Materiał Partnera
Czym jest KRD?

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to największe w Polsce biuro informacji gospodarczej. Każdy konsument powinien posiadać więc przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat.

14 lat obecności na polskim rynku, ponad 160 milionów pobranych raportów i 51 miliardów złotych odzyskanych od nieuczciwych kontrahentów – tak, w dużym skrócie, opisać można działalność Krajowego Rejestru Długów. Firma jest największym w Polsce biurem informacji gospodarczej i obsługuje klientów ze wszystkich sektorów gospodarki. Wśród jej partnerów są przedsiębiorstwa działające w przemyśle, handlu i sektorze usług, a także publiczne instytucje takie jak samorządy, sądy i urzędy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie powinieneś więc dowiedzieć się więcej na temat usług KRD.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Najważniejsza część działalności Krajowego Rejestru Długów to zbieranie, zarządzanie i udostępnianie informacji o nieterminowej spłacie zobowiązań lub ich porzuceniu. Raporty na temat potencjalnych kontrahentów są generowane za ich pisemną zgodą, która wyrażana jest zwykle przy podpisywaniu umowy – na przykład kredytowej lub o dostarczaniu usług telekomunikacyjnych.

Kto i kiedy może umieścić wpis w KRD?

Umieścić i sprawdzić wpis w bazie danych Krajowego Rejestru Długów może właściwie dowolny podmiot. Warunkiem wpisania długu do KRD jest przeterminowanie należności o co najmniej dwa miesiące oraz jego odpowiednia wysokość, dla osób fizycznych wynosząca 200, a dla firm – 500 złotych. Wśród podmiotów, które najczęściej dokonują wpisów do bazy danych KRD są banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe, a także dostawcy usług telekomunikacyjnych. Warto również dodać, że do KRD można trafić za niepłacenie mandatów oraz faktur.

Wpis w KRD. Jak go usunąć?

Wygenerowanie raportu na swój temat dla prywatnych klientów jest całkowicie darmowe. Warto skorzystać z tej opcji i upewnić się, że potencjalnych partnerów biznesowych i pożyczkodawców jesteś wiarygodny finansowo. Jeśli w bazie instytucji posiadasz negatywne wpisy, powinieneś jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązania, a te zostaną usunięte najpóźniej po 14 dniach. Choć dostępne są kredyty dla zadłużonych, czysta historia kredytowa znacznie ułatwia bowiem starania o przyznanie różnych form finansowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Polecane biuro rachunkowe z Krakowa
Województwo małopolskie to jedno z najprężniej rozwijających się regionów Polski. Wyróżnia się ono również wysokim poziomem kultury przedsiębiorczej, które dzisiaj wykorzystuje bardzo opłacalne zewnętrzne prowadzenie...
Jak prawidłowo wypełnić ZUS ZUA?
Aby zgłosić siebie jako przedsiębiorcę oraz ewentualnych pracowników do ubezpieczenia społecznego, należy w ciągu siedmiu dni od zarejestrowania działalności gospodarczej wypełnić druk ZUS ZUA. W poniższym artykule...
Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?
Małe i średnie firmy, które nie posiadają własnego działu księgowego, często korzystają z usług zewnętrznych biur rachunkowych, którym powierzają swoją dokumentację finansową. O sukcesie wzajemnej współpracy decyduje...
Znajdź biura rachunkowe