Artykuł sponsorowany
Czym jest deklaracja VAT i w jaki sposób należy ją składać?

Czym jest deklaracja VAT i w jaki sposób należy ją składać?

Jednym z bardzo ważnych dokumentów w systemie podatkowym jest deklaracja VAT. To dzięki niej wiadomo, ile musimy zapłacić Urzędowi Skarbowemu lub ile podatku może zostać nam zwrócone. W celu uniknięcia kar finansowych wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, jakie formularze trzeba wypełnić, a także w jakie miejsce i kiedy należy je dostarczyć. Jednak czym właściwie jest deklaracja VAT i jakie są jej rodzaje?

Rodzaje deklaracji VAT – co warto wiedzieć na ten temat?

Zgodnie z art. 99 Ustawy o VAT każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek do złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym za okresy miesięczne lub kwartalne. Należy jednak wspomnieć, że deklaracje VAT można składać na rozmaitych formularzach. Tymi formularzami są:

  • VAT-7,
  • VAT-7K,
  • VAT-7D,
  • VAT-8,
  • VAT-9M,
  • VAT-10,
  • VAT-11,
  • uproszczona deklaracja VAT-12.

Z informacji przekazanych przez biuro rachunkowe Compo System z Łodzi wynika, że formularz VAT-7 to deklaracja, którą musza składać pracownicy rozliczający się z urzędem skarbowym każdego miesiąca. VAT-7K to formularz przeznaczony dla małych podatników, którzy rozliczają się co kwartał, a VAT-7D dla przedsiębiorców, którzy nie są małymi podatnikami, lecz wybierają opcję kwartalnego rozliczania z fiskusem. VAT-8 wykorzystywany jest do rozliczania importu usług, a także wewnątzwspólnotowego nabycia produktów. Formularz VAT-9M przeznaczony jest do rozliczenia VAT przy imporcie usług oraz podczas dostarczania produktów, gdy nabywca jest podatnikiem. Obowiązek złożenia VAT-10 mają podatnicy, którzy nie są zobowiązaniu do sporządzenia deklaracji VAT-7, VAT-7K albo VAT-8. Głównie chodzi o rozliczanie podatku w chwili wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu. VAT-11 przeznaczony jest dla nabywców nowych środków transportu, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Natomiast deklaracja VAT-12 obowiązuje taksówkarzy, których działalność polega na przewożeniu osób.

Kim jest mały podatnik i kogo konkretnie dotyczy deklaracja VAT-8?

Mały podatnik to przedsiębiorca, który w poprzednik roku obrotowym nie przekroczył sprzedaży o równowartości 1 200 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Małymi podatnikami nazywani są także przedsiębiorcy z agencji ubezpieczeniowych, biur maklerskich oraz zarządów funduszami powierniczymi, o ile w poprzednim roku ich prowizja nie była większa w złotówkach niż równowartość 45 000 euro. Deklaracja VAT-8 dotyczy także osoby, które nie są czynnymi podatnikami oraz podatników VAT-UE niezarejestrowanych dla celów wewnątrzwspólnotowego importu usług lub nabycie towarów.

Składanie deklaracji VAT-7 – jak uniknąć kary za opóźnienia?

W sytuacji, gdy podatnik nie dotrzyma terminu złożenia deklaracji VAT-7, może spotkać się z nałożeniem kary, aczkolwiek może starać się o jej anulowanie lub złagodzenie. W takim przypadku niezbędne jest przesłanie zaległej deklaracji w możliwie jak najszybszym terminie, a także dołączenie do tego dokumentu podpisanego zawiadomienia o dopuszczeniu się zabronionego czynu. To jeden ze sposób na oficjalne okazanie czynnego żalu, co może pozytywnie zostać potraktowane przez Urząd Skarbowy.

Kategorie
Warto przeczytać
3 powody, dla których warto nawiązać współpracę z Biurem Rachunkowym Reginy Brzezińskiej!
Marzysz o założeniu własnej firmy? Niestety musisz wiedzieć, że nie jest to takie proste – osoby prowadzące własne biznesy mają na głowie mnóstwo obowiązków! Zaliczamy do nich m.in. załatwianie spraw podatkowych i...
Jak założyć własną firmę?
Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, dużym stresem, a zarobki są często niższe, niż tego oczekiwaliśmy. Jednak naprawdę...
Lista płac a PPK w praktyce
Pracownicze Plany Kapitałowe to system mający zachęcić pracownika do długoterminowego oszczędzania pieniędzy na emeryturę w miejscu pracy. Tworzony jest wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Wykazanie...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas