Materiał Partnera
Czym jest KRD?

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to największe w Polsce biuro informacji gospodarczej. Każdy konsument powinien posiadać więc przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat.

14 lat obecności na polskim rynku, ponad 160 milionów pobranych raportów i 51 miliardów złotych odzyskanych od nieuczciwych kontrahentów – tak, w dużym skrócie, opisać można działalność Krajowego Rejestru Długów. Firma jest największym w Polsce biurem informacji gospodarczej i obsługuje klientów ze wszystkich sektorów gospodarki. Wśród jej partnerów są przedsiębiorstwa działające w przemyśle, handlu i sektorze usług, a także publiczne instytucje takie jak samorządy, sądy i urzędy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie powinieneś więc dowiedzieć się więcej na temat usług KRD.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Najważniejsza część działalności Krajowego Rejestru Długów to zbieranie, zarządzanie i udostępnianie informacji o nieterminowej spłacie zobowiązań lub ich porzuceniu. Raporty na temat potencjalnych kontrahentów są generowane za ich pisemną zgodą, która wyrażana jest zwykle przy podpisywaniu umowy – na przykład kredytowej lub o dostarczaniu usług telekomunikacyjnych.

Kto i kiedy może umieścić wpis w KRD?

Umieścić i sprawdzić wpis w bazie danych Krajowego Rejestru Długów może właściwie dowolny podmiot. Warunkiem wpisania długu do KRD jest przeterminowanie należności o co najmniej dwa miesiące oraz jego odpowiednia wysokość, dla osób fizycznych wynosząca 200, a dla firm – 500 złotych. Wśród podmiotów, które najczęściej dokonują wpisów do bazy danych KRD są banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe, a także dostawcy usług telekomunikacyjnych. Warto również dodać, że do KRD można trafić za niepłacenie mandatów oraz faktur.

Wpis w KRD. Jak go usunąć?

Wygenerowanie raportu na swój temat dla prywatnych klientów jest całkowicie darmowe. Warto skorzystać z tej opcji i upewnić się, że potencjalnych partnerów biznesowych i pożyczkodawców jesteś wiarygodny finansowo. Jeśli w bazie instytucji posiadasz negatywne wpisy, powinieneś jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązania, a te zostaną usunięte najpóźniej po 14 dniach. Choć dostępne są kredyty dla zadłużonych, czysta historia kredytowa znacznie ułatwia bowiem starania o przyznanie różnych form finansowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Biuro rachunkowe online, czyli jak dbać o swoją firmę
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zlecić komuś prowadzenie księgowości? Dowiedz się więcej o zaletach biur rachunkowych online.Biuro rachunkowe online – dla kogo?Biuro rachunkowe online oferuje swoje...
Dorota Bartkowska – twoje finanse w dobrych rękach
Jeśli potrzebujesz fachowej, rzetelnej i uczciwej księgowej – właśnie ją znalazłeś! Dorota Bartkowska, która swoje biuro prowadzi w Gryficach, to osoba, której możesz powierzyć opiekę nad swoimi pieniędzmi....
Progi podatkowe i kwota wolna od podatku w 2018 roku
System podatkowy w Polsce opiera się na tak zwanej progresji podatkowej. W ustawie są zapisane konkretne progi, istnieje również zapis o kwocie wolnej od podatku. Ten system jest dla ciebie zbyt skomplikowany?...
Znajdź biura rachunkowe