Materiał Partnera
Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Biura rachunkowe obsługę kadrowo-płacową kierują nie tylko do tych największych przedsiębiorstw, ale też do właścicieli małych firm. Wynika to z faktu, że obowiązki w tym zakresie są wyjątkowo złożone. Utrudnieniem są również regularnie wprowadzane zmiany w obowiązujących przepisach, które wymagają stałego aktualizowania wiedzy i postępowania w danych sytuacjach. Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa? Zobacz!

Załatwianie spraw administracyjnych pracowników

Jednym z podstawowych zadań, jakie wykonują biura rachunkowe w zakresie obsługi kadrowo-płacowej, jest załatwianie spraw związanych z obsługą pracowników. Są to czynności związane z:

  • naliczaniem wynagrodzeń,
  • obliczaniem wysokości różnego rodzaju zasiłków, które nie są częścią podstawowego wynagrodzenia, wraz ze sporządzeniem niezbędnej dokumentacji,
  • terminowym wypłacaniem wynagrodzeń,
  • przekazywaniem kluczowych informacji zatrudnionym,
  • przygotowywaniem sprawozdań i rozliczeń dla instytucji takich jak ZUS, US czy GUS,
  • sporządzaniem zaświadczeń, druków i innych,
  • administracją płac pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych.

Administrowanie sprawami kadrowymi

Obsługa kadrowo-płacowa to nie tylko sprawy pracownicze. To także konieczność prowadzenia dokumentacji kadrowej. - Obejmuje ona wszelkie dokumenty związane z nawiązaniem i rozwiązaniem umów o pracę, ale też z wprowadzeniem wszelkich zmian w trakcie współpracy – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego Sigma Bis. 


Księgowi wspierają również przedsiębiorców w trakcie kontroli prowadzonych przez instytucje takie jak ZUS, PIP, US i inne. To najważniejszy plus korzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie – właściciel firmy nie musi pilnować najważniejszych spraw, np. terminów wykonania badań lekarskich czy sporządzania dokumentacji.

Usługi dodatkowe

Poza świadczeniem opisanych powyżej usług eksperci księgowi pomagają również w wielu innych czynnościach. Jedną z nich jest pełne wsparcie i doradztwo w podejmowaniu korzystnych decyzji finansowych, co istotne – zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. W zależności od zawartej umowy współpracy obsługa kadrowo-płacowa może również obejmować wykonanie nietypowych czynności, jak np. niestandardowych raportów na życzenie przedsiębiorcy.  

Warto pamiętać, że współpracując w tym zakresie z biurem rachunkowym, właściciel firmy ponosi jeden stały koszt, który często jest znacznie niższy niż w przypadku zatrudnienia specjalistów na wyłączność. Rozbieżność ta wynika z faktu, że w przedsiębiorstwie najczęściej należy zatrudnić kilka osób, które będą wykonywać wspomniane czynności.

Kategorie
Warto przeczytać
Co to jest wirtualne biuro?
Wirtualne biuro to outsourcingowa usługa polegająca przede wszystkim na rejestracji swojej działalności gospodarczej pod adresem udostępnianym przez usługodawcę. Nie jest wówczas konieczna fizyczna obecność firmy pod...
Co zaliczamy do środków trwałych w przedsiębiorstwie?
W prawie podatkowym oraz biznesowym pojawia się pojęcie środków trwałych. Jego regulacja występuje w trzech ustawach. Zgodnie z treścią artykułu 22 ustawy 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają...
aleRanking – wybierz specjalistę z branży
Rankingi branżowe firm aleRanking to nieoceniona pomoc przy wyborze specjalisty. W zestawieniu prezentowane są polecane firmy z wybranej branży. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać z rankingu biur rachunkowych,...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe