Materiał Partnera
Czym jest KRD?

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to największe w Polsce biuro informacji gospodarczej. Każdy konsument powinien posiadać więc przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat.

14 lat obecności na polskim rynku, ponad 160 milionów pobranych raportów i 51 miliardów złotych odzyskanych od nieuczciwych kontrahentów – tak, w dużym skrócie, opisać można działalność Krajowego Rejestru Długów. Firma jest największym w Polsce biurem informacji gospodarczej i obsługuje klientów ze wszystkich sektorów gospodarki. Wśród jej partnerów są przedsiębiorstwa działające w przemyśle, handlu i sektorze usług, a także publiczne instytucje takie jak samorządy, sądy i urzędy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie powinieneś więc dowiedzieć się więcej na temat usług KRD.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Najważniejsza część działalności Krajowego Rejestru Długów to zbieranie, zarządzanie i udostępnianie informacji o nieterminowej spłacie zobowiązań lub ich porzuceniu. Raporty na temat potencjalnych kontrahentów są generowane za ich pisemną zgodą, która wyrażana jest zwykle przy podpisywaniu umowy – na przykład kredytowej lub o dostarczaniu usług telekomunikacyjnych.

Kto i kiedy może umieścić wpis w KRD?

Umieścić i sprawdzić wpis w bazie danych Krajowego Rejestru Długów może właściwie dowolny podmiot. Warunkiem wpisania długu do KRD jest przeterminowanie należności o co najmniej dwa miesiące oraz jego odpowiednia wysokość, dla osób fizycznych wynosząca 200, a dla firm – 500 złotych. Wśród podmiotów, które najczęściej dokonują wpisów do bazy danych KRD są banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe, a także dostawcy usług telekomunikacyjnych. Warto również dodać, że do KRD można trafić za niepłacenie mandatów oraz faktur.

Wpis w KRD. Jak go usunąć?

Wygenerowanie raportu na swój temat dla prywatnych klientów jest całkowicie darmowe. Warto skorzystać z tej opcji i upewnić się, że potencjalnych partnerów biznesowych i pożyczkodawców jesteś wiarygodny finansowo. Jeśli w bazie instytucji posiadasz negatywne wpisy, powinieneś jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązania, a te zostaną usunięte najpóźniej po 14 dniach. Choć dostępne są kredyty dla zadłużonych, czysta historia kredytowa znacznie ułatwia bowiem starania o przyznanie różnych form finansowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Pełne usługi księgowe dla firm – dlaczego to się opłaca?
Kontrolowanie finansów przedsiębiorstwa jest konieczne do utrzymania jego rentowności oraz możliwości rozwoju i ekspansji działalności. Dobrze rozplanowany budżet w połączeniu z terminowymi rozliczeniami wszelkich...
Co warto wiedzieć o pożyczkach przez internet?
Chcesz pożyczyć niewielką kwotę? A może potrzebujesz większej gotówki na nieoczekiwane wydatki? Rozwiązaniem może być szybka pożyczka przez internet. Zanim jednak zdecydujesz się na wzięcie pożyczki online, dowiedz się,...
Jak wybrać wykwalifikowane biuro rachunkowe?
Działalność biur rachunkowo-księgowych wykorzystywana jest w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od wielu lat. W Polsce księgowe usługi outsourcingowe są coraz bardziej popularne. Przynoszą one ogromne...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe