Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

Do końca kwietnia podatnicy mają czas na złożenie deklaracji podatkowej. Wiele osób z niecierpliwością oczekuje zwrotu podatku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co musisz wiedzieć. Sprawdź, kiedy możesz mieć nadpłatę oraz ile czeka się na zwrot podatku. Sprawdź, jaka kwota nie podlega zwrotowi i co zrobić w przypadku odwrotnej sytuacji, czyli niedopłaty.

Kiedy możemy otrzymać zwrot podatku?

Obowiązkiem podatnika jest uregulowanie podatków w wysokości zgodnej z przepisami. W przypadku nadpłaty podatnikowi przysługuje zwrot podatku. Z nadpłatą mamy do czynienia wtedy, gdy zostaje opłacony podatek nienależny, czyli podatek w wysokości wyższej niż wymagają tego przepisy.

Zwrot podatku możemy otrzymać w przypadku nadpłaty wynikającej z tego, że wartość zaliczek pobranych przez pracodawcę przewyższa wartość zobowiązania podatkowego za dany rok. W tym miejscu warto przypomnieć, że przy dochodach nieprzekraczających 85 528 zł w skali roku, podatek wynosi 18% tej kwoty, pomniejszonej jeszcze o 556 zł i 02 gr. W przypadku przekroczenia podanego progu, podatek wzrośnie do 32%, a do kwoty należy doliczyć jeszcze 14 838 zł 02 gr. Zwrot podatku otrzymamy, jeśli wartość zaliczek była obliczana na podstawie wyższego podatku, natomiast okaże się, że nie zarobiliśmy określonej kwoty.

Zwroty podatku przysługują również osobom, których dochód w ciągu roku nie przekroczył 3091 zł, czyli kwoty wolnej od podatku. Oczywiście również i takie osoby muszą złożyć deklarację PIT. Zwrot należy się również osobom, które korzystają z ulg podatkowych i odliczeń, takich jak ulga internetowa, rehabilitacyjna czy ulga na dzieci.

Jak możemy otrzymać zwrot podatku? Fiskus może dokonać zwrotu podatku na konto bankowe, które podamy w formularzu ZAP-3 lub CEIDG-1, albo pocztą w gotówce. Należy pamiętać, że w przypadku przekazu pocztowego od nadpłaty odliczane są koszty zwrotu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Ile czeka się na zwrot podatku?

Na zwrot podatku możemy czekać do 90 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Osoby, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu zwrotu, powinny pospieszyć się w rozliczeniu z fiskusem. Warto pamiętać, że w przypadku złożenia korekty lub poprawek czas się wydłuża. Wyznaczony termin minął, a zwrotu wciąż nie ma? W takim przypadku mamy prawo postarać się o przyznanie odsetek, które wynoszą 8% w skali roku.

Eksperci wskazują, że najlepszym sposobem na szybkie otrzymanie zwrotu jest rozliczenie się przez internet. Złożenie zeznania PIT drogą elektroniczną przyspiesza zdecydowanie cały proces. Zwykle szybsze otrzymanie zwrotu dotyczy również osób, które mają Kartę Dużej Rodziny. Trzeba pamiętać, że istotny wpływ na czas zwrotu mają m.in. ilość bieżących spraw w urzędzie, a także ewentualne nieprawidłowości w wypełnieniu deklaracji.

Jaka kwota nie podlega zwrotowi?

Wszystkie formalności dopełnione, jednak zwrotu podatku wciąż brak? Okazuje się, że fiskus może nie zwrócić nam nadpłaty, jeśli kwota zwrotu jest zbyt niska. Jaka kwota nie podlega zwrotowi? Jest to kwota w wysokości do 8 zł 70 gr. Jeśli jednak okaże się, że w przyszłości będziemy musieli coś dopłacić do podatku, kwota ta zostanie wykorzystana. Warto pamiętać, że zwrotu nie otrzymamy również, jeśli mamy na koncie długi wobec państwa, np. zaległe mandaty.

Co zrobić w przypadku niedopłaty podatku?

Czasami może okazać się, że zamiast nadpłaty będziemy mieć niedopłatę, bo np. pracodawca opłacił zbyt małe zaliczki na podatek PIT, a przekroczyliśmy próg dochodowy 85 528 zł. W takim przypadku musimy uregulować należność do kwietnia danego roku, nawet jeśli wynosi ona tylko 1 zł. W przypadku niezrealizowania niedopłaty zostaną nam doliczone odsetki.

Kategorie
Warto przeczytać
Zalety powierzenia księgowości firmy w ręce biura rachunkowego
Jeżeli masz własną firmę, to zapewne dlatego, że świetnie znasz się na swoim fachu. Nie musisz się jednak znać na księgowości. Część przedsiębiorców trwoni zasoby ludzkie, czas i energię na to, aby zadbać o księgowość...
Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?
Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od...
W jaki sposób dokonać wyboru biura księgowego
Prowadzenie firmy daje mnóstwo satysfakcji, mimo że bardzo często oznacza to pracę po kilkanaście godzin dziennie. Wie to każdy, kto choć raz spróbował tego rodzaju aktywności zawodowej. Niestety jest coś, co niektórym...
Znajdź biura rachunkowe