Materiał Partnera
Czy wiesz co może wpływać na cenę OC – sprawdź, na pewno się zdziwisz

Czy wiesz co może wpływać na cenę OC – sprawdź, na pewno się zdziwisz

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a więc każdy kierowca musi je posiadać. Jak się okazuje, jego koszt bywa różny, bo zależy od wielu czynników, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. W poniższym artykule wszystko to wyjaśnimy!

Własny samochód to wiele wydatków, a jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Chroni ono kierowcę przed niespodziewanymi kosztami, które pojawiają się, gdy powoduje wypadek drogowy. Gdyby nie polisa musielibyśmy poszkodowanemu zapłacić z własnej kieszeni za naprawdę samochodu. Nawet gdy kwota ta nie jest duża, to niespodziewana, a przez to uciążliwa do uregulowania. Ubezpieczenie OC - choć narzucone z góry przez ustawodawcę - ma więc sens. Mimo tej argumentacji nikt nie lubi dodatkowych opłat, dlatego staramy się wybrać jak najkorzystniejszą polisę. Jej koszt jednak zależy od kilku czynników.

kalkulatorubezpieczenkomunikacyjnych-czywartozniegokorzystac1

Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Może się to wydawać niedorzeczne, ale to między innymi od miejsca zamieszkania zależy, jaka będzie nasza składka OC. Z czego to wynika? Najprościej rzecz ujmując - ze statystyk wypadkowych, natężenia ruchu, ilości zarejestrowanych na danym terenie pojazdów czy nawet ukształtowania terenu. Z tego względu w jednym mieście będzie dość tanio, w drugim wręcz przeciwnie - opłaty nas negatywnie zaskoczą. Dokładne wyliczenia znajdziemy w artykule pt. Średnie ceny OC w polskich miastach - gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej.

Doświadczenie kierowcy bardzo się liczy

Równie ważne jest to, jakim jesteśmy kierowcą, bo towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowują wszelkie zdarzenia z przeszłości - ilość spowodowanych szkód komunikacyjnych. Jak ich nie ma - to działa tylko na plus. Nie tylko jednak to jest istotne, bo również brane pod uwagę jest nasze doświadczenie za kierownicą. Nie dziwi więc, że osoby mające prawo jazdy już kilka lat otrzymają lepszą propozycję, niż młoda osoba, która dopiero co odebrała “prawko”.

dlaczegoocmarozneceny1

Parametry samochodu - dlaczego są ważne?

Ubezpieczyciel wylicza koszt polisy również na podstawie parametrów samochodu. Do oceny brane pod uwagę są więc takie czynniki jak marka, model, wiek czy typ nadwozia. Zdecydowanie najważniejsza jest jednak pojemność silnika, bo im wyższa, tym musimy przygotować się droższą polisę. Koszty wzrastają również w przypadku różnych modyfikacji samochodu (tzw. tuning), a już zwłaszcza przez te, które odpowiadają za zwiększenie mocy pojazdu. Dla ubezpieczyciela to jasny sygnał, że ma do czynienia z kierowcą z grupy ryzykownej, mającym ciężką nogę, lubiących rozwijać duże prędkości.

Co dodatkowo?

Co ciekawe, na wysokość składki, którą będziemy płacić, wpływa też nasz stan cywilny oraz fakt posiadania dzieci. Dlaczego? Dla towarzystw ubezpieczeniowych to jasny sygnał, że kierowcy mający własną rodzinę prowadzą samochód ostrożniej, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka spowodowania wypadku.

Wymieniliśmy wszystkie parametry, które wpływają na cenę OC. Czy są zaskakujące? W pewnym sensie tak, ale i dobrze przemyślane, a raczej poparte obserwacjami i analizami.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe
Specyfika działania organizacji pozarządowych NGO zmusza do dostosowania usług księgowych oraz finansowych do konkretnych wymogów prawnych, a także do sposobów finansowania i zarządzania NGO. Każda z organizacji powinna...
Ranking Kryptowalut Lipiec - Czas na inwestycje w Bitcoin!
Z całą pewnością słyszałeś o kryptowalutach. Być może nawet osobiście znasz ludzi, którzy utrzymują się z samego inwestowania. Podróżują po świecie i prowadzą wymarzony styl życia, a do pracy potrzebują jedynie...
Rezerwacja kursu w kantorze - na czym to polega?
Kiedy planujemy zakup obcej waluty, chcielibyśmy go zrobić po jak najkorzystniejszym kursie. Dotyczy to zarówno osób, które planują wakacje, jak i tych, które co miesiąc muszą spłacać swój kredyt we Frankach. Zwłaszcza,...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe