Materiał Partnera
Zasady projektowania domów jednorodzinnych

Zasady projektowania domów jednorodzinnych

Projektowanie domów jednorodzinnych to zaawansowany proces – konieczne jest uwzględnienie szeregu wymagań technicznych, a także użytkowych. Choć z pozoru nie jest to trudne zadanie, to w rzeczywistości pogodzenie wszystkich obowiązujących zasad bywa skomplikowane. Należy bowiem wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych inwestorów i zmaterializować ich wyobrażenia o idealnym domu.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu?

Projektowanie domu jednorodzinnego to bardzo odpowiedzialne zajęcie – w zasadzie to właśnie od projektu zależą szybkość realizacji prac budowlanych, a także koszty inwestycji. Projekt musi być zatem dobrze przemyślany i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Projektowanie domu najlepiej zlecić profesjonaliście, który uwzględni wszystkie wymogi. Konieczne jest także znalezienie wykonawcy, który podejmie się realizacji projektu – budową domów pod klucz zajmuje się przedsiębiorstwo Pro-Bud z Milanówka. Oferta firmy kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firmowych. Usługi budowlane w Piastowie do kompleksowa oferta związana z budową domów i pracami wykończeniowymi.

ABC projektowania domów jednorodzinnych

Przed rozpoczęciem projektowania, należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to dokument publikowany przed urząd miasta lub gminy, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze wytyczne o parametrach przyszłego domu. W planie można wyszukać informacji dotyczących dopuszczalnej wysokości budynków, czy też kąta nachylenia dachu, a także kolorów elewacji.

Następnie należy dokładnie określić powierzchnię projektowanego domu i jej stosunek do wielkości działki. Projektując dom, trzeba uwzględnić potrzeby użytkowe inwestorów, a także roczne zapotrzebowanie na energię. Jest to aspekt, którego nie można pominąć – wpływa bowiem na przyszłe koszty związane z ogrzewaniem.

W następnym kroku konieczne jest, aby przemyśleć usytuowanie domu na działce – warto uwzględnić miejsca postojowe dla samochodów, kształt bryły domu oraz miejsce na ogród. Dom powinien być tak posadowiony, aby część dzienna wychodziła na stronę południową a fasada na przykład na północ. Pozwoli to odpowiednio naświetlić wnętrze naturalnym światłem słonecznym. Na tym etapie przychodzi także czas na zaprojektowanie wnętrza, a zatem rozmieszczenie pomieszczeń i ulokowania w nich najważniejszych elementów wyposażenia. Na koniec koniecznie trzeba określić materiały, z jakich dom powstanie. Mowa tu zarówno o ścianach, jak i poszyciu dachowym.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy ekoskóra to praktyczny materiał na tapicerkę kanapy?
Gdy zastanawiamy się nad wyborem materiału obiciowego na kanapę, często pojawia się opcja wykorzystania ekoskóry. Syntetyczny materiał przypominający do złudzenia naturalną skórę zwierzęcą ma bardzo wiele zalet. Jeżeli...
Na co zwracać uwagę przy wyborze nawierzchni na taras?
Dobór nawierzchni tarasowej nie jest łatwy, tym bardziej że współczesny rynek oferuje sporo możliwości. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym między innymi oczekiwany poziom eksploatacji, łatwość czyszczenia,...
Wirtualne biuro - Opole
Prowadzisz małą działalność i na co dzień twoja praca nie wymaga dużego biura. Nie masz pracowników i nie chcesz płacić wysokich opłaty czynszowych za wynajem. Dlatego pracujesz z domu. Jednak rejestracja firmy w...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas