Czym jest split payment i dla kogo jest obowiązkowy?

Czym jest split payment i dla kogo jest obowiązkowy?

Metoda split payment stosowana jest już od lipca 2018 roku. Dotychczas podatnicy mogli sami podjąć decyzję, czy będą korzystali z podzielonej płatności. Przepisy zmieniły się jednak w tej kwestii i od 1 listopada 2019 roku stosowanie split payment będzie dla niektórych obowiązkiem. Dowiedz się, kogo dokładnie będzie dotyczyć obligatoryjny split payment i na czym dokładnie polega metoda podzielonej płatności.

Kogo dotyczy obowiązkowy split payment?

Mechanizm podzielonej płatności obejmie sprzedaż usług i towarów, które wymienione są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, gdy wartość transakcji brutto wyniesienie 15 000 zł lub przekroczy tę kwotę, przy czym zarówno sprzedawca, jak i odbiorca będą podatnikami VAT. Należy zaznaczyć, że osoby te będą musiały mieć firmowy rachunek bankowy.

Wprowadzenie załącznika nr 15 wiąże się z nowelizacją ustawy o VAT, która uchyla załączniki nr 11, 13 i 14. Ma to wpływ na podatników dotychczas stosujących odwrotne obciążenie krajowe. Oznacza to, że obowiązek stosowania odwrotnego obciążenia przez tych podatników zostaje zniesiony, a w jego miejsce wprowadza się obowiązkowe stosowanie metody podzielonej płatności.

Czym jest split payment?

Split payment określany jest przez specjalistów od księgowości jako mechanizm przeciwko oszustwom podatkowym. Został stworzony, by chronić przed przedsiębiorcami, którzy chcieliby wyłudzić VAT. Tak jak zostało już wspomniane, przedsiębiorcy, którzy będą zobowiązani do stosowania metody split payment, będą musieli posiadać rachunek firmowy, a dokładniej tak zwany rachunek VAT.

Split payment jest to metoda podzielonej płatności, co oznacza, ze płatność zostaje rozdzielona na dwa rachunki. Kupujący dokonuje przelewu na dwa rachunki sprzedawcy – kwota podatku VAT wpływa na specjalny rachunek VAT, natomiast kwota netto zostaje przekazana na rachunek podstawowy.

Rachunek VAT zostaje wydzielony z rachunku podstawowego. Do wydzielenia dochodzi nawet w przypadku posiadania kilku rachunków rozliczeniowych przez przedsiębiorcę. Każdy z nich traktowany jest indywidualnie. Rachunek VAT uniemożliwia swobodne dysponowanie środkami zgromadzonymi na koncie. Rzecz jasna, środki te należą do właściciela, jednak ma on do nich ograniczony dostęp.

Jakie są obowiązki sprzedawcy i nabywcy?

Warto zaznaczyć, że podatnik sprzedający towary lub usługi zawarte w załączniku nr 15, oraz spełniający pozostałe warunki, będzie zobowiązany do wpisania na fakturze informacji o dokonaniu podzielonej płatności.

Jeśli zdarzy się, że na fakturze zabraknie takiego oznaczenia, podatnik może taką fakturę poprawić. W tym celu powinien wystawić fakturę korygującą. Również nabywca faktury może dokonać poprawek dzięki wystawieniu noty korygującej.

Jeśli jednak mimo braku odpowiedniego oznaczenia nie zostaną wprowadzone poprawki, wówczas na podatnika zostanie nałożone zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty, która znajduje się na fakturze. W przypadku rozliczenia w formie kompensaty nie ma obowiązku zastosowania metody split payment.

Jeśli zdarzy się, że nabywca nie zrealizuje płatności za pomocą metody podzielonej płatności, wówczas organ podatkowy nałoży na niego sankcję w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT przypadającej na zakupione towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega i kogo obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny (JPK)
Jednolity Plik Kontrolny to sposób na załatanie dziury budżetowej i uszczelnienie systemu podatkowego wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Czym jest JPK i jakie konsekwencje niesie dla przedsiębiorców? Kto podlega...
Jak przygotować się na Święta?
Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Święta to prezenty, pyszne potrawy, a co najważniejsze czas spędzony wspólnie z najbliższymi. Przyjemności te często jednak łączą się ze stresem i...
Zalety powierzenia księgowości firmy w ręce biura rachunkowego
Jeżeli masz własną firmę, to zapewne dlatego, że świetnie znasz się na swoim fachu. Nie musisz się jednak znać na księgowości. Część przedsiębiorców trwoni zasoby ludzkie, czas i energię na to, aby zadbać o księgowość...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe