  - tłumaczy ekspert reprezentujący biuro rachunkowe FRUX, świadczące usługi dla organizacji pozarządowych.

Jak wybrać

Rachunkowość organizacji NGO warto powierzyć odpowiedniemu biuru rachunkowemu, którego pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Nie każde biuro podejmie się obsługi organizacji, dlatego szukając biura do współpracy należy kierować się:

  • doświadczeniem biura we współpracy z NGO,
  • doświadczeniem w prowadzeniu działalności rachunkowo-księgowej,
  • referencjami klientów (przede wszystkim innych organizacji pozarządowych, ale także i klientów komercyjnych),
  • doświadczeniem biura w rozliczaniu projektów,
  • zrozumieniem i łatwością porozumiewania się z przedstawicielami biura.

Biura rachunkowe zajmujące się obsługą rachunkowości organizacji pozarządowych powinny współpracować z ekspertami z branży NGO (specjalistami od podatków i finansowania działalności ze środków publicznych i europejskich specjalizujących się w III sektorze oraz prawnikami), dlatego warto zwracać na to uwagę podczas podejmowania współpracy.

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego warto powierzyć prowadzenie księgowości zewnętrznemu partnerowi
Na każdej firmie spoczywa obowiązek prowadzenia księgowości. Formalności i procedury z tym związane są niezwykle czasochłonne, wymagają specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedzialnego, rzetelnego podejścia. Co zrobić,...
Rynek wymiany walut – fakty i mity
Kursy walut zmieniają się właściwie nieustannie. Ich wahania wprowadzają wiele pytań, zwłaszcza wśród osób, które nie zajmują się rynkiem wymiany walut zawodowo. Szukając na nie odpowiedzi, możemy napotkać – zwłaszcza w...
Zalety powierzenia księgowości swojej firmy zewnętrznemu partnerowi
Sprawne prowadzenie księgowości wymaga dużej wiedzy i rozeznania w prawie podatkowym, które w Polsce jest wyjątkowo skomplikowane i chwiejne. Wiele firm decyduje się na powierzenie księgowości zewnętrznej firmie. Co je...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe