Materiał Partnera
Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Biura rachunkowe obsługę kadrowo-płacową kierują nie tylko do tych największych przedsiębiorstw, ale też do właścicieli małych firm. Wynika to z faktu, że obowiązki w tym zakresie są wyjątkowo złożone. Utrudnieniem są również regularnie wprowadzane zmiany w obowiązujących przepisach, które wymagają stałego aktualizowania wiedzy i postępowania w danych sytuacjach. Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa? Zobacz!

Załatwianie spraw administracyjnych pracowników

Jednym z podstawowych zadań, jakie wykonują biura rachunkowe w zakresie obsługi kadrowo-płacowej, jest załatwianie spraw związanych z obsługą pracowników. Są to czynności związane z:

  • naliczaniem wynagrodzeń,
  • obliczaniem wysokości różnego rodzaju zasiłków, które nie są częścią podstawowego wynagrodzenia, wraz ze sporządzeniem niezbędnej dokumentacji,
  • terminowym wypłacaniem wynagrodzeń,
  • przekazywaniem kluczowych informacji zatrudnionym,
  • przygotowywaniem sprawozdań i rozliczeń dla instytucji takich jak ZUS, US czy GUS,
  • sporządzaniem zaświadczeń, druków i innych,
  • administracją płac pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych.

Administrowanie sprawami kadrowymi

Obsługa kadrowo-płacowa to nie tylko sprawy pracownicze. To także konieczność prowadzenia dokumentacji kadrowej. - Obejmuje ona wszelkie dokumenty związane z nawiązaniem i rozwiązaniem umów o pracę, ale też z wprowadzeniem wszelkich zmian w trakcie współpracy – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego Sigma Bis. 


Księgowi wspierają również przedsiębiorców w trakcie kontroli prowadzonych przez instytucje takie jak ZUS, PIP, US i inne. To najważniejszy plus korzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie – właściciel firmy nie musi pilnować najważniejszych spraw, np. terminów wykonania badań lekarskich czy sporządzania dokumentacji.

Usługi dodatkowe

Poza świadczeniem opisanych powyżej usług eksperci księgowi pomagają również w wielu innych czynnościach. Jedną z nich jest pełne wsparcie i doradztwo w podejmowaniu korzystnych decyzji finansowych, co istotne – zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. W zależności od zawartej umowy współpracy obsługa kadrowo-płacowa może również obejmować wykonanie nietypowych czynności, jak np. niestandardowych raportów na życzenie przedsiębiorcy.  

Warto pamiętać, że współpracując w tym zakresie z biurem rachunkowym, właściciel firmy ponosi jeden stały koszt, który często jest znacznie niższy niż w przypadku zatrudnienia specjalistów na wyłączność. Rozbieżność ta wynika z faktu, że w przedsiębiorstwie najczęściej należy zatrudnić kilka osób, które będą wykonywać wspomniane czynności.

Kategorie
Warto przeczytać
Zmiany podatkowe związane z koronawirusem. Co warto wiedzieć?
Wybuch pandemii koronawirusa wpłynął na wiele aspektów naszej codzienności, zmuszając na przystosowania się praktycznie z dnia na dzień do zupełnie nowych warunków życia. W dużym stopniu odczuli to również...
Dlaczego warto korzystać z usług pośrednictwa leasingowego?
Leasing to bardzo opłacalna forma finansowania swojej działalności, z której korzysta zdecydowana większość przedsiębiorców. W leasing możemy wziąć nie tylko samochody, ale także maszyny i inne sprzęty, które potrzebne...
Czego może domagać się ofiara wypadku?
Wypadki, nie tylko komunikacyjne, ale też inne, np. przytrafiające się w pracy, zawsze odciskają piętno na życiu i zdrowiu ofiar. Chodzi tu zarówno o straty materialne, jak i moralne, uszczerbki na zdrowiu, a także...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe