Materiał Partnera
Cechy dobrego biura rachunkowego

Cechy dobrego biura rachunkowego

Biuro rachunkowe nie powinno mieć problemów z prowadzeniem jakiegokolwiek rodzaju księgowości. Ponadto może posiadać ofertę poszerzoną o obsługę kard i płac. Na dobre biuro składają się odpowiednio wykwalifikowani pracownicy, dzięki którym firma otrzymała certyfikaty świadczące o profesjonalnym i zgodnym z prawem wykonywaniem usług księgowych.

Wykwalifikowani pracownicy

 

Przy wyborze biura rachunkowego bardziej od ceny za daną usługę należy kierować się kilkoma cechami, które będą świadczyły o wysokim poziomie. Dokumentem potwierdzającym prowadzenie działalności przez osoby odpowiednio wykwalifikowane będzie Certyfikat Ministra Finansów, który przyznawany był po zdaniu egzaminu państwowego oraz odbyciu dwuletniego stażu w księgowości. Dotyczyło to także osób, które ukończyły studia wyższe lub podyplomowe z zakresu rachunkowości i odbyły staż. Jak tłumaczy pracownik z biura rachunkowego ABM Consulting w Łodzi:

Dodatkowo można upewnić się, czy biuro posiada Certyfikat Rzetelnego Biura Rachunkowego wydawanego przez Centrum Informacji Księgowej, który co roku weryfikuje uprawnienia, kwalifikacje, licencje, ubezpieczenia oraz opinie klientów. 

Bogata oferta

Oprócz certyfikatów i odbytych stażów pracownicy w dobrym biurze rachunkowym powinni dodatkowo posiadać kilkuletnie doświadczenie, dzięki któremu bezproblemowo poradzą sobie w każdej nietypowej sytuacji swojego klienta. Wybierając biuro do określonego zadania warto zapoznać się z całą ofertą. Poza prowadzeniem księgowości biuro może zajmować się obsługą kadr i płac, a więc m.in. obsługą zatrudnienia i zwalniania zgodnie z prawem pracy, prowadzeniem akt osobowych i dokumentacji rejestracyjnej, ewidencjonowaniem świadczeń socjalnych, rozliczaniem czasu pracy, sporządzaniem dokumentacji obrachunkowych do list płac, czy sporządzaniem zeznać rocznych pracowników. 

Elastyczna współpraca 

Dobre biuro rachunkowe powinno być dopasowane do swojego klienta. Dotyczy to przede wszystkim dostarczania dokumentów w dogodnym dla niego czasie i wybranej przez niego formie. Poza prowadzeniem księgowości biuro powinno doradzać przedsiębiorcy w wybranych kwestiach. Może to wpłynąć na obniżenie ponoszonych przez niego kosztów. Często wiąże się to ze zmianami wprowadzanymi w przepisach, w których księgowi i księgowe muszą być na bieżąco. Biuro powinno udzielać rad zarówno w trakcie prowadzenia firmy jak i podczas zakładania działalności.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie usługi świadczą biura księgowe
Usługi biura księgowego mogą być prawdziwym wybawieniem dla firmy. Znalezienie odpowiedniej kancelarii księgowo-rachunkowej pozwala odetchnąć z ulgą. Jej źródłem jest uwolnienie od żmudnego i czasochłonnego rozliczania...
Na czym polega windykacja należności?
Prowadzenie działalności gospodarczej to zajęcie, które może przynieść dużo satysfakcji. Ale nie tylko – wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Musisz ściągnąć długi od kontrahenta?...
aleRanking – wybierz specjalistę z branży
Rankingi branżowe firm aleRanking to nieoceniona pomoc przy wyborze specjalisty. W zestawieniu prezentowane są polecane firmy z wybranej branży. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać z rankingu biur rachunkowych,...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe